Dugotrajni procesi

Suspendirani suci i tužitelji zaradili više od 800 tisuća KM

Ovi troškovi se gomilaju, dok u nekim predmetima istrage traju mjesecima, a suđenja godinama – bez efikasnog kraja.
Vijesti / Flash | 26. 04. 2024. u 17:36 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pet sudaca i tužitelja državnog pravosuđa za vrijeme dugotrajnih suspenzija zaradili su skoro 822.000 maraka, pokazuju podaci koje je prikupio Detektor.

Do kraja siječnja 2024. godine pet državnih sudaca i tužitelja naplatili su tijekom suspenzije stotine tisuća maraka od Državnog suda i Tužiteljstva. Predsjednik Suda Bosne i Hercegovine Ranko Debevec, sutkinja Dalida Burzić, kao i tužitelji Goran Salihović, Božo Mihajlović i Diana Kajmaković udaljeni su s dužnosti zbog kaznenih istraga, odnosno postupaka koji su pokrenuti protiv njih.

Kajmaković je udaljena zbog disciplinskog postupka koji je pokrenut protiv nje, a kasnije je određena nova suspenzija zbog kaznene istrage.

Prema prikupljenim podacima, oni su tijekom suspenzije kao plaće primili 822.000 maraka. Ovi troškovi se gomilaju, dok u nekim predmetima istrage traju mjesecima, a suđenja godinama – bez efikasnog kraja.

Posljedica neefikasnog pravosudnog sustava

Isplaćivanje redovnih plaća osobama protiv kojih se vode postupci dio su posljedica neefikasnog pravosudnog sustava, objašnjava Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora Transparency Internationala u BiH.

Trajanje postupaka dovodi do gubitka povjerenja građana u pravosuđe, dodaje on.

"Jer kakva je to ustvari poruka ukoliko imate postupke koji traju pet, sedam ili čak deset godina, u smislu prava na razumno suđenje, i na kraju prava ljudi koji su osumnjičeni ili optuženi da se taj proces okonča u nekom razumnom roku", kaže Blagovčanin i dodaje da pravosuđe nije dobilo financijsku podršku za efikasniji rad, ali i da to ne može biti izgovor.

Prema podacima Suda BiH, Dalidi Burzić je od 2. rujna 2022. do 25. siječnja 2024. isplaćeno 98.685 maraka. Tijekom još uvijek kratke suspenzije s mjesta predsjednika Državnog suda, Ranko Debevec je od 21. prosinca 2023. do 25. siječnja 2024. dobio 8.701 marku.

Državno tužiteljstvo nije Detektoru dostavilo točne iznose koji su isplaćeni za troje suspendiranih tužitelja. Oni su objasnili da je suspendiranim tužiteljima isplaćivana plata u skladu s odredbama Zakona o plaćama i naknadama u sudskim i tužiteljskim institucijama na nivou BiH, i to počev od dana privremenog udaljenja od vršenja dužnosti tužitelja.

Povećanje za svaku punu godinu radnog staža

Na naknadno traženje da se dostavi točan podatak, glasnogovornik Boris Grubešić je odgovorio da je "visina plaće određena Zakonom koji je naveden u odgovoru" i da se može naći u javno dostupnim izvorima na internetu.

Prema Zakonu o plaćama i naknadama u sudskim i tužiteljskim institucijama na razini BiH, osnovna mjesečna plaća tužitelja Tužiteljstva BiH iznosi 3.800 KM, dok za glavnog tužitelja ovog Tužiteljstva iznosi 4.400 KM.

Kako se navodi u ovom zakonu, osnovna mjesečna plaća svakog suca i tužitelja povećava se za 0,5 posto za svaku punu godinu radnog staža, najviše do 40 godina.

Goran Salihović

Jedan od najduže suspendiranih nositelja pravosudnih funkcija je bivši glavni tužitelj Tužiteljstva BiH Goran Salihović koji je, prema podacima VSTV-a, suspendiran od rujna 2016. godine.

Salihović je od tada do veljače 2024. godine primio najmanje 342.200 maraka osnovne plaće.

On smatra da se njegov sudski postupak ne može brže i efikasnije završiti s obzirom na veliki broj dokaza.

"Ja sam doprinio što neću izvoditi nikakve dokaze, osim vještačenja. Ja dajem doprinos da se to ubrza", kaže Salihović i dodaje da je istraga trajala dugo.

Optužnicu protiv Salihovića podiglo je Tužiteljstvo BiH u studenom 2018. godine, a tereti ga da je pribavio imovinsku korist u iznosu većem od 80.000 maraka, odnosno da je, kao glavni tužilac Tužiteljstva BiH, od veljače 2013. do rujna 2016. godine postupao suprotno odluci o uvjetima i načinu korištenja sredstava za reprezentaciju i poklone, čime je prekoračio limit potrošnje u zemlji i inozemstvu na mjesečnoj razini.

Suđenje i Salihovićeva suspenzija još uvijek traju.

