Aljoša Čampara, zastupnik u Skupštini KS, federalni ministar unutarnjih poslova i izaslanik u federalnom Domu naroda, kazao je za N1 da ga nije iznenadilo što se spominje u izvještaju Valentina Inzka pred Vijećem sigurnosti UN-a. Doživipolo je to pozitivno, jer su takve i reakcije bile.
''Mislim da se referirao na tri stvari – da sam pokrenuo incijativu za uspostavljanje Vlade Federacije, odnosno da klubovi naroda u Domu naroda konačno predlažu predsjednika i potpredsjednika Federacije, da sam inzistirao na imenovanju direktora Federalne uprave policije u skladu sa zakonskom procedurom i da sam napustio SDA. To su aktivnosti koje OHR prati ovdje, i prema tome, to je iz tog razloga završilo u izvještaju visokog predstavnika'', naveo je Čampara.
Potpuno je siguran, kako je rekao, da se neće uspostaviti nova Vlada Federacije.
''Nažalost smo trebali to uraditi prije dvije-tri godine. Stranke su se bavile neobranijivim, branjenjem afera, respiratori, diploma, Osmice… Da su toliko uložili u formiranje nove Vlade Federacije, možda bi se to i dogodilo'', rekao je Čampara.
Govoreći o Izbornom zakonu, istaknuo je, da nikad ''ne smijemo pristati na etnički model donošenja Izbornog zakona''.
''Krivice ime i u SDA. Čim obnašate vlast, samim tim ste i krivi. Nikad gori sastav Vijeća ministara BiH nije bio. Zašto je SDA izabrala najlošija ministarstva, o tome bi se dalo pričati'', kazao je.
Da li je istina da želi omogućiti lideru HDZ-a Draganu Čoviću da mu pripadne Federalna uprava policije, upitao ga je voditelj Zvonko Komšić.
''To nije apsolutna istina. Ne može to nikome pripasti. Ni Čoviću, ni Izetbegoviću. To jeste stanje u kojem se nalazimo. Ministarstva se mogu dijeliti, ali ovo ne. Mi jesmo u ovom problemu jer neki tako nastupaju. Nije im ovo babovina, ni prćija da se može policija tako dijeliti. Postoji rang lista koja se boduje i na osnovu nje se vrši imenovanja izbora policije. Nitko ne može svojatati Fedaralnu upravu policije, niti bilo koju drugu policijsku agenciju'', naglasio je.
''Ne znam kojem zastupniku treba da se tako ponaša. Skupština mora držati do svog digniteta, ima svoj kodeks i zastupnici bi trebali stručno raspravljati o temama, ali imamo situaciju da se ovo pretvara u narodno veselje. Imamo neke izlive deranje po Skupštini, neprimjerene gestikulacije, i to nigdje na svijetu nema. Ovo je prvi put da se događa na razini županije. Bilo je mandata i prije, ali ovakve stvari iz sjednice u sjednicu nisu'', kazao je Čampara.
Dodao je da verbalni teror vlada, ne samo njih zastupnika, nego i građana.