Vesna Šunjić, zastupnica HRS-a u Skupštini HNŽ-a je na otvaranju 16. redovne sjednice Skupštine komentirala dnevni red ove sjednice s naglaskom na Zakon o GSS-u te zatražila njegovo uklanjanje s dnevnog reda.
''Ja sam u srijedu tražila da nam se dostavi mišljenje Odbora za zakonodavstvo, nismo znali niti tko je predlagač. Mi ovim zakonom pokušavamo regulirati nešto što je već jako dobro regulirano postojećim zakonima koji se tiču civilne zaštite i vatrogasaca'', poručila je u uvodu pa nastavila ''GSS je udruga građana koja samim tim podliježe pod zakon o udrugama i fondacijama.''
Dotaknula se i zakona za kojeg smatra kako već dobro pokriva pitanja oko GSS-a.
''Ovdje ću vas uputit da pokušavamo definirati nešto što je već regulirano Zakonom o zaštiti i spašavanju koji je na snazi od 2003. godine u FBiH.
Zakonom su određeni brojni provedbeni i podzakonski akti. Člankom 33 ovog zakona uređeno je djelovanje raznih organizacija pa tako i HGSS-a.'', poručila je Šunjić.
Osim već navedenog, tvrdi kako joj smeta i što je zakon, po njenim riječima, kompletno prepisan kao onaj koji je donesen u susjednoj Republici Hrvatskoj. Također je navela kako poput gorskih, treba zaštiti i ostale spasitelje.
''Ovim prijedlogom ne bi postigli ništa po pitanju zaštite pripadnika GSS-a. Ako želimo podržati spasitelje, osim gorskih treba zaštiti i ostale spasitelje poput ronilaca. Nastavno na sve rečeno, tražim da se zakon ukloni s dnevnog reda'', kaže Šunjić.
Predsjedavajući je zaključio kako poštuje njezin stav, ali se s njim nikako ne može složiti s obzirom na to da je sudjelovao na razgovorima s pripadnicima GSS-a koji smatraju kako će zakon popraviti njihov položaj.
Dnevni red je na posljetku usvojen, a zakon o GSS-u ostao je sastavni dio dnevnog reda.
Tomislav Martivonić (HDZ) kao predlagač, predstavio je prijedlog zakona o GSS-u koji je već dugo u skupštinskoj proceduri.
Kaže da je nacrt utvrđen u prošlom mandatu, a on ga nije povlačio iz procedure, te misli da se treba razmatrati u formi prijedloga na sjednici Skupštine
''Osnova ideja, odnosno što želimo postići je da želimo spašavateljima, odnosno udruženjima GSS-a koji već funkcioniraju i njihovu djelatnost utvrditi kao djelatnost od posebnog interesa za ovu županiju. Svi smo svakodnevno svjedoci što rade članovi gorskih službi od Neuma do Bradine, vidjeli smo kakav je bio njihov obol u cijeloj situaciji oko poplava na sjeveru županije'', kazao je Matinović.
Druga stvar koju su htjeli napraviti kaže Martinović, jeste da definiraju što je to djelatnost gorske službe spašavanja i način na koji će se odvijati kada je u pitanju sam status postojećih gorskih službi.
''Nismo dirali ono što su već njihova stečena prava, nego da kroz ovaj zakon izvršimo verifikaciju pa smo napravili određene mehanizme. Definirali smo temeljnu zadaću spašavanja, kako se obavlja ta djelatnost, propisano je i provođenje i educiranje itd... Ono što je najbitnije u cijeloj priči je da su gorske službe spašavanja funkcionirale na način kako su funkcionirale, nismo imali zakonom propisane obveze kad su u pitanju koordiniranje njihovih djelatnosti prvenstveno s upravom za Civilnu zaštitu, odnosno Operativnim centrom, nismo imali obveznu koordinaciju s MUP-om i kad su u pitanju nositelji izvršne vlasti, lokalne samouprave što smo sada regulirali zakonom i regulirali mehanizam kako ta aktivnost mora funkcionirati'', kaže Martinović.
Dodaju da je najbitnije što su regulirali prava pripadnika službi spašavanja, jer njihov rad je do sada bio isključivo volonterski i ono što su radili je bilo na razini njihovog osobnog entuzijazma.
''Sad smo ovim zakonom propisali obvezno zdravstveno osiguranje za pripadnike GSS-a, propisali plaćenost s posla i osiguranje od posljedica i nezgoda ukoliko se dogode prilikom intervencija, odnos prema međunarodnim organizacijama i tijelima državne uprave'', kaže Martinović, dodajući da je ono što je posebno važno, utvrdili su obveze organizatora raznih natjecanja da su dužni prethodno najaviti manifestacije.
''Kada je u pitanju financiranje rekli smo da će se financirati iz županijskog proračuna, a ostavili smo mogućnost da se financiraju i iz proračuna jedinica lokalne samouprave donacija, fizičkih i pravnih osoba, a dalje za što se mogu koristiti sredstva za što će se koristiti. Nadzor nad provedbom zakona bi trebao provoditi ministarsvo nadležno za udruženja građana i inspekcijski nadzor kojeg su dali upravi za civilnu zaštitu'', navodi Martinović.
Odredili su kaže i kaznene odredbe kao sankcije za sva protupravna ponašanja, određen dio podzakonskih akata koje će biti potrebno napraviti u roku od 90 dana.
Kazao je i da su obavljeni rzagovori s pripadnicima GSS-a koji su istaknuli d aim je zakon potreban, iako su imali primjedbi i prijedloga za ovaj zakon.