bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Kudila BiH

Kos: Članice EU nisu ujedinjene oko sankcija Dodiku

Govoreći o predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku navela je kako je teško razgovarati s nekim "tko radi protiv interesa svoje zemlje".
29.04.2025. u 10:17
text

"Države članice Europske unije nisu ujedinjene po pitanju sankcija protiv Dodika", kazala je povjerenica za proširenje Marta Kos u intervjuu za Radio Slobodna Europa

Komentirajući stanje u Bosni i Hercegovini Kos je kazala kako u okolnostima kada političari napadaju ustavni poredak te države teško može doći do otvaranja pregovora.

"Radi protiv interesa svoje zemlje" 

"Zbog unutarnje političke situacije, ne mogu čak ni imenovati glavnog pregovarača. Nisu u stanju staviti na papir program reformi koji će im omogućiti da dobiju milijardu eura iz Plana rasta EU", podsjetila je Kos. 

Govoreći o predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku navela je kako je teško razgovarati s nekim "tko radi protiv interesa svoje zemlje".

Kos je naglasila kako postoje neke "svijetle točke", poput opozicije u Republici Srpskoj koja "postaje sve konstruktivnija".

Kada je riječ o stanju u regiji, Kos je navela kako Crna Gora ostaje najizgledniji kandidat iz regije zapadnog Balkana koji u mandatu sadašnje Europske komisije može postati novom članicom Europske unije, slijedi je Albanija, dok BiH uporno zaostaje na tom putu. 

Istaknula Crnu Goru 

Kos je pojasnila kako bi bio neuspjeh ukoliko u mandatu Europske komisije niti jedna nova država ne bi postala članicom Unije, a sigurna je da se to može napraviti, prenosi Hina. 

"Mogli bismo to napraviti s Crnom Gorom. Sva poglavlja su otvorena, tako da ih zatvaramo kako bismo mogli završiti proces krajem 2026. s tehničke točke gledišta", kazala je Kos. 

Dovršetak pregovora s Albanijom prognozirala je za 2027. godinu ali je istaknula kako je i za jednu i za drugu državu važno da osim okončanja tog tehničkog dijela pristupnog procesa nastave provoditi reforme jer će u konačnici o tome ovisiti odluka o tome može li neka država postati članicom EU-a.

Nije odbacila mogućnost ni da Moldavija pa čak i Ukrajina postanu dijelom ovog procesa pa misli da bi do 2029. godine EU mogla imati "i više od dvije nove članice".

Riječi upozorenja 

Za Srbiju je imala riječi upozorenja kazavši kako vlasti te zemlje sada moraju dokazati da su doista za europski put a potvrdila je kako u Bruxellesu sa simpatijama gledaju na studente koji prosvjeduju tražeći reforme.

"Ono što prosvjednici zahtijevaju od srpske vlade je isto što Europska komisija zahtjeva od Srbije da ispuni u procesu pregovora. To su vladavina prava, borba protiv korupcije, javne nabavke, medijsko zakonodavstvo, izborno zakonodavstvo", kazala je Kos.

U odnosu na Kosovo Europska komisija sada na prvom mjestu očekuje uspostavu nove vlade kako bi znala s kim će pregovarati a Sjevernu Makedoniju opisala je kao "tužnu priču" s obzirom na to koliko ta država čeka pregovarački proces.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO