Opasnost

Stručnjaci UN-a zabrinuti ponovnom kriminalizacijom klevete u entitetu Republika Srpska

Stručnjaci UN-a za ljudska prava izrazili su zabrinutost zbog nedavnog usvajanja izmjena i dopuna Krivičnog zakona u entitetu Republika Srpska
Vijesti / Flash | 26. 07. 2023. u 10:35 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Stručnjaci UN-a za ljudska prava izrazili su zabrinutost zbog nedavnog usvajanja izmjena i dopuna Krivičnog zakona u entitetu Republika Srpska kojima se ponovo uvodi kriminalizacija klevete i postoji opasnost od negativnog utjecaja na slobodu izražavanja u Bosni i Hercegovini i doprinosi suženju građanskog prostora u zemlji.

- Bosna i Hercegovina je dala dobar primjer u regiji dekriminalizirajući klevetu prije 20 godina, što se može i treba rješavati samo putem građanskog prava. Rekriminalizacija klevete je veliki korak unazad za ostvarivanje prava na slobodu izražavanja, ne samo u entitetu Republika Srpska, već u cijeloj zemlji - navodi se u priopćenju kojeg potpisuju Irene Khan, specijalna izvjestiteljica za slobodu mišljenja i izražavanja, Clément Nyaletsossi Voulé, specijalni izvjestitelj za slobodu mirnog okupljanja i udruživanja, Mary Lawlor, specijalna izvjestiteljica za aktiviste za ljudska prava.

UN-ovi stručnjaci su upozorili da kriminalizacija klevete negativno utiče na stanje ljudskih prava, posebno na slobodni i inkluzivni politički diskurs, pravo na traženje, primanje i davanje informacija te slobodu medija.

Usvajanje amandmana u suprotnosti je s globalnim trendom dekriminalizacije klevete, uključujući i Europu, gdje je nekoliko država članica Europske unije i kandidata za članstvo ukinulo kriminalizaciju klevetu ili poduzelo korake prema njenom napuštanju.

Zakonodavno tijelo entiteta Republika Srpska usvojilo je amandmane uprkos mnogim i jasnim pozivima protiv ovog retrogradnog poteza, uključujući novinare, aktere civilnog društva i međunarodne organizacije i mehanizme za ljudska prava.

Stručnjaci su prethodno razgovarali s predstavnicima BiH u ožujku 2023., izražavajući svoju zabrinutost zbog implikacija predloženih amandmana i pozivajući vlasti da ih povuku.

- Iako smo primijetili povlačenje nacrta amandmana koji za cilj ima kriminaliziranje uvrede, duboko žalimo što su vlasti u entitetu Republika Srpska odlučile kriminalizirati klevetnički govor izricanjem novčanih kazni do 6.000 KM (skoro 3.500 USD). Posebno smo zabrinuti da se zakonske odredbe mogu koristiti za ušutkivanje kritičkih glasova, uključujući novinare, aktiviste za ljudska prava i političku opoziciju - rekli su stručnjaci.

Oni su pozvali vlasti u entitetu Republika Srpska da ukinu amandmane i osiguraju poštivanje prava na slobodu izražavanja.

Kopirati
Drag cursor here to close