
Nakon isteka roka za realizaciju Sporazuma o principima formiranja vlasti na razini Bosne i Hercegovine, Centar za sigurnosne studije (CSS) predložio je nekoliko konkretnih koraka kako bi se kriza riješila "bez pobjednika i pobijeđenih".
Kako se navodi u priopćenju CSS-a, građani sa strepnjom iščekuju sljedeće poteze političara koji uporno ignoriraju jasne znakove sustava ranog upozoravanja na rizik od mogućeg sukoba.
''Neodgovoran i laički odgovor onih koji su izabrani da nam osiguraju mir, stabilnost i prosperitet, ne ukida odgovornosti ni ostale društvene aktere da se uključe u pokušaj iznalaženja rješenja iz trenutne političke krize'', stoji u priopćenju.
Stoga, kao doprinos daljnjem političkom dijalogu, predlažu da se na sjednici Predsjedništva BiH naprave izmjene dokumenta 'Pregled obrane', odnosno odredbi koje uvjetuju početak realizacije ovog dokumenta sa aktivacijom MAP-a u dijelu nove strukture i lokacija OS BiH i plana modernizacije i opremanja, da se na istoj sjednici donese odluka o Prijedlogu za imenovanje predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, zatim uspostaviti novo Vijeće ministara BiH, imenuje Komisija Vijeća ministara za NATO integracioni proces Bosne i Hercegovine, analizira predloženi nacrt Godišnjeg nacionalnog programa i usaglasi postojećih pet poglavlja dokumenta sa obavezama koje proističu iz EU integracija BiH kako bi ANP bio komplementaran dokument sa zahtjevima iznešenim u Mišljenju EK o zahtjevu BiH za status kandidata.
Nakon toga, predlaže CSS, revidirani ANP za 2020. godinu poslati u sjedište NATO-a, a u proračunu Institucija BiH za 2020. godinu osigurati povećanje sredstava za sektor sigurnosti i obrane te omogućiti realizaciju 'Akcionog plana srednjoročnog rada Ministarstva obrane BiH za period 2020-2022'.
''Napuštanje, odnosno trenutna blokada procesa integriranja BiH u NATO sustav kolektivne obrane, pretpostavlja da Bosna i Hercegovina razvija politiku individualne obrane suvereniteta i teritorijalnog integriteta kako bi samostalno mogla odgovoriti svim savremenim sigurnosnim prijetnjama i rizicima. Ne prejudicirajući mogući rasplet situacije, pozivamo i na ostale društveno odgovorne i dobronamjerne pojedince i institucije da se kontruktivnim doprinosom uključe u pokušaj iznalaženja rješenja koja su u našem zajedničkom interesu, ali i interesu budućnosti generacija koje dolaze'', stoji u priopćenju koje potpisuje Denis Hadžović, direktor CSS-a.