"Odlučujuće će biti hoće li u Bruxellesu u narednim danima i tjednima biti razvijena jasna strategija. O očekivanoj odluci EU ne ovisi samo sigurnost BiH", piše Standard. To je i signal Kremlju, dodaje list.
"On očito u panici udara oko sebe. Prijeti da će druge povući u propast ako ne stanu iza njega. Prijatelj Kremlja i desničarski separatist Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske u Bosni i Hercegovini, pokušava ne samo izbjeći uhićenje, već i poduzimanjem svakakvih protuustavnih radnji zaobići još uvijek nepravomoćnu presudu da se mora odreći dužnosti predsjednika RS-a", piše Standard u tekstu pod naslovom "Prijatelj Kremlja Milorad Dodik nastavlja izazivati nemire u BiH".
List podsjeća da je Dodik izdao naredbu da svi oni koji žive u RS-u moraju napustiti bosanskohercegovačke institucije – posebno pravosuđe i policijske vlasti – i prebjeći u lokalne institucije RS-a. Čak je, piše Standard, Srbima koji rade u institucijama BiH zaprijetio kaznenim progonom ili oduzimanjem imovine ako ne napuste institucije BiH, prenosi Deutsche Welle.
"Lider Srpske demokratske stranke (SDS) Milan Miličević ljutito je reagirao na Dodikove prijetnje te je na društvenim mrežama poručio da Dodik 'ugrožava egzistenciju srpskog naroda'. Napisao je: 'S kojim pravom Milorad Dodik ugrožava egzistenciju hiljada porodica prijeteći oduzimanjem imovine Srbima koji časno i profesionalno obavljaju svoj posao u SIPA-i (Državna agencija za istrage i zaštitu), Sudu, Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine i Visokom sudskom vijeću – institucijama koje je sam osnovao zajedno s visokim predstavnikom?' Do sada ljudi u RS-u jedva da su odgovarali na prozivke Dodika, koji je očito izgubio kontrolu. Na Dodikov apel nitko se nije odazvao iz pravosudnih organa u Bosni i Hercegovini", piše Standard.
"Proteklih tjedana Dodik je u više navrata donosio zakone u pravcu rušenja države Bosne i Hercegovine, a svi oni imaju za cilj odcijepiti RS s novim institucijama i razvlastiti sve bosanskohercegovačke institucije na području entiteta", piše Standard.
Nedavno je najavio osnivanje nove granične policije u RS-u, kako bi osigurao da ne bude uhićen, s obzirom na to da je sada i Granična policija BiH dobila ovlaštenja da ga uhiti.
Sljedeći korak protiv njega bilo bi raspisivanje potjernice Interpola. "Uništenje institucija BiH bio je cilj nacionalističkih agresora i u ratu prije više od 30 godina, kada im je cilj bio stvaranje velike Srbije", piše Standard.
List ocjenjuje da je i dalje otvoreno hoće li vojna misija EU-a EUFOR pomoći bosanskohercegovačkim institucijama u uhićenju Dodika i dvojice njegovih suboraca, za kojima su također raspisane potjernice. "EUFOR još nije dobio zahtjev od bosanskohercegovačke policije da kao pratnja osigurava policiju u BiH kako bi u slučaju uhićenja osigurali 'sigurno i stabilno okruženje', što je u skladu s njegovim mandatom. Jer postoji opasnost da Dodik oko sebe okupi policajce RS-a kako bi silom spriječio njegovo uhićenje", piše Standard.
"Odlučujuće će biti hoće li u Bruxellesu – posebno u Europskoj službi za vanjske poslove – u sljedećim danima i tjednima biti razvijena jasna strategija. Postoje oni koji kažu da EU konačno mora pomoći bosanskohercegovačkoj pravnoj državi; a tu je i frakcija u EU koja se zalaže za appeasement (smirivanje po svaku cijenu) i koja još uvijek vjeruje da može obuzdati Dodika nekom vrstom dogovora. O očekivanoj odluci EU u ovom slučaju ne ovisi samo sigurnost Bosne i Hercegovine. U širem kontekstu, intervencija ili neintervencija EUFOR-a također je signal Kremlju mogu li Europljani ili ne mogu osigurati vlastitu sigurnost", konstatira Standard.
List piše da je u međuvremenu grupa od 28 članova iz različitih političkih grupacija u Europskom parlamentu napisala pismo visokoj predstavnici EU za vanjsku politiku Kaji Kallas, pozivajući na sankcije protiv Dodika.
"Međutim, budući da se sankcije ne mogu provesti zbog očekivanog veta Mađarske, sada postoje neke države EU koje žele nametnuti bilateralne sankcije. Britanski parlament također poziva na akciju protiv Dodika", piše Standard.
"Na zamrzavanje sredstava RS-u se gleda kao na učinkovitu mjeru. Ne samo da je Dodik pritiješnjen leđima uza zid, jer se konstantno protuustavno ponaša i zbog toga odgovara pred sudom, već će RS sljedeće godine morati vratiti gotovo 1,6 milijardi maraka (oko 800 milijuna eura) – uključujući i dugove na londonskoj i bečkoj burzi. Vlada RS-a stoga je nedavno čak pozvala svoje građane da kupe obveznice – pet milijuna nominalne vrijednosti od jedne marke (oko 50 centi). Vlada Republike Srpske na ovaj način pokušava prikupiti novac od svog stanovništva", piše Standard.