Konstitutivan narod

Grabar-Kitarović: Nitko Hrvate u BiH neće svoditi na manjinu

''Jednako je tako neprihvatljivo nastojanje za izbacivanjem riječi 'hrvatski' iz naziva javnih ustanova u BiH'', istaknula je Grabar-Kitarović.
Vijesti / Politika | 24. 12. 2017. u 15:08 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović u velikom intervjuu za Večernji list govorila je o brojnim temama i neizostavno o Hrvatima u Bosni i Hercegovini.

Na pitanje o odnosima dvije zemlje i posljedicama presude hrvatskoj šestorci u Hagu na njih, ponovila je svoj stav da je ključ stabilnosti konstitutivnih naroda u BiH istinska ravnopravnost, saradnja političkih predstavnika i okrenutost prema europskoj i euroatlantskoj budućnosti.

"Zlopotreba presude u slučaju šestorke u političke svrhe, posebno pokušaji nametanja neke kolektivne krivice Hrvatima u BiH, neprihvatljiva je. Jednako je tako neprihvatljivo nastojanje za izbacivanjem riječi 'hrvatski' iz naziva javnih ustanova u BiH. Hrvatska ima obavezu brinuti se o tome, temeljem svog Ustava i kao potpisnik i garant Daytonskog sporazuma. Hrvati su konstitutivan narod u toj državi i nitko ih neće svoditi na manjinu", kazala je Grabar-Kitarović.

Ona se također dotaknula i optimizma u hrvatskom društvu koje se, prema njenom mišljenju, polako budi.

Ocijenila je da je politički sustav Republike Hrvatske birokratski kompliciran, teško prohodan za inovativne i kreativne razvojne ideje te je nerijetko nepremostiva zapreka potencijalnim investitorima. Kao prvu zadaću vidi povećanje standarda, prvenstveno kroz povećanje plaća. Smatra i da gospodarstvo treba još više rasteretiti poreza i parafiskalnih nameta.

Također je poručila da Hrvatska nije u hibridnom ratu ni s jednom državom.

"Ono što jeste činjenica, to je da je Hrvatska, kao i druge države, izložena određenim utjecajima koji se mogu svesti pod ovu ili onu vrstu hibridnog djelovanja. To je na svoj način i danak razvoju tehnologije, i mi se s time moramo i možemo nositi. Nije dobro ako se u društvu zbog toga stvara neka vrsta paranoičnog stanja. Pogotovo mi dužnosnici, koji smo više od drugih izloženi takvom djelovanju, moramo biti spremni podnositi kritike i kada su opravdane i kada su neopravdane, pa i onda kada su plod hibridnog djelovanja. To dolazi s dužnošću koju obnašamo. Istodobno, sistem domovinske sigurnosti treba osposobljavati da se zna i može djelotvorno suprotstaviti i hibridnom djelovanjima", istaknula je hrvatska predsjednica u intervjuu za Večernji list.

Kopirati
Drag cursor here to close