Primjena novih tehnologija ni na predstojećim Općim izborima naredne godine neće biti moguća. Potvrđeno je to na konferenciji pod nazivom ''Nove izborne tehnologije: Iskustva s lokalnih i primjena na općim izborima'', gdje su organizatori istaknuli da, iako bi nove tehnologije značajno doprinijele sigurnijem izbornom procesu, za sada ne postoje uvjeti za njihovo uvođenje.
Bh. birači tako neće imati priliku koristiti napredne digitalne metode pri glasovanju, iako se njihova upotreba smatra ključnom za sprječavanje manipulacija i povećanje transparentnosti.
Predsjednica Središnjeg izbornog povjerenstva BiH Irena Hadžiabdić objasnila je da do sada nisu usvojeni konkretni zaključci vezani za studiju izvodljivosti, kao ni da su osigurana potrebna sredstva.
''U ovom momentu, u situaciji da se pred Parlamentarnom skupštinom BiH periodično usvajaju naši izvještaji koje smo uputili. Do sada smo uputili prvi i drugi periodični izvještaj i uputili smo završni izvještaj'', kazala je Hadžiabdić.
Upotreba napredne tehnologije, poput skenera, mogla bi znatno unaprijediti proces brojanja glasova. Tihana B. Blanc, direktorica Projekta podrške izbornom integritetu DI, pojasnila je da su razlike između ručno i automatski prebrojanih rezultata bile zanemarive, ali da je ključna prednost upravo u mogućnosti kontrole i transparentnosti.
''Imidž i slike glasačkih listića koje su skeneri prenijeli bi u tom slučaju ukazale na bilo kakve razlike ili prevare. Manipulacije ne bi bile moguće tako'', naglasila je Blanc.
Sudionici konferencije poslali su jasnu poruku: bez modernizacije izbornog procesa, izborna administracija u BiH ostaje podložna prevarama i sumnjama.