MUP Hercegovačko-neretvanske županije je također bio partner u akciji SIPA-e u Mostaru. Budno prate fenomen iskazivanja radikalnog islamizma u okvirima ove županije, a jednako tako imaju i operativna saznanja oko ilegalnog posjedovanja oružja kod pojedinaca koji se ne moraju nužno dovesti s tim pokretom, prenosi RTV HB.
"Postoje određena saznanja da na našem prostoru egzistiraju određene skupine i pojedinci koje se mogu dovesti u vezu sa selefijskim pokretom i koje povremeno izražavaju određene radikalne stavove. Što obično imamo kao potvrdu u slučaju pretresa stanova i obiteljskih kuća koje osobe koriste, ali i na društvenim mrežama zna se nerijetko dogoditi da dođe do izražavanja ovakvih stavova koji se ogledaju u nepriznavanju državnih, županijskih institucija i slično", kazao je za Radioteleviziju Herceg-Bosne ministar unutarnjih poslova HNŽ-a Marijo Marić.
U Bosni i Hercegovini u prošlosti je zabilježeno više terorističkih napada povezanih s ekstremnim pripadnicima mudžahedina i selefijskog pokreta, stoga oko ove problematike valja zadržati oprez, može se čuti od stručnjaka za sigurnost.
"To nije nešto što je nepoznato Bosni i Hercegovini, ali na sreću takvi događaji se nisu u posljednje vrijeme događali, ali opet ne možemo kazati da ne postoji radikalizacija u okvirima Bosne i Hercegovine. Osobito kada govorimo o situacijama kada su određeni državljani BiH išli na ratišta u Siriju, ratovali na strani Islamske države, vraćali se, a neki od njih su i presuđivani na sudu BiH", objašnjava prof. dr. Gordan Radić.
"Mi smo zemlja koja ima u svom političkom i sigurnosnom sustavu elemente koji čine sve da kontraobavještajno zaštite teroriste i ovaj radikalni islamistički element i da im stvore uvjete za nesmetano izvođenje terorističkih akcija. Da ne istražuju pitanje nelegalnog naoružavanja, a ni ona vojna vježba u vojarni "Miralem Jugo" u Mostaru zar je i ona slučajna", kazao je stručnjak za sigurnost Dževad Galijašević.
Ipak, Galijašević dodaje kako je nespretno optužiti uhićene osobe u Mostaru za izazivanje opće opasnosti, jer zanemaruju su njihove potencijalne terorističke namjere te organizirani kriminal u koji su uključeni za nabavu oružja.
"Sada uhićujete neke osobe u Mostaru i oduzimate im taj islamistički sadržaj njihovog okupljanja i time zanemarite zašto oni uvježbaju pucanje na ilegalnim mjestima, kako su i kada su nabavili oružje i vojnu opremu pa i kako su odlazili na strana ratišta, kako su dočekivali tzv. migrante, a zapravo poražene borce Al Qaede i Islamske države", objašnjava on.
Unatoč svemu, pa čak i sumnjama za institucionalnu zaštitu pojedinih pripadnika ovakvih radikalnih pokreta, bilo kakve pretjerane bojazni među običnim građanima ne bi smjelo biti.
"Izvješća State Departmenta i drugih stranih službi kažu da uvijek postoji određena latentna opasnost, ali da se to u okviru nekih zakonskih i normalnih okvira može kontrolirati još uvijek u BiH. Ali sada politička kriza koja je inicirana djeluje i na rad sigurnosnih službi i to je evidentno. Stoga, sigurno da postoje određene opasnosti", dodaje Radić.
"Čim u vezu s tim stavljamo da je nešto radikalno, onda naravno da je daleko manje poželjno nego bilo kakav oblik kriminaliteta i bilo kakvog društvenog fenomena koji je odbojan i nije prihvatljiv. No, mogu kazati da nekog iznimnog razloga za zabrinutost ne bi smjelo biti jer bi to dovelo do remećenja redovnih, normalnih i svakodnevnih aktivnosti", zaključuje Marić.
O statusu uhićenih osoba u Mostaru odlučit će Tužitelj županijskog Tužiteljstva HNŽ-a, a treba naglasiti kako se oglasio i Medžlis Islamske zajednice u Mostaru koji je negirao postojanje Vehabijske zajednice na prostoru Mostara.
Podsjetimo, dana 13. svibnja 2025. godine, policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su na području Mostara, pod nadzorom Županijskog tužiteljstva Mostar i po naredbi Općinskog suda u Mostaru, realizirali operativnu akciju "Range".
Slobode su lišene četiri osobe koje su privedene u prostorije SIPA-e radi kriminalističke obrade i ispitivanja u svojstvu osumnjičenih, a pretres je izvršen na sedam lokacije te je oduzeta veća količina oružja.