Vlada Federacije BiH danas je, na prijedlog Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova, donijela Rješenje kojim je imenovala Koordinacijski tim za borbu protiv trgovine ljudima Federacije BiH.
Zadaci Koordinacijskog tima usmjereni na to da planskim i usklađenim djelovanjem doprinese suzbijanju trgovine ljudima.
U aktivnostima koje se nalaze pred ovim timom su i izrada i usuglašavanje prijedloga akcijskog plana Federacije BiH za provedbu Strategije suprotstavljanja trgovini ljudima Bosne i Hercegovine od 2024. do 2027. godine i njegovo dostavljanje Vladi Federacije BiH na usvajanje, te planiranje i provođenje mjera i aktivnosti na provedbi Akcijskog plana i izvještavanje Vlade FBiH i državnog koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima Bosne i Hercegovine o postignutim rezultatima.
Koordinacijski tim će prikupljati i analizirati informacije o stanju trgovine ljudima na području FBiH, kao i redovno procjenjivati adekvatnosti pravnog i institucionalnog okvira, ljudskih i drugih kapaciteta za odgovarajući odgovor na problem, te obavještavati nadležne institucije.
Također, informirat će javnost o problemu trgovine ljudima i aktivnostima koje se poduzimaju na njegovom suzbijanju, ali i razvijati kapacitete institucija i organizacija uključenih u aktivnosti borbe protiv trgovine ljudima. Među aktivnostima su i provođenje preventivnih aktivnosti usmjerenih na smanjenje rizika od trgovine ljudima, te planiranje i poduzimanje koordiniranih aktivnosti u istragama slučajeva trgovine ljudima i gonjenju počinilaca krivičnih djela koja se odnose na trgovinu ljudima.
Koordinacijski tim treba stvarati pretpostavke za povezivanje i koordinaciju nadležnih institucija i ovlaštenih organizacija u Federaciji BiH radi identifikacije žrtava trgovine ljudima, te planiranje i poduzimanje koordiniranih aktivnosti na pružanju zaštite i pomoći potencijalnim i identificiranim žrtvama trgovine ljudima. Tim obavlja i druge zadatke utvrđene Uredbom o osnivanju Koordinacijskog tima za borbu protiv trgovine ljudima Federacije BiH.
Koordinacijski tim čine predstavnici federalnih ministarstava unutrašnjih poslova, pravde, rada i socijalne politike, obrazovanja i nauke, te zdravstva. U ovom timu su također i predstavnici Federalne uprave policije, zatim Federalnog tužilaštva Federacije BiH, Federalne uprave za inspekcijske poslove, JU Centar za edukaciju sudaca i tužitelja CEST FBiH, SOS Dječjih sela BiH, kao i Međunarodnog foruma solidarnosti EMMAUS.
Koordinator tima dužan je Vladi Federacije BiH podnositi izvještaj o radu, stanju trgovine ljudima u Federaciji BiH, te o provedbi Akcijskog plana svakih šest mjeseci, nakon što ga usuglasilis Koordinacijskim timom. Također, koordinator će izvještaje o stanju trgovine ljudima u Federaciji BiH i provedbi Akcionog plana dostavljati i državnom koordinatoru.
Vlada Federacije BiH danas je, na prijedlog Federalne uprave civilne zaštite, donijela Rješenje kojim je imenovala Interresornu radnu grupu za ažuriranje Procjene ugroženosti Federacije BiH od prirodnih i drugih nesreća.
Zadatak Interresorne radne grupe je ažurirati Procjenu ugroženosti Federacije BiH od prirodnih i drugih nesreća po Metodologiji za izradu te procjene i dostaviti je Federalnoj upravi civilne zaštite na daljnji postupak.
U obrazloženju predlagač podsjeća da je Procjena ugroženosti Federacije BiH od prirodnih idrugih nesreća donesena 2014. godine, te da je ocijenjeno da je treba ažurirati s obzirom na to da su tokom vršenja redovnog pregleda evidentirane promjene koje bitno utječu na promjenu procijenjenog stanja.
Interresornu radnu grupu čine predstavnici Federalne uprave civilne zaštite, zatim federalnih ministarstava poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, te energije, rudarstva i industrije, unutrašnjih poslova, prometa i komunikacija, prostornog uređenja, okoliša i turizma, zdravstva, financija, rada i socijalne politike, kao i kulture i sporta.
Članovi su i predstavnici Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, Federalne direkcije robnih rezervi, te federalnih zavoda za statistiku, za agropedologiju i za geologiju, kao i Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Interresorna radna grupa je dužna izraditi izvještaj o radu nakon izvršenog posla i dostaviti ga Federalnoj upravi civilne zaštite, a koja će sa ažuriranom Procjenom ugroženosti Federacije BiH od prirodnih i drugih nesreća dokument dostaviti Vladi Federacije BiH na usvajanje.