Na trećoj sjednici Ustanopravnog povjerenstva Doma naroda Parlamenta BiH odbijena je inicijativa zastupnika Denisa Bećirovića vezana za Mostar.
Bećirovića je tražio da se zaduži Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da, najkasnije u roku od 60 dana od dana usvajanja ove inicijative u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi izmjene relevantnog zakonodavstva s ciljem provođenja presude Europskog suda za ljudska prava po tužbi Irme Baralije protiv države BiH zbog neodržavanja izbora u Gradu Mostaru.
Povjerenstvo je također utvrdilo usaglašenost s Ustavom i pravnim sustavom BiH Prijedloga zakona o dopuni Izbornog zakona BiH, čiji je predlagač Bećirović, ali Povjerenstvo, nije podržalo principe ovog Prijedloga zakona.
Prihvaćen je Izvještaj o primjeni Jedinstvenih pravila za izradu pravnih propisa u institucijama Bosne i Hercegovine, čiji je podnosilac Ministarstvo pravde BiH, kao i Izvještaj o zaštiti osobnih podataka u BiH za 2017. godinu.
Nadalje usvojen je i Specijalni izvještaj o izgledu, upotrebi i zaštiti državnih, odnosno službenih obilježja u BiH, čiji je podnosilac Institucija ombudsmena za zaštitu ljudskih prava BiH.
Povjerenstvo je prihvatilo i Izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH za 2018. godinu. Uz ovaj Izvještaj Povjerenstvo je usvojio i prema Domu uputila zaključak u kome se od Vijeća ministara BiH traži dostavljanje informacije o tome koliko je, za posljednjih pet godina, isplaćeno novca iz Proračuna institucija BiH za troškove odvjetnika u kaznenim i drugim postupcima, odnosno za naknade štete zbog boravka u pritvoru osobama lišenih slobode koja su u kaznenom postupku pravosnažno oslobođene optužbe, te koliko je isplaćeno novca na osnovu presuda Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava u Strazburu, za naknade zbog povrede člana 6. Europske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama.
Prihvaćen je i Izvještaj o provođenju Općih izbora i Izvještaj o provođenju zakona iz nadležnosti Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine za 2018. godinu.
Članovi Povjerenstva nisu podržali Bećiroviću kojom se zadužuje Vijeće ministara da, najkasnije u roku od 120 dana od dana usvajanja ove inicijative u Domu naroda, pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi amandmane na Ustav BiH kojim se osigurava potpuna i dosljedna implementacija četiri presude Europskog suda za ljudska prava u predmetima Sejdić/Finci, Azra Zornić, Ilijaz Pilav i Samir Šlaku.
Bećirevićeva inicijativa da se zaduži Vijeće ministara da, najkasnije u roku od 60 dana od dana usvajanja ove inicijative u Domu naroda, pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi informaciju o usklađivanju nastavnih planova i programa bh. entiteta RS i Srbije, s posebnim osvrtom na usklađenost ovih planova i programa s Okvirnim zakonom o osnovnom i srednjem obrazovanju u Bosni i Hercegovini.
Odloženo je izjašnjavanje o delegatskoj Inicijativi Zlatka Miletića, koja glasi: ''U skladu s članom 9. Poslovnika Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, podnosim inicijativu Vijeću ministara – Ministarstvu pravde BiH da, u roku od 60 dana od dana usvajanja ove inicijative u Domu naroda, izradi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine. Ovu inicijativu podnosim u ime Foruma građana Tuzle, Pravosudne mreže Bosne i Hercegovine i Helsinškog odbora za ljudska prava u Republici Srpskoj koji su izradili prijedlog preporuka za izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine koji dostavljam u prilogu ove inicijative''.
Povjerenstvo nije primila k znanju godišnje izvještaje Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine za 2017. i 2018. godinu te ni Informaciju o radu Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Sa dnevnog reda današnje sjednice Komisije skinuti su prijedlozi zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentu, o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskoj policiji BiH, o izmjenama i dopunama Zakona o deminiranju u BiH, o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju institucija BiH, te Prijedlog zakona o dopuni Zakona o trošarinama u BiH. Predlagač izmjena je Vijeće ministara BiH.
Radi odsustva predlagača, s dnevnog reda sjednice Komisije skinut je i Izvještaj o radu Vijeća ministara Bosne i Hercegovine za 2017. godinu, priopćeno je iz Ustavnopravnog povjerenstva.