Iznos za koji se sudi Salihoviću – 80.000 – četiri puta je manji od iznosa koji mu je isplaćen tijekom suspenzije.

Božo Mihajlović

Drugi po dužini trajanja suspenzije je i državni tužitelj Božo Mihajlović, kojem je do veljače ove godine isplaćeno najmanje 315.400 KM osnovne plaće.

Mihajloviću privremeno udaljavanje sa službene dužnosti traje od ožujka 2017. godine, kada je Ured disciplinskog tužitelja zatražio njegovu suspenziju zbog krivične istrage za nesavjestan rad u službi koja je pokrenuta protiv njega.

Mihajlović nije odgovorio na poziv i poruku na Viberu za komentar.

U lipnju 2020. Državni sud ga je osudio na pet godina zatvora, ali je u drugostupanjskoj postupku presuda ukinuta i predmet prebačen Općinskom sudu u Sarajevu. U ovom sudu suđenje i dalje traje, kao i suspenzija.

Diana Kajmaković

Treća tužiteljica koja je suspendirana od vršenja dužnosti zamjenika glavnog tužitelja Državnog Tužiteljstva 31. listopada 2022. godine je Diana Kajmaković. U Zakonu nije definirana osnovna plaća za zamjenike glavnog tužitelja, pa su novinari Detektora računali osnovnu mjesečnu plaću tužitelja u iznosu od 3.800 KM.

Na osnovu toga, Kajmaković je do veljače 2024. godine primila najmanje 57.000 maraka plaće.

Razlog njene suspenzije je podnesena disciplinska tužba s prijedlogom da se tužena proglasi odgovornom i razriješi dužnosti zamjenika glavnog tužitelja i tužitelja Tužiteljstva BiH za radnje koje su, s obzirom na rukovodnu funkciju koju obavlja, takve prirode da se odgovornost tužene ne bi na pravilan i objektivan način mogla utvrditi bez udaljenja tužene od vršenja dužnosti tijekom disciplinskog postupka.

Disciplinska tužba je podnesena nakon istrage koja je pokrenuta početkom listopada 2022., a nakon što su 26. rujna te godine Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele sankcije Kajmaković, uz objašnjenje da je smatraju odgovornom za korupciju ili sudioništvo u korupciji, te potkopavanje demokratskih procesa ili institucija na Zapadnom Balkanu.

Prema konačnoj odluci VSTV-a, Kajmaković je smijenjena s pozicije zamjenika glavnog tužitelja, na mjesto tužitelja Državnog Tužiteljstva.

Ovom odlukom njena suspenzija je prestala trajati, ali ju je VSTV ponovno suspendirao do okončanja kaznene istrage Tužiteljstva BiH.

Dalida Burzić i Ranko Debevec

U Sudu BiH suspendirano je dvoje sudaca – Dalida Burzić i predsjednik ove institucije Ranko Debevec.

Dalida Burzić je suspendirana 2. rujna 2022. godine do okončanja istrage koju je pokrenulo Tužiteljstvo BiH.

Krajem januara ove godine iz Tužiteljstva BiH za Detektor su odgovorili da još uvijek traje istraga protiv Burzić. Za to vrijeme ona prima plaću.

Prema podacima Suda BiH, od 2. rujna 2022. do 25. siječnja ove godine njoj je isplaćeno skoro 100.000 maraka.

Ona je rekla da ne može komentirati rad Tužiteljstva BiH jer se protiv nje, kao osumnjičene, vodi istraga.

Predsjednik Suda BiH Ranko Debevec suspendiran je 21. prosinca 2023. godine, a protiv njega se vodi istraga zbog nezakonitog prisluškivanja. On je 18. prosinca s Osmanom Mehmedagićem, bivšim direktorom Obavještajno-sigurnosne agencije, uhićen zbog zloupotrebe položaja, po naredbi Državnog Tužiteljstva.

Debevec je bio u pritvoru do 12. ožujka ove godine, kada su njemu i Mehmedagiću određene mjere zabrane.

Ovo je bio njegov drugi mandat kao predsjednika Državnog suda, nakon što je 18. siječnja prošle godine ponovno imenovan na ovu funkciju.

Iz Suda BiH su kazali da je Debevec od 21. prosinca 2023. do 25. siječnja 2024. primio 8.701 marku.

Dugotrajne suspenzije

Na dugotrajne suspenzije pojedinih tužitelja ukazao je i Revizorski izvještaj za 2022. godinu u kojem je navedeno da "Tužiteljstvo ne može utjecati na trajanje postupaka koji se vode pred Sudom, međutim, navodimo činjenicu da, u skladu s važećim odlukama, ovi tužitelji ostvaruju sva prava iz radnog odnosa, odnosno primaju punu plaću dok su pod suspenzijom".

Slično su naveli i za Državni sud, istaknuvši da "u skladu s važećim odlukama navedeni sudaca ostvaruje sva prava iz radnog odnosa, odnosno prima punu plaću dok je pod suspenzijom", piše BIRN.

Kopirati
Drag cursor here to close