Priča o uspostavi Federalnog ureda za suzbijanje korupcije konačno bi mogla dobiti epilog imenovanjem članova koji će ga činiti. Po kojim kriterijima će biti birani, još je nepoznato, a nisu svi zadovoljni ni kandidatima ni predviđenim načinom rada Ureda. Ipak, svi se slažu da nam je potreban učinkovit mehanizam za borbu protiv korupcije, prenosi Federalna.ba.
Nakon deset godina, priča o osnivanju Federalnog ureda za suzbijanje korupcije trebala bi dobiti epilog na sjednici VSTV-a.
U utrci za poziciju šefa USKOK-a je pet kandidata, a najviše šansi imaju trojica: tužitelj iz Brčkog Pavo Radoš, koji je ranije odbijen jer nije ispunjavao kriterije, te dva tužitelja Tužiteljstva KS-a, Samir Selimović i Hrvoje Čabrajić.
Imena kandidata su poznata, ali kriteriji izbora ostaju nejasni – hoće li biti biran najkvalificiraniji, kako savjetuje Američko veleposlanstvo, ili kandidat koji zadovoljava nacionalni balans? Iz VSTV-a zasad nema komentara.
"U vezi s vašim upitom, želimo vas informirati da nismo u mogućnosti odgovoriti na vaša pitanja s obzirom na to da je natječaj u završnoj fazi. Svako komentiranje moglo bi ugroziti njegov integritet", naveo je predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija u odgovoru na upit Federalne.ba.
Formiranje ovog odjela Vlada Federacije najavljivala je kao prioritet. No, proces je naišao na niz izazova – od izbora sjedišta do nesuglasica o tome kako bi odjel trebao funkcionirati.
"Smatram da ima mjesta za razgovor o ovom zakonu jer postoje brojne primjedbe. Ispada da će se 30-40% predmeta s kantona prebaciti na deset tužitelja. Pitam se kako će jedan tužitelj obraditi 65 do 100 predmeta u nekom trenutku. Strah me da to ne dovede do kolapsa. Ipak, zalažem se za kvalitetnu borbu protiv korupcije", istaknuo je Vedran Škobić, ministar pravde FBiH (HDZBiH).
Struka također izražava skepsu. Kritičari tvrde da odjel nije zamišljen kao alat za borbu protiv korupcije, već kao sredstvo političkog utjecaja.
"Federalni USKOK je projekt vladajućih politika, uz interese nekih veleposlanstava koji se otvoreno miješaju u oblikovanje pravosuđa. Ovo je korak prema političkoj kontroli tužiteljstva. Među kandidatima su anonimni ljudi bez pravosnažno završenih predmeta visoke korupcije ili organiziranog kriminala. Što od njih možemo očekivati? Ništa osim političkog utjecaja na njihove odluke", smatra bivši sudac Suda BiH Branko Perić.
Na sjednici VSTV-a predviđeno je i imenovanje sudaca koji će suditi visoke slučajeve korupcije. Iako je dostupno deset pozicija, birat će se osam sudaca prema prijedlogu Podvijeća VSTV-a, dok će za preostale dvije pozicije biti raspisan novi natječaj, zaključuje se u prilogu.