Zakon o plaćama

Ustavni sud FBiH utvrdio neustavnost odredbi zakona o plaćama sudaca

Vijesti / Flash | 12. 07. 2017. u 14:53 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ustavni sud Federacije BiH utvrdio je da Zakon o plaćama i drugim naknadama sudaca i tužitelja u FBiH, u dijelu koji se odnosi na suce, šefove odjeljenja i predsjednika Ustavnog suda FBiH, nije u suglasnosti s Ustavom FBiH.

Epilog je to odlučivanja o zahtjevu (predmet U-16/16) dopredsjednika Federacije BiH Milana Dunovića za utvrđivanje ustavnosti člana 2. stav 1. točka i) u dijelu koji glasi: "za suce Ustavnog suda FBiH", točka j) u dijelu koji glasi: "za šefove odjela Ustavnog suda FBiH" i točka k) u dijelu koji glasi: "za predsjednike Ustavnog suda FBiH" Zakona o plaćama i drugim naknadama sudaca i tužitelja u FBiH ("Službene novine Federacije BiH", br. 72/05, 22/09 i 55/13), koji je razmatran na javnoj raspravi 18. travnja.

Kako je danas priopćila predsjednica Ustavnog suda FBiH Vesna Budimir, u skladu presudom ovog suda naloženo je Parlamentu FBiH da u roku od šest mjeseci od dana objave Odluke u Službenim novinama FBiH, uvažavajući relevantne odredbe Ustava FBiH i organizacijsku strukturu propisanu Odlukom o organizaciji Ustavnog suda FBiH, donese zakon o Ustavnom sudu FBiH kojim će nadgraditi samostalnost i upravno-materijalnu neovisnost ovog suda, uključujući plaće i druga primanja sudaca Ustavnog suda FBiH.

Precizirala je da, ukoliko Parlament FBiH ne donese taj zakon u skladu s točkom dva izreke presude, Ustavni sud FBiH će posebnim pravnim aktom urediti pitanja koja obuhvaćaju samostalnost i upravno-materijalnu neovisnost ovog suda, uključujući plaće i druge naknade sudaca Ustavnog suda FBiH.

Ova presuda Ustavnog suda bit će objavljena u Službenim novinama FBiH i službenim glasilima županija u FBiH.

U sklopu kraćeg obrazloženja presude, elaborirana su pitanja u vezi s činjeničnim stanjem, historijatom reguliranja razmatrane oblasti i stavom Suda, uključujući i zakon koji je donio visoki predstavnik, a koji je u istom tekstu potvrđen od Parlamenta FBiH, kao i zakone na drugim razinama.

Kada se radi o Ustavnom sudu FBiH donesen je i poseban Zakon o postupku pred ovim sudom, kojim su utvrđena pravila postupka za Ustavni sud FBiH.

Prema obrazloženju presude, za razliku od redovnog sudstva izostalo je donošenje odgovarajućeg zakona o Ustavnom sudu FBiH, i nije regulirano pitanje financiranja ovog suda na načelima njegove financijske i upravno-administrativne neovisnosti.

Iz spomenutog proistječe da proračun Ustavnog suda FBiH, unatoč njegovom posebnom statusu, u potpunosti utvrđuje i predlaže izvršna, a donosi zakonodavna vlast FBiH, dok Ustavni sud FBiH nema nikakve samostalnosti i neovisnosti u radu kada se radi o raspolaganju i osiguranju financijskih sredstava, što, imajući u vidu ustavni položaj i ulogu u ostvarivanju vladavine prava, ne može osigurati njegovo neovisno, nepristrano i efikasno funkcioniranje...

Ustavni sud FBiH smatra da neovisnost sudstva predstavlja princip koji zakonodavac mora osigurati vodeći računa o naročitom položaju i ulozi koju Ustavni sud ima u Ustavu FBiH, te ističe da to uključuje financijsku neovisnost i samostalnost, koja se ogleda u samostalnom planiranju i predlaganju proračuna, kao i u samostalnom i neovisnom raspoređivanju odobrenih proračunskih sredstava...

Shodno tome, stav je ovog suda (Ustavni sud FBiH) da zakonodavac ima obavezu da osigura njegovo neovisno i efikasno funkcioniranje te da pitanja koja se odnose na financijsku neovisnost i samostalnost regulira posebnim zakonom kojim će propisati samostalnost i upravno-materijalnu neovisnost, uključujući plaće i druga primanja sudaca Ustavnog suda FBiH.

Dopredsjednik FBiH Milan Dunović novinarima je kazao da presuda pokazuje da je njegov zahtjev za ocjenu ustavnosti spomenutih odredbi Zakona o plaćama i drugim naknadama sudaca i tužitelja u FBiH bio opravdan.

''Suština je u tome da je u dosadašnjem periodu očigledno postojala, možda latentna, a možda i izravna težnja zakonodavne vlasti da na neizravan način vrši pritisak na sudsku vlast, konkretno na sudsku vlast u oblasti rada Ustavnog suda'', precizirao je Dunović.

Dodao je da Ustavni sud nije imao financijsku neovisnost, a što može da implicira gubitak bilo kakve neovisnosti u radu.

Dunović smatra da je presuda značajna "jer je Ustavni sud FBiH posljednja instanca obrane ustavnosti i zakonitosti rada".

Podsjetio je da je Ustavni sud FBiH jedini ostao u poziciji financijske ovisnosti, budući da od 2008. godine Ustavni sud BiH ima financijsku i opću neovisnost, te da je slična presuda donesena i u RS-u za Ustavni sud tog entiteta.

Kopirati
Drag cursor here to close