u 2015 .

Tek svaki osmi počinitelj kažnjen za zločine iz mržnje u BiH

Vijesti / Flash | 24. 11. 2016. u 11:13 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

OSCE Ured za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) zabilježio je u BiH, u službenom izvještaju za 2015. godinu, 24 zločina iz mržnje, procesuirano je 12 zločina iz mržnje, a za njih su kažnjena samo tri počinitelja. Isti broj slučajeva zabilježen je i u Hrvatskoj, dok je u Srbiji zabilježeno 79 slučajeva.

U izvještaju koji je ODIHR-u dostavila Misija OSCE-a u BiH za 2015. godinu, naglašena je suradnja s civilnim sektorom na pitanjima zločina iz mržnje.

Istaknuta je i suradnja sa Sarajevskim otvorenim centrom, kroz dvogodišnji projekt "Borba protiv kaznenih djela počinjenih iz mržnje u BiH" u okviru kojeg je u tijekom 2015. obuke u vezi sa zločinima iz mržnje (točnije o predrasudi kao pobudi za izvršenje zločina iz mržnje) prošlo 155 policijskih službenika.

''ODIHR zapaža da BiH nije dostavila podatke o slučajevima zločina iz mržnje motiviranih predrasudom kao motivom za izvršenje'', navodi se. Društveno pogođene kategorije zločinom iz mržnje u BiH su povratničke zajednice, vjerski i sakralni objekti i imovina vjerskih zajednica, LGBT osobe i Romi/kinje.

Sarajevski otvoreni centar dokumentirao je u 2015. 103 slučaja govora mržnje i pozivanja na mržnju i nasilje te 20 slučajeva zločina iz mržnje motiviranih predrasudama na osnovu seksualne orijentacije i/ili rodnog identiteta.

Od siječnja do ožujka 2016. godine Sarajevski otvoreni centar dokumentirao je 23 slučaja govora mržnje i pozivanja na mržnju, te dva slučaja zločina iz mržnje i incidenata motiviranih predrasudama na osnovu seksualne orijentacije i/ili rodnog identiteta.

''Kaznena djela počinjena iz mržnje u kaznenom zakonodavstvu BiH regulirana su na razini entiteta i BD-a BiH. Prve značajne izmjene i dopune izvršene su 2010. u kaznenim zakonima na državnoj razini, BD-u BiH i RS-u, a 2013. došlo je do poboljšane regulacije u KZ-u RS, a 2016. i u KZ-u FBiH'', priopćio je Sarajevski otvoreni centar.

Mržnju (predrasudu kao motiv) kao otežavajuću okolnost pri izricanju sankcija za sva kaznena djela izričito propisuju KZ BD-a BiH, dok KZ RS-a propisuje počinjenje djela iz mržnje kao otežavajuću okolnost. Novi amandmani na KZ FBiH propisali su počinjenje djela iz mržnje kao obaveznu otežavajuću okolnost.

Podatke o broju zabilježenih kaznenih djela počinjenih iz mržnje tijekom 2015. godine OSCE Ured za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) objavio je na svojoj web stranici na Međunarodni dan tolerancije (16. studeni).

Informacije za 2015. godinu obuhvaćaju izvještaje 41 države, članice OSCE-a. Izvještaj obuhvata i podatke vezane za incidente o kojima je izvještavalo 113 organizacija civilnog društva a zabilježeno je 5.357 incidenata.

Kopirati
Drag cursor here to close