U povodu Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, koji se obilježava 27. siječnja, u četvrtak su na židovskom groblju u Mostaru položeni vijenci i odana počast stradalima.
U znak na 6 milijuna stradalih Židova simbolično je zapaljeno šest svijeća.
Po riječima predsjednika Židovske zajednice Mostar Zorana Botića, prije holokausta u Mostaru je živjelo 310 Židova, a danas je samo 35 članova Židovske općine Mostar.
U logorima smrti stradala su 142 mostarska Židova, a u Narodno-oslobodilačkoj borbi poginulo je njih šestero.
Glavna savjetnica Grada Mostara Radmila Komadina kazala je kako se Mostar i ove godine pridružuje obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta.
''Sjećamo se svih naših sugrađanki i sugrađana koji su u Drugom svjetskom ratu ubijeni samo zato što su bili druge nacionalnosti. Svi stradali, milijuni žrtava podsjetnici su na veliko zlo koje se dogodilo u ratnom razdoblju u europskoj i svjetskoj povijesti'', izjavila je Komadina.
Poručila je kako je to opomena svima, ne samo Mostaru i BiH, već i Europi da iz dana u dan treba jačati društvo koje se trajno suprotstavlja svakom obliku diskriminacije i netolerancije.
''Ključnu ulogu u tome mora imati obrazovanje. Samo znanje i svijest o povijesnim strahotama, osobito holokaustu, zalog je za međusobno razumijevanje i poštovanje drugog i drugačijeg'', navela je Komadina.
Prema povijesnim izvorima, u Bosni i Hercegovini u Drugom svjetskom ratu od 15 tisuća Židova njih 12 tisuća stradalo je u koncentracijskim logorima širom zemalja bivše države, dok se u svijetu broj žrtava penje do šest milijuna.
Generalna skupština Ujedinjenih naroda 2005. godine donijela je rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta svakog 27. siječnja, na dan kada je 1945. godine oslobođen koncentracijski logor Auschwitz.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić povodom Dana sjećanja na žrtve holokausta kazao je kako se sjećamo se svih naših sugrađana i sugrađanki koji su u Drugom svjetskom ratu ubijeni samo zato što Židovi i Židovke, zato što su bili druge nacionalnosti.
''Genocid u kojem su stradali milijuni žrtava podsjetnik su na veliko zlo koje se dogodilo u mračnom perioda u europskoj i svjetskoj povijesti. Opomena je to i svima nama, ne samo u Mostaru, BiH nego i u Europi, da iz dana u dan jačamo društva koja se snažno suprotstavljaju svakom obliku diskriminacije, isključivosti i netolerancije'', kazao je.
Istaknuo je kao ključnu ulogu u tome mora imati obrazovanje samo znanje i svijest o povijesnim strahotama, osobito o Holokaustu, uči buduće generacije mladih međusobnom razumijevanju i poštovanju različitosti, drugoga i drugačijeg.
Kazao je kako se na današnji dan s ponosom prisjećamo i hrabrih pojedinaca koji su se, izlažući vlastiti život, suprotstavili nepravdi i zlu da bi spasili svog bližnjeg, navodeći kako su to svijetli i hrabri primjeri iz kojih moramo učiti kako bismo spriječili svaki budući pokušaj da se slično zlo ne ponovi.
''Mi danas stoga trebamo njegovati univerzalne ljudske i europske vrijednosti, sve čini kako bi očuvala sjećanje na nedužne žrtve i tragediju židovskog naroda, neprekidno promičući slobodu i jednakost svih ljudi, ljudsko dostojanstvo i nacionalnu ravnopravnost, koje su nepovredive civilizacijske vrijednosti koje baštini svako suvremeno demokratsko društvo. Njegujući kulturu sjećanja i trajnog pijeteta koji dugujemo žrtvama, odlučni i jasni u osudi zločina trebamo kao društvo svaki dan raditi na promicanju tolerancije te poticanju i promoviranju međusobnog poštivanja i uvažavanja. Samo tako možemo graditi suživot i budućnost za svaki narod i svakog pojedinca'', istaknuo je Kordić.