Nakon optužbi Gradskog odbora SNSD-a Teslić da SDS kupuje vijećnike i da je riječ o kaznenom djelu koje se vrši novcem građana, iz te stranke odgovaraju da su podnijeli kaznene prijave, prenosi BHRT.
Kupovina vijećničkih i zastupničkih mandata postala je česta pojava na političkoj sceni, a sve je započelo aferom ''dva papka'' 2014. godine, kada se u javnosti pojavio snimak tadašnje premijerke Republike Srpske Željke Cvijanović kako govori o kupovini dvaju zastupnika.
Teške optužbe za političku korupciju između stranačkih odbora SNSD-a i SDS-a u Tesliću ne jenjavaju. Spominju se i uhićenja. Predsjednik SDS-a tvrdi da su optužbe teslićkog SNSD-a neutemeljene te da upravo ta stranka kupuje vijećničke mandate novcem građana.
Radovan Kovačević, glasnogovornik SNSD-a ''Već su pokrenute kaznene prijave zbog iznošenja neistina u javnom prostoru i medijima. Nemamo razloga za ikakav strah. Pozivam institucije da, ako imaju bilo kakve elemente, oni koji se bave političkom korupcijom – i u Tesliću i u RS – budu procesuirani, ispitani, istraženi. Mislim da to treba biti predmet istrage i da ona pokaže što se tu zaista dogodilo. Mi iz SNSD-a nemamo ništa protiv toga.''
Predsjednik Skupštine općine Teslić, kadar Socijalističke partije, pita odakle potječe golemi novac za kupovinu vijećnika.
Dragutin Škrebić, predsjednik Skupštine općine Teslić ''Nije bilo sjednice Skupštine na kojoj se nije govorilo koliko košta skupštinska većina i javno se nudi: ‘Recite što želite, koliko novca trebate, samo prijeđite u skupštinsku većinu.’ Taj koji sada kupuje mandat ne može opravdavati taj kriminal time da je to netko prije njega radio.''
Novinar Darko Momić podsjeća da je afera ''dva papka'' prije deset godina pokrenula val političke korupcije u Republici Srpskoj.
Darko Momić, novinar ''Bilo kakve optužbe iz vladajućih krugova u vezi s kupovinom vijećnika ili zastupnika predstavljaju vrhunac političkog licemjerja. To se može spriječiti samo ako građani na izborima ne glasaju za ljude koji su mijenjali političke stranke.''
Analitičari ističu da su politički ''preletači'' u Bosni i Hercegovini postali normalna pojava i da je malo političara koji su ostali dosljedni svojim strankama i politikama.
Drago Vuković, politički analitičar ''Nitko u politici, u javnom diskursu ili akademskoj zajednici ozbiljno ne primjećuje tu vrstu problema. Nitko ne prigovara čovjeku koji je promijenio pet stranaka.''
Prema ranijim podacima Udruge građana ''ReStart Srpska'', stranačku odanost u Narodnoj skupštini Republike Srpske promijenila je trećina zastupnika, a na svim razinama vlasti evidentirano je 110 političkih ''preletača''.