Zastupnici Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine uputili su pismo Europskom parlamentu u vezi s aktualnom političkom i sigurnosnom krizom u zemlji, s posebnim naglaskom na prijetnje koje dolaze iz entiteta Republika Srpska.
U pismu bh. parlamentarci svojim kolegama iz Europske unije pružaju realan uvid u trenutačnu situaciju u BiH, s posebnim naglaskom na destabilizirajuće poteze predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i njegove stranke SNSD.
Autori pisma, zastupnici iz više političkih stranaka, upozoravaju na ozbiljno ugrožavanje ustavnog poretka, teritorijalnog integriteta i suvereniteta države, te pozivaju međunarodnu zajednicu na brzo i odlučno djelovanje.
Pismo potpisuju Denis Zvizdić, Saša Magazinović, Nihad Omerović, Sabina Ćudić, Jasmin Imamović, Albin Muslić, Rejhana Dervišević, Ermina Salkičević-Dizdarević, Mia Karamehić-Abazović, Aida Baručija, Predrag Kojović, Jasmin Emrić, Elvisa Hodžić i Šemsudin Mehmedović.
U pismu se navodi da je BiH ''samostalna, suverena, cjelovita i međunarodno priznata država'', te se podsjeća na važnost njezine multietničnosti i naslijeđa suživota, ali i na to da se zemlja danas nalazi pred najvećom sigurnosnom prijetnjom u posljednjih 30 godina.
Parlamentarci ističu da su potezi vlasti u RS-u, posebno Milorada Dodika, usmjereni ka podrivanju institucija države, uključujući Ustavni sud, Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće, Sud i Tužiteljstvo BiH, SIPA-u i Centralnu izbornu komisiju. U pismu se navodi kako je krajnji cilj usvajanje novog ustava Republike Srpske i secesija od BiH.
Podsjećaju i da je Milorad Dodik u veljači 2025. godine pravomoćno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog napada na ustavni poredak, te da je nakon toga vrijeđao sutkinju na temelju njezine etničke pripadnosti.
Zbog protuzakonitog djelovanja i ignoriranja presude, Tužiteljstvo BiH naredilo je njegovo privođenje i raspisalo centralnu potjernicu, a bjeguncima su proglašeni i predsjednik Vlade RS Radovan Višković te predsjednik NSRS Nenad Stevandić.
Parlamentarci zaključuju da ''najveću prijetnju miru u BiH ne predstavlja izmišljeni vjerski radikalizam ni strani intervencionizam, već radnje političkog rukovodstva RS-a''.
Zbog toga su stranke proeuropske orijentacije na državnoj razini odlučile raskinuti suradnju s Dodikovim SNSD-om, te pozivaju Europsku uniju i međunarodnu zajednicu na hitno i odlučno djelovanje kako bi se spriječile nesagledive posljedice za mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini i regiji.