Mir i tolerancija

Nakon potpisivanja Temeljnog ugovora sa SPC-om glasat će se o nepovjerenju Vladi Crne Gore

Temeljni ugovor između Vlade Crne Gore i SPC-a potpisan je jutros u 10 sati u Podgorici, a ugovor su potpisali premijer Dritan Abazović i patrijarh SPC Porfirije.
Vijesti / Politika | 03. 08. 2022. u 22:25 Bljesak.info / H

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sjednica crnogorskog parlamenta na kojom bi trebalo da se glasa o inicijativi za izglasavanje nepovjerenja 43. Vladi Crne Gore zakazana je za 19. kolovoza, javljaju crnogorski mediji.

Ranije danas klubovi zastupnika DPS-a, SDP-LP-a, SD-a i DUA podnijeli su inicijativu parlamentu za izglasavanje nepovjerenja vladi Dritana Abazovića, nakon potpisivanja Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC).

Šef zastupničkog kluba DPS-a Danijel Živković priopćio je kako je Vlada Crne Gore, nakon potpisivanja Ugovora sa SPC-om izgubila legitimitet, zbog čega su zatražili sjednicu na kojoj bi se glasalo o nepovjerenju vladi.

Za izglasavanje nepovjerenja Vladi u Skupštini potrebna je većina ukupnog broja zastupnika - 41 glas. To znači da će potpisnici Inicijative morati tražiti podršku još najmanje pet zastupnika.

Temeljni ugovor između Vlade Crne Gore i SPC-a potpisan je jutros u 10 sati u Podgorici, a ugovor su potpisali premijer Dritan Abazović i patrijarh SPC Porfirije.

Podsjetimo, patrijarh SPC Porfirije bez najave je u srijedu stigao u glavni grad Crne Gore. Porfirijev posjet Podgorici nisu službeno najavili ni crnogorska vlada ni SPC.

Država Crna Gora otprije ima potpisane ugovore s Katoličkom crkvom, Islamskom i Židovskom zajednicom.

Crnogorski premiijer Dritan Abazović izjavio je da je time poslana poruka mira i tolerancije.

"Vjerujem da se na ovaj način šalje poruka mira, tolerancije. Vjerujem da okrećemo novi list, da se okrećemo novim izazovima kojih ne nedostaje u našem okruženju, a sve sa željom da na kraju gradimo društvo pravde i jednakosti, i da pravo koje tražimo za sebe damo i drugima", istaknuo je Abazović.

Rekao je da mu je čast što je doveo do kraja proces koji predugo traje u Crnoj Gori, podsjetivši da je pitanje Temeljnog ugovora sa SPC-om otvoreno 2012. godine, te da je današnjim činom stavljena točka na izazov koji je stajao pred njima.

"Ja sam na to ponosan", poručio je Abazović istaknuvši da je vlada odlučna da svim vjerskim zajednicama da potpuno identična prava.

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije kazao je da je potpisani Temeljni ugovor nešto što je bilo potrebno državi Crnoj Gori kao i toj vjerskoj zajednici.

Rekao je da Crna Gora uvijek može biti, kao što je kroz vjekove bila, "domaćinska kuća za sve ljude, s koje god strane svijeta dolazili", te je pozdravio sve građane Crne Gore, bez obzira na to "kojem se Bogu mole, ili mu se ne mole, kojem narodu pripadaju".

"Toliko toga zajedničkog kroz vjekove imamo da je zaista luksuz da trošimo vrijeme na ono što nas razlikuje i da povećavamo razlike međusobno. Vjekovi su pokazali da smo jedni drugima potrebni i da jedni bez drugih ne možemo, a da sve možemo onda kad smo zajedno i kad u našim srcima ima mjesta i za onoga drugoga", dodao je on.

Temeljni ugovor između crnogorske vlade i Srpske pravoslavne crkve (SPC) potpisan je u srijedu u Podgorici nakon što je patrijarh SPC-a Porfirije bez najave stigao u glavni grad Crne Gore.

Tijekom potpisivanja ugovora ispred crnogorske Vile Gorice prosvjedovalo je nekoliko desetaka građana, a najavljeno je da će tijekom dana biti masovnijih prosvjeda.

U Podgorici je primjetna pojačana nazočnost policije. Prosvjednici tvrde da je potpisani ugovor na štetu svih građana te da je signal za stvaranje crnogorskog jedinstvenog demokratskog fronta.

Temeljni ugovor sa SPC osporava dio političkih stranaka koje čine vlast u Crnoj Gori, predvođene Demokratskom partijom socijalista crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića, koja je odmah po potpisivanju najavila da će do kraja dana pokrenuti inicijativu za smjenu vlade te da će buduća vlast odmah poništiti Temeljni ugovor sa SPC.

Među protivnicima ugovora su crnogorska nacionalna udruženja, dio nevladinog sektora... Oni smatraju da predloženi Temeljni ugovor SPC stavlja iznad države Crne Gore, a crnogorsko kulturno i vjersko nasljeđe prevodi u srpsko.

Iz nevladinih udruga su ukazali na niz pravnih anomalija, od toga da su neke odredbe suprotne pozitivnim propisima Crne Gore do konstatacije da se njime narušava sekularni, Ustavom zajamčeni, karakter države.

Uprkos protivljenju dijela javnosti, koja je tražila da se o ugovoru otvori debata i njegov tekst korigira, premijer Abazović je za samo desetak dana proveo postupak potpisivanja odbivši sve sugestije stručne javnosti.

Kopirati
Drag cursor here to close