U mostarskog Gradskoj upravi se, mimo zakona i zakonske procedure, stručni suradnici promiču na pozicije viših stručnih suradnika, viši stručni suradnici na pozicije stručnih savjetnika, a stručni savjetnici u šefove službi, doznaje portal Bljesak.info.
Također, u nezakonitim premještanjima službenika, koja su odrađena u sjeni borbe s pandemijom korona virusa, čak se mimo svih propisa pojedini službenici s radnog mjesta višeg stručnog suradnika promiču na radno mjesto šefa službe čime se preskače jedan rang u službi.
Unatoč tomu što su prekršeni svi pravilnici i zakoni, u Gradskoj upravi Grada Mostara ne odustaju od ovih promjena kojima će se djelatnici pojedinih gradskih odjela nagraditi, neki kazniti, a svoje će pozicije dobiti i, kako se može čuti, ''i koje kumče i rođeno dijete''.
Naime, Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji Gradske uprave Grada Mostara stupio je na snagu 21. srpnja 2018. godine, u vrijeme godišnjih odmora. Objavljen je u izvornom obliku, kao radni materijal, dva mjeseca kasnije u Službenom glasniku Grada Mostara.
No, prema Zakonu o organizaciji organa uprave u Federaciji BiH, pravilnik o unutarnjoj organizaciji mogao je donijeti gradonačelnik samo uz suglasnost Gradskog vijeća, kojeg u Mostaru nema, a nisu ispoštovane ni zakonske odredbe prilikom objave Pravilnika na koji se Grad poziva.
Donošenjem ovakvog pravilnika prekoračene su brojne odredbe zakona i uredbi u Federaciji BiH, kao i odredbe mostarskog Statuta.
Naime, u pravilniku prema kojem se sad vrše ''rotacije'' u mostarskim odjelima, uvedena je i Jedinica za internu reviziju što je opet suprotno odredbama Statuta grada Mostara jer njime nije predviđen takav odjel.
Zanemareni su, također, Zakon o organizaciji uprave u F BiH, Pravila i postupaka za izradu zakonskih i drugih propisa u F BiH, odredbe Uredbe o poslovima osnovne djelatnosti iz nadležnosti organa državne službe koju obavljaju državni službenici, odredbe Uredbe o dopunskim poslovima osnovne djelatnosti i poslovima pomoćne djelatnosti iz nadležnosti organa državne službe koje obavljaju namještenici, te odredbe iz Statuta Grada Mostara.
Unapređenje državnih službenika prema Zakonu o državnoj službi u F BiH vrši se putem internog oglasa koji traje najmanje sedam dana od dana objavljivanja, a objavljuje se na oglasnoj tabli organa državne službe. Toga u ovom slučaju nije bilo, što dovodi do zaključka da se pojedincima želi uskratiti pravo na unapređenje sukladno zakonu dok se druge želi nagraditi novom pozicijom.
Uz to, preskočena je i jedna bitna odredba a to je da se kod internog premještaja uzima u obzir ocjena rezultata rada službenika, što službenici Gradske uprave Mostara nemaju jer nikada nisu ocjenjivani.
Tako se događa da službenici čija su radna mjesta još uvijek u Pravilniku nisu raspoređeni na njih, da se radne pozicije onih čija radna mjesta nisu više u pravilniku dižu u viši rang, a da se službenici čija radna mjesta nisu više u pravilniku spuštaju u niži rang.
U međuvremenu, u tabelarnim prikazima novog rasporeda koji se vrši mimo zakona , već su raspoređena imena službenika, a na ''upražnjenim'' mjestima dopisana su imena onih kojima je dat blagoslov da zasjednu na pozicije iako ne postoji nikakvo zakonsko uporište za to.
U sjeni kriznih stožera, gdje je onaj mostarski bio najtiši pa se tek priopćenjima počeo javljati kad je sve prošlo, na djelu su velike turbulencije u Gradskoj upravi kojoj jedino prilikom promicanja podobnih službenika i kažnjavanja manje poslušnih, ne smeta to što nema Gradskog vijeća.
Inače, taj štit da Gradskog vijeća nema izvlači se prilikom svakog problema u Mostaru i po potrebi. Po potrebi se, vidimo na kaosu u Upravi, se on zanemari i baci pod noge samovolji.
Iz Grada Mostara, koji je uvijek škrt na odgovorima, uspjeli smo samo dobiti tvrdnje da je ''svaki natječaj javan''. No, time koliko je sve zakonito i javno trebalo bi se pozabaviti federalno Ministarstvo pravde koje je nadležno za zakonodavstvo pri imenovanja službenika. Također, prema zakonu o državnoj službi, ''Vlada Federacije odnosno vlade kantona najmanje jedanput u šest mjeseci razmatraju izvještaj o provođenju ovog zakona i donose mjere za unapređenje stanja u državnoj službi''.