bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Podrška da, novac ne

BiH riskira još jedne izbore bez novih tehnologija

Sredstva za nabavu uređaja za elektroničko glasovanje potrebno je osigurati na vrijeme, a dosadašnja praksa pokazuje da vlasti, osim deklarativno, za to nemaju osobitog interesa.
03.05.2025. u 21:55
text

Do općih izbora preostala je još godina i šest mjeseci. Pitanje je hoće li, na koji način i u čijem interesu političke stranke uspjeti izmijeniti Izborni zakon Bosne i Hercegovine. Još važnije pitanje je – hoće li na predstojećim izborima biti uvedene nove tehnologije. Skeptični nisu samo građani, već i oni koji izbore provode, prenosi Federalna.ba.

Novac treba osigurati na vrijeme

Središnje izborno povjerenstvo upozorava – sredstva za nabavu uređaja za elektroničko glasovanje potrebno je osigurati na vrijeme. Dosadašnja praksa pokazuje da vlasti, osim deklarativno, za to nemaju osobitog interesa.

Stotinu devetnaest milijuna maraka iznos je koji bi Bosni i Hercegovini trebao omogućiti pošteniji izborni proces, spriječiti zloupotrebe i manipulacije te u konačnici jamčiti poštivanje volje birača. Praksa duga gotovo tri desetljeća, u kojoj često odlučuju oni koji broje, a ne oni koji biraju, vrlo bi vjerojatno mogla obilježiti i naredni izborni ciklus, jer vlasti nisu planirale novac za nove tehnologije.

''Izborni proces treba unapređivati. Bilo da je riječ o novim tehnologijama ili zakonskim rješenjima – s naše strane postoji opravdanost da se izborni proces unaprijedi'', poručio je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac (SNSD).

Deklarativna podrška da, novac ne

Deklarativna potpora postoji, ali novca nema. I tako, unatoč tome što je pilot-projekt koji je SIP proveo na Lokalnim izborima prošle godine bio uspješan, novca, prema svemu sudeći, nema. Razlog je jasan, tvrdi bivši član SIP-a i predsjednik Strateškog odbora Koalicije ''Pod lupom'', Vehid Šehić:

''Kada im se oduzme alat koji im je do sada bio vrlo učinkovit, iako nemoralan, logično je da će biti protiv toga, jer bi se na dan izbora prevarama stalo u kraj. Mnogim političkim strankama ne odgovara uvođenje novih tehnologija, osobito skenera.''

Iz Središnjeg izbornog povjerenstva BiH poručuju kako nema vremena za gubljenje te da, ako želimo nove tehnologije na narednim izborima, potrebno je odmah djelovati. No zasad nema reakcija, a ni sredstava za nabavu gotovo 6.000 uređaja. Stoga je neizvjesna i izrada potrebnih softvera kao i provedba drugih pripremnih aktivnosti.

Posljednji trenutak

''To je nemoguća misija ako se ne počne odmah. Sada je pravo vrijeme da se o tome otvoreno govori – zapravo, ovo je posljednji trenutak. Podsjećamo javnost: ako se želi ući u tako ozbiljan projekt, a testiranja su već započela, potrebno je provjeriti što je do sada učinjeno'', upozorava Irena Hadžiabdić, predsjednica SIP-a BiH.

Članica SIP-a BiH Vanja Bjelica-Prutina istaknula je da je uvođenje novih tehnologija u izborni proces složen posao za koji se druge zemlje strateški pripremaju godinama: ''Ako netko misli da to može provesti 30 dana prije izbora, onda je neozbiljan.''

Istina je da do izbora ima znatno više od 30 dana. No, s obzirom na trenutnu političku situaciju i činjenicu da je novac za prošlogodišnje izbore osiguran tek nakon intervencije visokog predstavnika Christiana Schmidta, zabrinutost članova SIP-a djeluje više nego opravdano, navodi se u prilogu.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO