
Sud Bosne i Hercegovine proglasio je krivim Milorada Dodika. Sud BiH izrekao mu je kaznu od godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja.
Na ovu odluku Dodikova obrana i tužiteljstvo imaju mogućnost žalbe, a pravne i političke posljedice neće stupiti na snagu do pravomoćne presude.
Uoči početka izricanja presude predsjednik Republike Srpske Dodik rekao je kako neće prihvatiti odluku Suda BiH.
"Vi iz Sarajeva me nećete smijeniti", rekao je Dodik.
Dodik je optužen za potpisivanje predsjedničkih ukaza, kojim je proglasio važećim dva neustavna zakona RS-a, koje je visoki predstavnik prethodno poništio.
Riječ je o zakonima o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH i neprimjenjivanju odluka visokog predstavnika na teritoriji RS-a. Lukić je bio optužen za objavljivanje tih zakona i ukaza u Službenom glasniku RS-a.
Tužiteljstvo je u završnim riječima prošloga tjedna zatražilo određivanje zatvorske kazne i desetogodišnju zabranu političkog djelovanja čelniku Republike Srpske Miloradu Dodiku te nekadašnjem vršitelju dužnosti Službenog glasnika tog entiteta Milošu Lukiću zbog nepoštivanja odluka visokog međunarodnog predstavnika Christiana Schmidta.
Njihova obrana je zatražila odbacivanje optužnice.
Proces je trajao godinu i pol, a presudi nisu nazočili optuženi ni njihove obrane.
Uoči nepravomoćne presude u utorak je započelo dvodnevno zasjedanje Narodne skupštine Republike Srpske u Banjoj Luci, te je održan skup potpore Dodiku.
Dodik je najavio donošenje odluka kojim će osporavati državne institucije koje su, kako je pojasnio, uspostavljene mimo Daytonskog sporazuma i Ustava zemlje.
"Skupština će u predstojećem razdoblju morati donijeti zakon o zabrani djelovanja Tužiteljstva i Suda BiH, zabranu djelovanja Agencije za istragu i zaštitu (SIPA) na ovom prostoru'', rekao je Dodik na posebnoj sjednici parlamenta Republike Srpske.
"Republika Srpska počinje borbu za Ustav BiH, a to znači odbacivanje i svega što nije u skladu s Ustavom BiH", dodao je i naveo kako se to odnosi i na Oružane snage BiH.
Danas je uoči presude najavio mogućnost napuštanja sporazuma o BiH.
"Mi smo ugovorna strana i kao takva uvijek možemo da izađemo iz sporazuma. Izaći ćemo iz ugovora o vojsci i još nekih ugovora, jer to nije u skladu sa Ustavom, već je urađeno u atmosferi pritiska", poručio je Dodik.
Najavio je da nitko od predstavnika tih institucija neće biti dobrodošao u Republici Srpskoj kada ovaj entitet donese odluke o osnivanju posebnih institucija.
U utorak su vodeći međunarodni dužnosnici poručili da se neće dopustiti narušavanje mira i stabilnosti, te su pozvali sve strane u BiH da ne podižu napetosti.