bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Američki medij o Dodiku

The Washington Post: Dodik je imao rusku podršku za separatizam

The Washington Post piše kako je Milorad Dodik imao rusku podršku za svoju separatističku politiku. Najavio je "radikalne mjere", dok je međunarodna zajednica na oprezu.
26.02.2025. u 12:14
text

Američki list The Washington Post objavio je izvještaj o jučerašnjem mitingu podrške Miloradu Dodiku u Banja Luci, održanom uoči izricanja presude pred Sudom BiH. ''Pristalice separatističkog predsjednika bosanskih Srba Milorada Dodika okupile su se u utorak, dok su tenzije porasle uoči zakazane sudske presude kojom bi se proruskom lideru moglo zabraniti bavljenje politikom ili ga čak osuditi na zatvorsku kaznu.''

O sudskom postupku

Sudsko ročište u Bosni i Hercegovini zakazano je za srijedu, a odnosi se na jednogodišnji postupak protiv Dodika zbog optužbe da nije poštovao odluke visokog međunarodnog predstavnika koji nadgleda provedbu mira u zemlji. Ako bude proglašen krivim, Dodik bi mogao dobiti do pet godina zatvora i zabranu političkog djelovanja do deset godina, piše The Washington Post.

Američki list navodi da je Dodik zaprijetio radikalnim mjerama. Dodik je poručio da neće priznati eventualnu presudu i zaprijetio je "radikalnim mjerama", uključujući moguće odcjepljenje Republike Srpske od ostatka Bosne i Hercegovine. Podsjećaju da je rat u Bosni i Hercegovini završio mirovnim sporazumom pod pokroviteljstvom SAD-a 1995. godine, kojim su stvorene dvije administrativne jedinice, Republika Srpska i Federacija BiH.

Iako dva entiteta imaju široku autonomiju, zadržali su određene zajedničke institucije, uključujući vojsku, vrhovno pravosuđe i porezni sustav. Bosna i Hercegovina također ima tročlano Predsjedništvo u kojem su predstavnici Bošnjaka, Srba i Hrvata, objašnjava The Washington Post.

''Malo vjerojatno da će završiti u zatvoru''

Američki list također piše kako je malo vjerojatno da će Dodik završiti u zatvoru. Dodik je izjavio da neće prisustvovati sudskom ročištu. Malo je vjerojatno da će biti poslan u zatvor jer uživa podršku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, koji mu može pružiti utočište u Beogradu. Očekuje se da će Dodik podnijeti žalbu na eventualnu osuđujuću presudu.

Podsjećaju i da je Dodik više puta zagovarao odcjepljenje Republike Srpske, što je izazvalo reakcije međunarodne zajednice, uključujući uvođenje sankcija SAD-a i Velike Britanije protiv njega i njegovih suradnika. Osim separatističke politike, optužen je i za korupciju te proruske stavove.

''Podrška Rusije za separatizam''

Prema pisanju The Washington Posta, Dodik je uživao podršku Rusije za svoju separatističku politiku. Dodik je imao rusku podršku za svoje separatističke poteze. Također je javno hvalio bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, dok je među gostima na mitingu podrške u Banjoj Luci bio i bivši gradonačelnik New Yorka Rudy Giuliani.

Na mitingu, kojem je prisustvovalo nekoliko tisuća ljudi, Dodikove pristalice mahale su zastavama s njegovim likom. "Nisu vas sve mogli strpati u zatvor, pa su umjesto toga izabrali mene", rekao je Dodik okupljenima.

O sukobu s Christianom Schmidtom

Američki list piše i o sukobu Dodika s visokim predstavnikom u BiH Christianom Schmidtom. Ranije u utorak, visoki predstavnik Christian Schmidt pokušao je umiriti građane BiH, poručivši da međunarodna zajednica ostaje na oprezu. "Budite uvjereni, međunarodna zajednica ostaje na oprezu. Čvrsto smo predani miru i stabilnosti u regiji, a o jedinstvu Bosne i Hercegovine se ne može pregovarati", izjavio je Schmidt.

Post ističe da se Dodik više puta sukobljavao sa Schmidtom i proglašavao njegove odluke nezakonitima na teritoriju Republike Srpske. "Dejtonski mirovni sporazum predviđa da visoki predstavnik može nametati odluke i mijenjati zakone u zemlji", podsjeća The Washington Post.

Ratna povijest

Na kraju, američki list osvrće se na povijest rata u BiH i njezinu europsku perspektivu. Rat u Bosni i Hercegovini izbio je kada su se bosanski Srbi pobunili protiv neovisnosti zemlje i pokušali stvoriti vlastitu mini-državu s ciljem pripajanja Srbiji. Kao i druge zemlje zapadnog Balkana, BiH traži članstvo u Europskoj uniji, ali napredak je spor, zaključuje The Washington Post.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO