
Kandidat za ministra za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose u Vijeću ministara Staša Košarac ocijenio je danas u Sarajevu da ne postoji visok stupanj povjerenja među ljudima u BiH i da će uložiti mnogo u taj segment, kao i u zajednički rad nadležnih institucija na svim nivoima vlasti.
"Nećemo puštati nešto u proceduru bez konsenzusa. Značajno ćemo raditi na izgradnji suradnje i koordinacije sa svim razinama i povjerenja. Planiramo Ekspo 2020. godine, na kojem ćemo promovirati BiH. Što se tiče sektora energetike i poljoprivrede, zajedno s entitetskim ministarstvima ćemo dogovoriti kako da radimo. Bitno je da zaštitimo domaću proizvodnju", rekao je Košarac tijekom sjednice Povjerenstva za pripremu izbora Vijeća ministara, izvještava Srna.
Istaknuo je kako je članstvo BiH u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji veoma značajno i da to želi riješiti u sljedećoj godini.
Član Povjerenstva Branislav Borenović pitao je Košarca o euroatlantskim integracijama, uz opasku da je on "pripadnik stranke koja je donijela zaključke o prijenosu nadležnosti sa razine BiH na razinu Republike Srpske".
"Program reformi mnogi tumače na različite načine. Ovaj dokument je proizvod usuglašenih političkih stavova koji govori o suradnju i partnerstvu. Mi zagovaramo demilitarizaciju BiH, ali to je naš stav. Vjerujem da možemo zaštititi i naše interese. Smatram da je suradnja s NATO-om bitna, ali ne i članstvo sada. Kada je riječ o prenošenju nadležnosti smatramo da postoje kompetentni ljudi koji mogu preuzeti nadležnost visokog predstavnika. Trebamo prestati s praksom da tražimo pomoć visokog predstavnika, već da sami sjednemo i pronađemo dogovor", odgovorio je Košarac.
Dodao je kako svi trebaju težiti da građani BiH imaju bolji život, a među prioritete u budućem radu uvrstio je i rješavanje pitanja Trgovske gore.
Kandidatkinja za ministra vanjskih poslova Bisera Turković, koja je i kandidatkinja za zamjenika predsjedatelja vijeća ministara, odgovarajući na pitanje člana Povjerenstva Saše Magazinovića hoće li se baviti temama visine plaće u DKP mreži i poboljšanja kvalitete diplomata BiH, navela je da o plaćama treba odlučivati po zemljama, pri čemu u obzir treba uzeti iskustva zemalja iz regije, ali i vidjeti kako su vrednovana pojedina radna mjesta u DKP mreži.
"U ovom trenutku imamo niz neusklađenosti po pitanju plaća, objekata i veleposlanstava koje se iznajmljuju. Izaći ćemo s prijedlogom kada utvrdimo zašto plaćamo neke visoke iznose i možemo li uštedjeti. Drugo, imamo ljude koji nisu sposobni da rade taj posao, ne znaju jezik ili ne znaju raditi", rekla je Turković.
Najavila je kako planira krenuti s testiranjem i provjerom ne samo novih, već i postojećih kandidata za mjesta u diplomaciji BiH.
Prema njezinim riječima, bit će provjerene i diplome svih zaposlenih u DKP mreži, uz obavljanje konsultacija s Predsjedništvom BiH i nadležnim parlamentarnim povjerenstvom.
Turković je navela da će se posvetiti realiziranju usvojene Strategije vanjske politike BiH i poručila da će napraviti analizu onoga što je do sada učinjeno i šta se može uraditi na unapređenju.
"Osobno mislim da ekonomska diplomatika nije dovoljno zastupljena, niti radi. Moramo izabrati kadar i usmjeriti na obavljanje funkcija. Začepljenje rupa diplomatima koje zapošljavamo bilo gdje kada se vrate predstavlja uhljebljenje, a ne efikasnost", dodala je.
Smatra kako je potrebno mnogo više raditi na promociji BiH u svijetu, a bit će nastavljene i aktivnosti u okviru NATO-a, EU, regionalne suradnje i dijaspore.
Odgovarajući na Borenovićevo pitanje u vezi s euroatlantskim integracijama, rekla je kako će o članstvu BiH u NATO odlučiti Predsjedništvo BiH i dodala da "nema MAP-a, već se ide na reformski proces".
Kandidat za ministra financija BiH i zamjenika predsjedatelja Vijeća ministara Vjekoslav Bevanda rekao je da je prvi korak hitna sjednica Fiskalnog vijeća da bi bio donesen plan do 2022. godine i plan proračuna, tako da institucije BiH što prije izađu iz privremenog financiranja.
"Napravili smo ovom deblokadom uvjeta za to i efektivne grantove. Treba završiti Strategiju upravljanja dugom i poštovati usvojeni mehanizam koordinacije. Nadam se da ćemo uspjeti sa projektom osiguranja smještaja za institucije BiH, a tu su sve sigurnosne agencije. Do sada smo se riješili dosta skupih zakupa. Uz malo dobre volje i povjerenja moći ćemo da riješimo sve. Nadamo se uvođenju proračunskog inspektorata", rekao je Bevanda.
Bevanda je za eventualno povećanje PDV-a rekao da taj potez zahtijeva dubinsku analizu, bez političkog previranja, a za eventualno izdvajanje Republike Srpske iz sistema PDV-a smatra da bi to bila neprocjenjiva šteta.
"Učinit ću sve da spriječim blokade jer su previše štetne. Blokade su iracionalne, ali izdvojiti Upravu iz sustava bilo bi previše štetno i nisam za to. Molio sam entitetske uprave koje se tuže da sjednu i riješe to, ali nema racija tu", rekao je.
Za plaćanje PDV-a po naplaćenoj fakturi, Bevanda je naveo da to nije realno jer bi došli u situaciju da svi čekaju u lancu.
Kada je riječ o pomjeranju roka za plaćanje PDV-a na zadnji dan, Bevanda kaže da za to nema smetnji i da će to riješiti u najkraćem roku. Dodao je kako očekuje povećanje budžeta za institucije BiH.
Inače, Povjerenstvo za pripremu izbora Vijeća ministara odlučila je da u Zastupnički dom parlamenta BiH danas uputi pozitivnu preporuku za potvrđivanje osam ministara i devet zamjenika ministara, kao i zamjenika predsjedavajućeg Vijeća.
Zamjenik predsjedavajućeg Povjerenstva Halid Genjac priopćio je novinarima da je za ovu odluku glasovalo sedam članova, četiri su bila protiv i jedan uzdržan.