Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH je 31. srpnja 2024. godine objavio Izvješće o financijskoj reviziji Grada Širokog Brijega za 2023. godinu.
"Iako su revizori identificirali brojne nepravilnosti i slabosti u radu i trošenju javnog novca, koje je potrebno što prije otkloniti – na što upućuje i negativno mišljenje revizora u pogledu usklađenosti poslovanja sa zakonskim propisima – Grad Široki Brijeg nije poduzeo ni prvi korak prema njihovu otklanjanju", naveli su iz Centra civilnih inicijativa.
Naime, kako kažu, Grad nije ispoštovao zakonski propisani rok za izradu i slanje odgovarajućeg plana mjera za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti.
Po zaprimanju revizorskog izvješća od strane Ureda za reviziju institucija FBiH, sve revidirane institucije zakonski su obvezne u roku od 60 dana dostaviti Uredu odgovore o poduzetim radnjama za otklanjanje identificiranih nepravilnosti i propusta. Međutim, Grad Široki Brijeg ni više od osam mjeseci nakon objave izvješća nije ispunio ovu zakonsku obvezu. Posebno je zabrinjavajuće što je čak 17 od ukupno 28 preporuka ponovljeno iz ranijih razdoblja.
Revizori su, između ostalog, utvrdili da su nabave roba, usluga i izvođenje radova u iznosu od najmanje 1.426.186 KM izvršeni bez provedbe zakonski propisanih postupaka javnih nabava, što nije u skladu sa zakonom ni s Odlukom o izvršenju proračuna za 2023. godinu.
Također je utvrđeno da su transferi mjesnim zajednicama u iznosu od 435.673 KM i udrugama u iznosu od 128.082 KM realizirani netransparentno i bez utvrđenih kriterija. Isti je slučaj i s raspodjelom sredstava za sport (92.811 KM) i kulturu (168.783 KM), koje su izvršene bez javnog poziva i bez kriterija propisanih odlukama Vijeća.
"Kršenje zakonskih propisa je nedopustivo i pokazuje neodgovornost institucija prema sustavu, javnosti i građanima, osobito kada je riječ o tijelima koja imaju značajan utjecaj na kvalitetu života građana. Važno je istaknuti da ovo nije izolirani slučaj – Grad Široki Brijeg je istu zakonsku obvezu prekršio i prilikom prethodne financijske revizije", navode iz Centra.
Zbog svega navedenog, nužno je da nadzorna tijela poduzmu odgovarajuće mjere kako bi osigurala zakonito i odgovorno postupanje Gradske uprave prema nalazima i preporukama revizora.
U tom kontekstu, CCI poziva Gradsko vijeće da zatraži od Gradske uprave izradu i dostavljanje Uredu za reviziju institucija FBiH odgovarajućeg Plana otklanjanja nepravilnosti, s jasno definiranim aktivnostima, rokovima i odgovornim osobama.
Nadalje, radi uspostave nadzora nad otklanjanjem uočenih nepravilnosti i slabosti, potrebno je da Gradsko vijeće odmah po izradi Plana na sjednici razmotri taj dokument zajedno s revizorskim izvješćem te osigura mehanizme za daljnje praćenje njegove provedbe.
Lokalni parlament treba, sukladno svojim ovlastima, poduzeti odgovarajuće korake kako bi se rad gradskih institucija vratio u okvir zakonitog i učinkovitog upravljanja javnim sredstvima.