Cijepanje BiH

Republika Srpska ponudit će Federaciji BiH ''mirno razdruživanje''

"U slučaju dalje razgradnje Dejtonskog sporazuma Republika Srpska zadržava pravo da konačno odluči o svom budućem statusu", naglašava se u dokumentu.
Vijesti / Politika | 22. 04. 2023. u 08:59 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U radnoj verziji izjave o postupcima organa Republike Srpske i njenih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH, o kojoj će se parlamentarne političke stranke izjasniti sljedećeg tjedna, navedeno je da će Srpska ponuditi FBiH potpisivanje sporazuma o mirnom razdruživanju ako se nastavi, kako je navedeno, antidejtonsko djelovanje Ustavnog suda BiH i političkih predstavnika iz FBiH prema Republici Srpskoj.

U nacrtu izjave traži se sazivanje posebne sjednice Narodne skupštine koja bi raspravljala i donijela odgovarajuće odluke o djelovanju organa Srpske i njenih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH, prenosi Srna.

U dokumentu se naglašava da su entiteti vlasnici teritorije, a BiH ne posjeduje teritoriju nego samo vanjsku granicu i podsjeća na Povelju UN koja utvrđuje pravo naroda na samoopredjeljenje.

Antidejtonsko djelovanje

Republika Srpska će, u skladu sa zaključcima parlamenta Srpske od 17. veljače 2020. godine, a u vezi sa antidejtonskim djelovanjem Ustavnog suda BiH, posebno primenjivati zaključke u kojima se, između ostalog, obavezuju sve institucije Srpske da ne prihvaćaju i ne provode antidejtonske i nedemokratske odluke visokih predstavnika i Ustavnog suda BiH, piše u radnoj verziji izjave sa sastanka lidera parlamentarnih političkih stranaka iz Republike Srpske sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

Dokumentom se obavezuju se predstavnici Republike Srpske u institucijama BiH da predlože Parlamentarnoj skupštini BiH usvajanje zakona o prestanku mandata stranih sudaca i izboru domaćih sudaca u Ustavnom sudu BiH.

U nacrtu izjave pozivaju se svjedoci Dejtonskog sporazuma da reagiraju na pokušaje razgradnje Dejtonskog sporazuma i podrže nastojanje Srpske na poštovanje izvornih principa tog sporazuma i omogućavanje Srpskoj povrat oduzetih nadležnosti i funkcioniranje u skladu sa Dejtonom i dodaje da će u suprotnom Republika Srpska reagovati u pogledu određivanja budućeg statusa Republike Srpske, štiteći svoj teritorijalni integritet i suverenitet.

Odlučivanje o svom statusu

"U slučaju dalje razgradnje Dejtonskog sporazuma Republika Srpska zadržava pravo da konačno odluči o svom budućem statusu", naglašava se u dokumentu.

"Republika Srpska obvezuje predstavnike Srpske u zajedničkim institucijama BiH da obustave donošenje odluka na razini BiH dok Vlada Srpske i nadležni odbori Narodne skupštine Srpske na daju suglasnost na iste", piše u izjavi.

U radnoj verziji izjave se ističe da Republika Srpska obvezuje suce Ustavnog suda BiH iz reda srpskog naroda da obustave rad u Ustavnom sudu BiH dok se ne usvoji zakon o Ustavnom sudu BiH, te obvezuje Vlada Srpske da donese rebalans proračuna Srpske kojim bi se osigurala sredstva za zaposlene u zajedničkim institucijama BiH iz Republike Srpske i vršilo njihovo financiranje u skladu sa dosadašnjim primanjima u trenutku prestanka rada neustavnih institucija BiH.

Republika Srpska će nastaviti djelovati u skladu sa Rezolucijom o zaštiti ustavnog poretka i vojnoj neutralnosti kojom se Srpska obvezala na vojnu neutralnost, navodi se u nacrtu.

Obustava suradnje sa NATO-om

U dokumentu se ističe da Republika Srpska obustavlja dalju suradnju sa NATO-om i njegovim ključnim članicama na pitanjima sigurnosti i protivi se članstvu BiH u NATO-u, te obustavlja dalje sudjelovanje u vojnim vežbama sa NATO savezom i državama članicama te alijanse.

Među 21 točkom dokumenta se ističe da predstavnici Republike Srpske u zajedničkim institucijama neće odlučivati o pitanjima iz preporuka EU o kandidatskom statusu sve dok se u potpunosti i u dijelovima ne izjednači tretman EU za oba entiteta.

U nacrtu izjave piše da se zadužuje Vlada Srpske da nastavi započete pregovore sa Vladom FBiH sa ciljem definiranja granične linije između Republike Srpske i FBiH u skladu sa Aneksom dva Dejtonskog sporazuma i obavezuje MUP Republike Srpske da formira posebnu organizacijsku postrojbu unutar Ministarstva koja će vršiti nadgledanje granice između entiteta.

Republika Srpska će posebnom odlukom Narodne skupštine Republike Srpske ukinuti nadležnost suda i tužiteljstva BiH na prostoru Republike Srpske kao neustavnih i nelegalnih organa BiH, navedeno je u nacrtu izjave.

U dokumentu se ističe da Republika Srpska ostaje privržena misiji EUFOR-a "Althea" u BiH, ali se protivi povećanju broja vojnika u okviru misije, posebno njihovom pritisku na političke procese i odluke nadležnih organa.

"Republika Srpska ostaje pri ranije zauzetom stavu neutralnosti u pogledu sukoba u Ukrajini, te neće uvoditi bilo koji vid sankcija Ruskoj Federaciji", piše u nacrtu izjave.

Obraćanje Srbiji i RH

Navodi se da će se Republika Srpska obratiti Srbiji i Hrvatskoj sa zahtjevom da se zaštiti Opći okvirni sporazum u tekstu kako je napisan i ponuditi prijateljskim državama sporazum o suradnji u skladu sa Ustavom BiH, piše u radnoj verziji.

U nacrtu izjave se navodi da će Srpska donijeti novi izborni zakon Republike Srpske kojim će se regulirati izbor narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, predsjednika i potpredsjednika Srpske, odbornika, te delegata u Domu naroda parlamenta BiH.

Predsjednik Republike Srpske Miorad Dodik održao je u petak konzultativni sastanak povodom zauzimanja stava o imovini Srpske sa osvrtom na izjavu o imovini koju su potpisali bošnjački politički predstavnici iz Sarajeva.

Sastanku su prisustvovali i srpski član i predsjedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, premijer Republike Srpske Radovan Višković, ministri u Vladi Srpske, predsednici DEMOS-a Nedeljko Čubrilović, NPS-a Darko Banjac, DNS-a Nenad Nešić, SPS-a Goran Selak, NDP-a Bojan Šapurić.

Na sastanak je došao i vršitelj dužnosti predsjednika SDS-a Milan Miličević, dok se nisu odazvali predstavnici PDP-a i Liste za pravdu za red.

Dodik je najavio za ponedjeljak, 24. travanj, u 15.00 časova u Narodnoj skupštini Republike Srpske novi sastanak, kako bi bila potpisana ova izjava, nakon što je razmotre stranački organi.

Kopirati
Drag cursor here to close