Koliko se mora biti neodgovoran, pa građanima besplodnu stranačku borbu oko fotelja prodavati pod bitku za njihove interese? Kojih to građana može biti interes da im zajednica ne funkcionira normalno?
Da im budžetski korisnici ne budu na vrijeme plaćeni i da ne rade svoj posao. Da investicije stoje da grad i županija propadaju.
Da im je vlast, koja bi trebala da je njihov servis, koji im je svakodnevno na usluzi, blokirana, otuđena i sobom zabavljena. Odgovor na ovo pitanje valjda znaju u Skupštini i Vladi HNŽ i vrhovima političkih stranaka koje u njoj imaju zastupnike.
Mi možemo samo još jednom da konstatiramo zapanjujuću neodgovornost političke elite prema građanima koje bi trebali da predstavljaju i u čijem interesu bi trebali da rade, izjavili su danas u hotelu Bristol na press konferenciji predstavnici Centri civilnih inicijativa na predstavljanju devetomjesečog izvještaj o radu Vlade i Skupštine HNŽ..
Čak ni godinu dana nakon održanih općih izbora Hercegovačko–neretvanska županija nema formiranu novu Vladu. Ovaj put HNŽ oborio je vlastiti rekord iz 2007. godine, kada je, nakon općih izbora održanih 2006. Vlada HNŽ formirana 1. kolovoza.
Rezultati rada Vlade i Skupštine HNŽ, u ovom razdoblju, su krajnje skromni, kao i tijekom kompletnog prethodnog mandata, uostalom.
Novoizabrani zastupnici umjesto da su se uhvatili u koštac sa stvarnim problemima županije i pokušali iznaći rješenja za iste, većinu vremena potrošili su na same sebe - izbor rukovodstva Skupštine, izbor delegata Skupštine HNŽ za Dom naroda Parlamenta Federacije BiH i na čekanje dogovora stranačkih im lidera o novoj Vladi HNŽ.
Ni Skupština ni Vlada HNŽ u tehničkom mandatu nisu kreirali Program rada za 2011. godinu, a donošenje kojeg im je obveza. Nastavak je to neprihvatljive prakse iz prethodnog razdoblja, u kome je tadašnji saziv Skupštine, u četiri godine svog mandata, Program rada usvojio samo za jednu – 2008. a i tada sa četveromjesečnim kašnjenjem.
Loša praksa nastavlja se i sa usvajanjima budžeta. Petu godinu za redom Budžet se umjesto do kraja prosinca prethodne godine, donosi u aprilu godine na koju se odnosi. Kršeći pritom i Zakon o budžetu FBiH.
Pritom, podsjetimo, federalni revizori u izvještaju o budžetu HNŽ za prethodnu godinu su utvrdili da je deficit budžeta Hercegovačko-neretvanske županije od 11 milijuna KM rezultat nezakonitog i nerealnog planiranja i neodgovornog upravljanja javnim novcem. Uz to, obaveze od oko 2,3 milijuna KM nisu evidentirane što dovodi u pitanje točnost i istinitost iskazanog deficita.
Skupština Hercegovačko–neretvanske županije od 1.1. do 30.9.2011. godine održala je 6 sjednica i realizirala 25 točaka dnevnog reda. Za 9 mjeseci usvojila je svega 3 zakona, od čega je jedan takoreći obvezni - Zakon o izvršenju Proračuna HNŽ za 2011. godinu, a druga 2 su Zakon o turističkoj djelatnosti i Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti. Skupštinska radna tijela izabrana su tek na 7. sjednici Skupštine održanoj 25.08.2011. godine.
Ovih 6 neproduktivnih sjednica, 25 točaka dnevnog reda i tri zakona, građani Hercegovačko-neretvanske županije platili su - cca. 400.000 KM. I to samo za osobna primanja zastupnika u proteklih 9 mjeseci.
Vlada HNŽ u prethodnih je devet mjeseci održala 26 sjednica i realizirala 227 točaka dnevnog reda. Od 26 sjednica koliko ih je imala Vlada HNŽ za proteklih devet mjeseci – 13 ih je bilo telefonskih. Redovnih je bilo tek 11.
Za 9 mjeseci Vlada HNŽ je na svojim zasjedanjima imala 8 zakona, ali je usvojila, i prema Skupštini proslijedila, samo 2 (četiri zakona vraćena su na doradu resornim ministrima a dva su povučena od strane predlagača). Ovako mali broj usvojenih zakona za Vladu HNŽ nije novina. U cijelom svom mandatu Vlada je realizirala svega 26% planiranih zakona.
Građani godinama čekaju na donošenje Zakona o zaštiti obitelji s djecom; Zakona o socijalnoj skrbi; Zakona o posredovanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba u HNŽ, Zakona o zdravstvenoj zaštiti i još niz drugih zakonskih rješenja koji bi bar djelomično riješili probleme građana ove županije.
Inače, spomenimo i da je rad Vlade HNŽ vrlo je teško pratiti i kontinuirano imati informaciju o aktivnostima iste, jer se radi o jednoj od najnetransparentnijih institucija vlasti u zemlji, koja je, između ostalog, jedna od rijetkih, u BiH, koja ne dopušta da predstavnici Centara civilnih inicijativa prisustvuju sjednicama.
Novu vlast dočekat će brojne poteškoće, počevši od financijskih dubioza jer akumulirani deficit budžeta HNŽ iznosi oko 32,2 milijuna KM što dovodi u pitanje način daljeg financiranja županije. No svako daljnje odlaganje uspostave vlasti, samo će više da produbljuje probleme s kojim se suočavamo.
Zato je potrebno: neodložno(!) formirati Vladu HNŽ, a potom:
- Kreirati programe rada Skupštine i Vlade za 2012. godinu i donijeti ih u poslovnikom reguliranom roku.
- Što prije kreirati Budžet za 2012. godinu i usvojiti ga prije kraja 2011.
- U narednom razdoblju intenzivno raditi na donošenju zakona, strategija (primjerice Strategija zapošljavanja) i programa koji će značajnije utjecati na poboljšanje kvalitete života građana u područjima zapošljavanja, zdravstva, socijalne zaštite, školstva, poljoprivrede itd. a u skladu sa nadležnostima županijskih vlasti.
- Intenzivnije se baviti mjerama za prevazilaženje ekonomske krize, u skladu sa predviđenim mjerama na razini Federacije, ali i države BiH, a u skladu sa nadležnostima županija.
- Učiniti rad Vlade transparentnijim.
S druge strane, kao što smo ovih dana već govorili – suština čitave priče je da posljedice svoje neodgovornosti ne snose političari, nego se ta neodgovornost prelama preko leđa tzv običnog čovjeka. Ako izabrani političari ne mogu da se dogovore oko formiranja vlasti ili probiju sve zakonske rokove za donošenje budžeta, onda se moraju organizirati izvanredni izbori. S tim što se zastupnicima Skupštine koja se nije mogla dogovoriti oko rada u interesu građana, treba zabraniti ponovno kandidiranje. A sami takvi izbori treba da se financiraju od sredstava koja se iz budžeta, inače, izdvajaju za političke stranke. Pa, kada posljedice svog nerada i neodgovornosti političari budu osjetili na svojim leđima, leđa građana će moći malo da odahnu, stoji na kraju izvještaja CCI-ja o radu Vlade i Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije za razdoblje siječanj – rujan 2011.g.