bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Čekanje

Vlada RS bez jasnih poteza nakon presude: Najavljene sve potrebne mjere

Vlada Republike Srpske proglasila je neku vrstu izvanrednog stanja uoči izricanja presude Dodiku, najavivši spremnost da poduzme "sve potrebne mjere…''

''Odgovor Republike Srpske mora biti ustavan i nijednu odluku ne želimo donijeti van Daytonskog okvira'', rekao je za RTRS premijer RS, Radovan Višković, nakon što je u srijedu navečer Vlada RS-a razmatrala, kako se navodi, sve moguće scenarije nakon presude Miloradu Dodiku koja je zakazana za 26. veljače.

''Eliminiranje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika iz političkog života trebalo bi olakšati sotonizaciju, ili uništenje Srpske u smislu da BiH ostvari onaj cilj a to je da postane unitarna zemlja'', rekao je Višković.

Nacionalna manjina

Dodao je kako je ''više nego jasno da je maratonsko ročište predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktora Službenog glasnika Milošu Lukiću zbog nepoštovanja odluka Christiana Schmidta, u najmanju ruku, trebalo desiti u dva ili više termina''.

Višković je rekao kako je uvjeren da su ostaci stare administracije SAD-a predvođene Michaelom Murphyjem, bivšim veleposlanikom u BiH, ''još uvijek u životu i pokušavaju da provedu ono što je bila njegova želja''.

Kaže kako vidi da se ide u pravcu da se donese osuđujuća presuda Dodiku i da se on eliminira iz političkog života te kako bi, bude li Dodik osuđen, Srbi u BiH mogli doživjeti sudbinu "nalik onoj srpskog naroda u Hrvatskoj".

"Cilj je da Srbi postanu nacionalna manjina u BiH, da se ukine entitetski način glasanja i onda bi sudbina srpskog naroda u BiH bila identična sudbini srpskog naroda u Hrvatskoj", rekao je Višković.

Izvanredno stanje

Vlada Republike Srpske proglasila je neku vrstu izvanrednog stanja uoči izricanja presude Dodiku, najavivši spremnost da poduzme "sve potrebne mjere s ciljem zaštite institucija, imovine i interesa građana RS-a".

Entitetska je vlada izvanredno zasjedala iza zatvorenih vrata u srijedu navečer nakon što je iznošenjem završnih riječi obrane i tužiteljstva okončano jednogodišnje suđenje Dodiku i direktoru Službenog glasnika RS Milošu Lukiću koji su optuženi za neprovođenje odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.

Nakon sjednice priopćeno je kako je Vlada konstatirala da će poduzeti sve neophodne mjere i radnje u okviru svoje nadležnosti, s ciljem zaštite institucija, imovine i interesa građana Republike Srpske.

Zadaci Vlade

U priopćenju je navedeno da je Vlada RS istaknula da će svi njeni budući zadaci biti usmjereni na očuvanje i zaštitu Republike Srpske, kao i interesa naroda koji u njoj žive, te da pravno nasilje mora prestati i neće biti dozvoljeno nad institucijama Republike Srpske.

''Vlada smatra da je u ovim izazovnim trenucima od ključne važnosti jedinstvo i zajedničko djelovanje, i da sve političke nesuglasice moraju biti ostavljene po strani kako bi se institucionalno i politički zaštitila Republika Srpska i njeni interesi'', navedeno je.

Košarac o radikalnim mjerama

Dopredsjedatelj Vijeća ministara, Staša Košarac, rekao je kako će srpski ministri i zamjenici u Vijeću ministara slijediti zaključke institucija Republike Srpske kada je riječ o postupanju na zajedničkoj razini.

Rekao je kako su srpski ministri i zamjenici na sastanku uoči sjednice Vijeća ministara razmotrili aktualnu situaciju.

"Naš stav je da ovaj proces, osim političkog progona predsjednika Srpske, predstavlja i pokušaj dekonstituiranja srpskog naroda u BiH", napisao je na Instagramu i dodao kako je ''cilj da srpski narod doživi istu sudbinu kao u Hrvatskoj tijekom devedesetih godina prošlog stoljeća, te da postane nacionalna manjina u BiH''.

"To nećemo dopustiti. U slučaju bilo kakve presude predsjedniku Dodiku, spremni smo na radikalne odluke", napisao je Košarac.

Smrtni udarac

Sam Dodik je po okončanju sudskog ročišta u srijedu izjavio kako bi osuđujuća presuda "mogla nanijeti smrtni udarac Bosni i Hercegovini".

Državni tužitelj, Nedim Ćosić, u srijedu je zatražio da se Dodika i Lukića proglasi krivima i osudi na zatvorske kazne "blizu maksimalne" koja iznosi pet godina zatvora. Također je predložio da sud obojici izrekne desetogodišnju zabranu obnašanja dužnosti u tijelima vlasti odnosno institucijama koje se financiraju iz proračuna.

Dodikova i Lukićeva obrana tražili su da ih se oslobodi uz tvrdnju kako oni nisu krivi jer Christian Schmidt nije legalno izabran visoki predstavnik pa nije ni mogao donositi obvezujuće odluke odnosno poništiti dva zakona čije su objavljivanje u Službenom glasniku RS omogućili optuženi i zbog toga im se sudilo.

 

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO