bezreprezentativnosti

Više od 2.500 doktora medicine i stomatologije ne odlučuje o svom statusu

Vijesti / Flash | 18. 05. 2016. u 17:18 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zbog kriterija novog Zakona o radu FBiH, Strukovnom sindikatu doktora medicine i stomatologije u Federaciji BiH nije priznata reprezentativnost, čime je dvije tisuće i pet stotina doktora medicine i stomatologije onemogućeno da odlučuje o svom statusu, a time i statusu doktorske profesije u Federaciji BiH uopće. Koristeći pravna tumačenja ovih kriterija, Ministarstvo za rad i socijalnu politiku FBiH nije priznalo reprezentativnost federalnom Savezu sindikata doktora, piše Dnevni Avaz.

Strukovni sindikat doktora je pokrenuo sve aktivnosti za izmjenu zakonskih uvjeta za priznavanje reprezentativnosti sindikata u vidu prijedloga amandmana na članove Zakona o radu koji se odnose na reprezentativnost i donošenja posebnog propisa o reprezentativnosti, predviđenog Zakonom o radu, a čime bi prestali da vrijede spomenuti uvjeti.

''Trenutno najvažniji cilj Sindikata doktora je sudjelovanje u pregovorima te potpisivanje novog Granskog kolektivnog ugovora o pravima i obvezama uposlenih u zdravstvu, iako su sva naša nastojanja da budemo socijalni partneri u tim pregovorima na nivou FBiH, do sada bila bezuspješna i ignorirana od svih sudionika u pregovorima'', istaknuo je Kasim Spahić, predsjednik Saveza strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH.

Zakon o radu ne poznaje pojam Strukovni sindikat, pa je kvantitativni uvjet za priznavanje reprezentativnosti, 30 posto članova od ukupnog broja uposlenih u jednoj djelatnosti, nedostižan za većinu strukovnih sindikata. Taj uvjet se treba odnositi na ukupan broj uposlenih te struke-profesije u jednoj djelatnosti. Kako doktora medicine i stomatologije u javnim ustanovama nema ukupno 30 posto od ukupnog broja uposlenih u zdravstvenoj djelatnosti, Strukovni sindikat doktora ne može ispuniti uslove reprezentativnosti iako ima 2500 članova, što predstavlja više od 35 posto od ukupnog broja doktora medicine i stomatologije uposlenih u javnim ustanovama FBiH, piše Avaz.

''Naša procjena je da jedna trećina doktora medicine i stomatologije u FBiH, nisu članovi nekog sindikata, tako da u Granskom sindikatu uposlenih u zdravstvu nema niti jedna trećina od ukupnog broja uposlenih doktora medicine i stomatologije FBiH. Kako su isti apsolutna manjina u Granskom sindikatu, smatramo da Strukovni sindikat doktora ima veću legitimitet za predstavljanje sindikalnih ciljeva i interesa doktora od Granskog sindikata'', ističe Spahić.

Sindikat je osnovan u šest županija i u svakom je učlanjeno više od 70 posto uposlenih doktora medicine i stomatologije. Nekim županijskim organizacijama i većini podružnica u javnim ustanovama u tim županijama je priznata reprezentativnost.

''Ukoliko Sindikat doktora ne bude potpisnik Granskog kolektivnog ugovora svi riskiramo da isti ne bude primjenjiv u šest županija FBiH, gdje je organiziran Strukovni sindikat doktora. Na ovo stalno upozoravamo sve partnere u pregovorima i bojimo se da će članstvo odlučiti da ovaj stav brani svim, zakonom dozvoljenim, oblicima sindikalne borbe uključujući i štrajk'', poručio je na kraju Spahić.

Kopirati
Drag cursor here to close