
Dizdar je u svom izlaganju istaknuo da, imajući u vidu složenu unutarnju strukturu zemlje, u skladu s Općim okvirnim sporazumom za mir u Bosni i Hercegovini, područje zaštite ljudskih prava obuhvaća više razina administrativne organizacije države. Što se tiče Federacije Bosne i Hercegovine, koja se sastoji od 10 županija i lokalnih administrativnih jedinica, kazao je da se ovo pitanje rješava na svim razinama vlasti, ovisno o specifičnim aspektima i nadležnostima.
"Federacija Bosne i Hercegovine uložila je značajne napore u rješavanje kršenja ljudskih prava, donošenje zakonodavstva i propisivanje konkretnih mjera za zaštitu specifičnih kategorija stanovništva koje su ili mogu biti izložene diskriminaciji i nepravednom tretmanu. Zbog naslijeđa ratova iz 90-ih, zemlja i njezine administrativne jedinice, uključujući Federaciju, suočavaju se s izazovima s kojima se većina drugih zemalja ne susreće. U tom kontekstu, u Parlamentu Federacije 2023. godine donesen je novi Zakon o civilnim žrtvama rata", naveo je Dizdar.
Istaknuo je da je zakon po prvi put prepoznao žrtve seksualnog nasilja, kao i djecu rođenu iz čina ratnog seksualnog nasilja, te da su tim osobama priznata zakonska prava i subvencije na temelju njihova statusa. Konkretno, kazao je Dizdar, toj je djeci priznat status ravnopravne kategorije i dodijeljena su im prava na koja ranije nisu imali pristup.
Objašnjava da su razina i obujam financijske potpore za različite kategorije osoba s invaliditetom usklađeni, čime je uklonjena statusna nejednakost u raspodjeli sredstava između civilnih žrtava rata, ratnih vojnih invalida i civilnih osoba s invaliditetom drugih kategorija.
Kako je kazao, donošenjem izmjena zakona, financiranje je uvelike povećano i sada pravednije odražava potrebe i odgovarajuću razinu potpore za različite kategorije osoba s invaliditetom. Također, roditeljima i skrbnicima djece s invaliditetom dodijeljena su specifična prava, uključujući pravo na mjesečnu financijsku potporu. Pravovremenom odlukom Vlade Federacije, mjesečni iznos potpore za roditelje i skrbnike povećan je za više od 60 posto u tekućoj godini u odnosu na prosinac 2024. godine.
Federacija ima i druge mehanizme podrške osobama s invaliditetom, uključujući federalni Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, a novi zakon koji detaljnije regulira ovo područje dostavljen je Parlamentu na potvrdu. S obzirom na rastući broj prijavljenih slučajeva rodno uvjetovanog nasilja i nasilja u obitelji, Vlada je izradila novi Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji.
Ovaj zakon, po prvi put, predviđa sveobuhvatne sustavne mjere za podizanje svijesti i prevenciju svih oblika obiteljskog nasilja, široku mrežu podrške za žrtve, strože kazne te sustavno praćenje počinitelja. Riječ je o najopsežnijem regulatornom okviru u ovom segmentu u regiji. Zakon bi trebao biti usvojen u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta.
Što se tiče problema generacijske nejednakosti i dobne diskriminacije, Federacija je uvela pravni okvir koji osigurava kontinuirani rast i prilagodbu mirovina svih građana u skladu s inflacijskim kretanjima – objasnio je Dizdar.
Istaknuo je da su uvedene zakonske odredbe koje omogućuju osobama starije dobi da rade i ostvaruju prihod ako to žele ili im se pruži takva prilika. Također, u pogledu dobnih skupina, Zakon o radu izmijenjen je 2024. godine, čime je studentima omogućeno pravo na rad i zaradu, što ranije nije bilo moguće.
Dizdar napominje da je Federalna vlada po prvi put osigurala izravnu financijsku potporu za majke novorođene djece i propisala da 20 posto sredstava koja se raspodjeljuju nižim administrativnim jedinicama mora biti usmjereno na demografske mjere. Također, po prvi put, Fond solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine osigurao je odgovarajuća sredstva potrebna za pružanje podrške osobama koje pate od različitih oblika složenih bolesti, omogućujući im punu institucionalnu i financijsku podršku za liječenje.
"Kao rezultat rata i poslijeratne strukture zemlje, prava različitih populacijskih skupina i dalje su ugrožena. Povratnici, koji još uvijek čine značajnu kategoriju stanovništva pri povratku u svoje predratne zajednice, često se suočavaju s nedostatkom podrške lokalnih vlasti u osiguravanju pune integracije i pristupa javnim institucijama i resursima. U tom kontekstu, Vlada Federacije je u posljednje dvije godine osigurala dodatnu podršku ovoj populaciji", rekao je ministar.
Podsjetio je da su uvedene nove mjere podrške za zapošljavanje povratnika u lokalnoj administraciji, javnim poduzećima i agencijama, s ciljem osiguravanja njihove potpune integracije u zajednice, u skladu s odredbama Aneksa 7 Daytonskog mirovnog sporazuma.
"Također, osigurana je podrška poduzetnicima koji zapošljavaju povratnike, kao i mjere podrške za povratničke učenike i studente te škole koje pohađaju djeca povratnika. Ove mjere po prvi put obuhvaćaju povratničku populaciju u cijeloj zemlji. Uz to, prvi put je putem Federalnog ministarstva za izbjeglice i povratnike osigurana institucionalna besplatna pravna pomoć za sve povratnike u pitanjima koja se odnose na njihov status i zaštitu prava na cijelom teritoriju zemlje. U proceduri su izmjene zakona koje će osigurati prava i za potomke primarnih povratnika, kao i za veliku imigrantsku populaciju, s obzirom na to da milijuni Bosanaca i Hercegovaca žive u inozemstvu. Federacija posebnu pažnju posvećuje institucionalnoj podršci žrtvama genocida u Bosni i Hercegovini", istaknuo je Dizdar.
Ministar je naveo da je Vlada u posljednje dvije godine osigurala rekordnu podršku povratničkoj populaciji regije Srebrenica te da Federacija BiH ne samo da pruža ključnu infrastrukturnu i financijsku podršku za godišnje komemorativne aktivnosti, već također osigurava značajnu podršku Memorijalnom centru Srebrenica.
U borbi protiv korupcije, objasnio je Dizdar, trenutna Vlada Federacije pokrenula je potpunu provedbu seta zakona o borbi protiv korupcije, koji su usvojeni još 2015. godine. Kako je naveo, osigurana su sredstva za osnivanje i obuku tužitelja specijaliziranih za borbu protiv korupcije u sudovima, a prvi tužitelji imenovani su početkom ove godine. Ovaj proces su neovisno provela pravosudna tijela.
Federacija Bosne i Hercegovine ostaje posvećena osiguravanju ljudskih prava i sustavnoj podršci svim ugroženim kategorijama, kontinuirano unapređujući pravni okvir i institucionalne kapacitete u tu svrhu.
"Svjesni brojnih izazova i nedostataka iz prošlosti, ostajemo motivirani da postanemo jedna od europskih regija koja pruža visoke standarde zaštite ljudskih prava u budućnosti", zaključio je ministar Dizdar.