"Austrija vidi djelovanje Milorada Dodika kao prijetnju stabilnosti, ustavnom poretku i teritorijalnom integritetu BiH. Pomno pratimo postupke protiv njega i spremni smo podržati BiH odlučnim djelovanjem", kazala je austrijska ministrica za europske i međunarodne poslove Meinl-Reisinger.
Dodala je da su sankcije koje su Austrija i Njemačka uvele jasna poruka da zloupotrebe neće biti tolerirane te da time šalju podršku građanima BiH na njezinu europskom putu.
Naime, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković sastao se danas u Sarajevu s austrijskom ministricom za europske i međunarodne poslove Beate Meinl-Reisinger, s kojom je razgovarao o bilateralnoj suradnji, političkoj situaciji i europskim integracijama Bosne i Hercegovine.
Nakon sastanka, Konaković je istaknuo značajnu ulogu Austrije u vanjskoj politici BiH, naglasivši njezino razumijevanje unutarnjih procesa i povijesnu povezanost s Bosnom i Hercegovinom.
"Razgovarali smo o trenutačnoj situaciji u BiH i otvorenoj ponudi Europske unije, planu rasta, investicijama, zapošljavanju i ostanku mladih u zemlji. EU je nakon ruske agresije na Ukrajinu prepoznala povezanost sigurnosnih, ekonomskih i administrativnih pitanja te širom otvorila vrata zapadnom Balkanu", izjavio je Konaković.
Podsjetio je da je BiH početkom aktualnog mandata djelomično iskoristila tu priliku usvajanjem devet zakona i važnih dokumenata, ali da je zatim nastupila politička kriza koju je opisao kao napad na ustavni poredak države.
"SNSD, pod vodstvom Milorada Dodika, blokira europski put BiH uz direktnu podršku Moskve. Dodatni problem je urušavanje pravosuđa zbog Dodikove presude. Uvjeren sam da će većina odgovornih političara u BiH uspjeti spriječiti Dodikove destruktivne namjere", poručio je Konaković.
Govorio je i o regionalnoj suradnji, istaknuvši spremnost BiH na suradnju sa svim susjedima te potrebu da zemlje zapadnog Balkana pokažu Europskoj uniji da rade i surađuju.
"Ekonomski odnosi BiH i Austrije su vrlo dobri, ali još ih treba unaprijediti. Razgovarali smo o integraciji bh. industrije u europski sustav te industrijama koje su spremne za takav proces, kako bi građani osjetili konkretne koristi", naveo je šef bh. diplomacije.
Osvrnuo se i na austrijske i njemačke sankcije Miloradu Dodiku i njegovim suradnicima, izrazivši očekivanje da će se tim koracima uskoro priključiti i druge europske zemlje.
Ministrica Meinl-Reisinger istaknula je kako su BiH i Austrija snažno povezane, ne samo kulturološki, već i gospodarski, podsjetivši da je Austrija treći najveći investitor u BiH.
"U Austriji žive tisuće ljudi porijeklom iz BiH koji pridonose našem društvu – u akademskoj zajednici, stručnom obrazovanju i gospodarstvu. Razgovarali smo o europskom putu BiH i pružit ćemo punu podršku svim zemljama zapadnog Balkana na tom putu", izjavila je austrijska ministrica.
Naglasila je važnost korištenja sadašnjeg pozitivnog zamaha unutar EU kako bi se otpočeo proces pristupanja BiH, koji bi se mogao naći i na dnevnom redu Vijeća EU u lipnju, ovisno o političkoj situaciji u zemlji.
Zaključno, ministrica je kazala da se susrela s mladima iz svih krajeva BiH koji, kako je rekla, ''jasno vide svoju budućnost u Europskoj uniji''.