Pritisci

Počeli prosvjedi u Srbiji, zastrašivanja novinara uoči samog početka

Pripadnici MUP-a su već tijekom ranih jutarnjih sati i prijepodneva išli "po domovima i redakcijama novinara i govorili kako ne bi trebali izvještavati" s prosvjeda. U pojedinim slučajevima novinare su označavali i kao organizatore prosvjeda.
Vijesti / Flash | 04. 12. 2021. u 14:14 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Počeli su prosvjedi u Srbiji.

Građani Srbije se okupljaju u više gradova nakon što ih je nekoliko ekoloških organizacija pozvalo da blokiraju prometnice od 14 sati, a predvode ih organizacije "Kreni promeni" i "Ekološki ustanak". Građani kod Sava centra blokirali autocestu već oko 13.45h.

Cilj je spriječiti usvajanje zakona o eksproprijacijaciji i referendum o promjeni Ustava, te onemogućiti projekt eksploatiranja litija u zapadnoj Srbiji korporacije "Rio Tinto".

Srbijanski MUP upozorio je u subotu uoči najavljenog ekološkog prosvjeda i blokade cesta da je svako onemogućavanje prometa "kršenje zakona" te da će za sve što se može dogoditi na skupovima koji nisu prijavljeni ili odobreni sukladno zakonu "svu odgovornost snositi isključivo organizatori".

MUP 'u akciji'

Organizatori skupova izvješćuju na društvenim mrežama o pritiscima na aktiviste i loklane medije koje policija upozorava na kaznenu odgovornost jer skupovi nisu odobreni, sugerira da se odustane od sudjelovanja u prosvjedima i izvještavanja, prenosi Hina.

Neovisna udruga novinara Srbije (NUNS) izrazila je bojazan za sigurnost novinara zbog "provođenja pritiska i zastrašivanja", navodeći da su pripadnici MUP-a već tijekom ranih jutarnjih sati i prijepodneva išli "po domovima i redakcijama novinara i govorili kako ne bi trebali izvještavati" s prosvjeda. U pojedinim slučajevima novinare su označavali i kao organizatore prosvjeda.

Prijetnje N1 televiziji

Novinarima N1 koji redovito izvješćuju o prosvjedima u kontekstu općeg društvenog i političkog ozračja, ali i njihovim obiteljima upućene su i izravne prijetnje uz optužbe da "propagiraju fašizam" i "pozivaju na građanski rat".

"Želim reći da sutra ne plačete zbog toga što se dogodilo ili što se vašim bližnjim dogodilo. Vi, baš Vi, N1 ste uzrok, povod i bit ćete žrtve. Ne vjerujete?'', jedna je od poruka koje su novinari N1 prijavili policiji, Stalnoj radnoj skupini za sigurnost novinara i regionalnoj mreži Safe journalist.

Nakon prošlotjednog prosvjeda i sukoba izazvanog pokušajem da se bagerom razbije blokada na cesti kod Šapca, premijerka Ana Brnabić ocijenila je na Twitteru da ti prosvjedi nisu demokracija već fašizam, a fašizmom ih je nazvao i ministar unutarnjih poslova Aleksandar Vulin, te najavio da će policija ubuduće "primijeniti nasilje", ali je ubrzo promijenio retoriku uz poruku da će intervenirati ako budu ugroženi životi ljudi, njihova imovina i institucije.

Vučić 'ne sluša ulicu'

Dajući za pravo sudionicima protuprosvjeda da se bore za slobodu kretanja, srbijanski predsjednik je ranije ovog tjedna poručio kako "Srbija nikada neće biti ni u kakvom građanskom ratu", te da mu "ne pada na pamet" da sluša ulicu i da služi ulici.

Vučić, njegovi najbliži suradnici i provladini mediji optužuju organizatore prosvjeda da su "Rockfelerovi plaćenici".

Prosvjede je pokrenuo pokret Ekološki ustanak koji okuplja desetak nevladinih udruga, građanskih inicijativa i organizacija, a vladajuća koalicija optužuje ih za političke ambicije i pokušaj svrgavanja s vlasti srbijanskog predsjednika, koji je istodobno vođa Srpske napredne stranke koja dvotrećinskom većinom dominira u Skupštini Srbije.

Kopirati
Drag cursor here to close