bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Govor pred UN-om

Inzko: Hvala Dodiku što je poštovao Dejtonski sporazum prvih 10 godina

''Dodik je bio od velike pomoći i bez njega mnoge institucije i zakoni ne bi postojali. Njegov napor je bio ključan u izgradnji institucija u BiH", dodao je Inzko.
24.11.2020. u 22:24
text
 
Odmah na početku govora je podsjetio na 25 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim je okončana agresija na BiH te dodao da se on nažalost danas politizira i tumači u korist političkih stranaka.

"Činjenica je da Dejton i Ustav BiH nastavljaju da budu diskriminirani za različite političke ciljeve. Postoji samo jedan mirovni dogovor koji se odnosi na sve i Ustav mora biti poštovan u svim dogovorima, on uključuje klauzulu koji daje pravo BiH da obrani svoj suverenitet i integritet.
 
Također, poziva entitete da poštuju odluke države i od 1992. godine priznaje BiH kao državu s utvrđenim granicama. Pogrešnim postupanjima uzdrmavaju se temelji BiH", naglasio je Inzko.

Naglasio je da ipak poruke negiranja BiH najviše dolaze iz RS-a te da je jučer Milorad Dodik kao predsjedavajući Predsjedništva BiH ponovno izjavio da nitko ne može spriječiti integraciju Srbije i RS.
 

"Osim toga tu je i postavljanje spomenika osuđenom ratnom kriminalu Radovanu Karadžiću, poricanje genocida u Srebrenici i sve ostale slične retorike koje ugrožavaju zajedništvo. Nakon 25 godina svjedoci smo da se teže ukinuti dejtonski instrumenti, a sve institucije nastale tada su očuvale mir i njihovo ukidanje bi uzrokovalo negativne politike. Bitno je razmatrati i mandat međunarodnih sudaca u Ustavnom sudu BiH i to pitanje bi se trebalo riješiti. Mislim da je sjajno da u jednoj bh. instituciji u ustavnom sudu imamo usku saradnju između europskih i bh. sudaca", naveo je Inzko.

Inzko je također i zahvalio Miloradu Dodiku za poštivanje Dejtona u prvoj deceniji nakon potpisivanja, prenosi Klix.
 
"Tada je bio od velike pomoći i bez njega mnoge institucije i zakoni ne bi postojali. Njegov napor je bio ključan u izgradnji institucija u BiH", dodao je.

Izrazio je zabrinutost i zbog toga što svi predstavnici Predsjedništva BiH nisu pozvani na ovaj okrugli stol na kojem su samo predstavnici konstitutivnih naroda.
Shodno tome, kazao je da se u BiH nacionalnim manjinama uskraćuju prava koja podrazumijevaju imenovanja na određene funkcije.

Osim toga, govorio je i u ekonomskom, političkom i pravosudnom nazadovanju države.
comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO