Za doprinos zajednici

Rovčanin dobitnik Regionalne nagrade "Srđan Aleksić"

Žiri je ocijenio da rad Rovčanina "nadmašuje dosege uobičajenog novinarskog rada".
Vijesti / Flash | 07. 12. 2023. u 10:51 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pomoćnik urednika Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) Haris Rovčanin dobitnik je ovogodišnje Regionalne nagrade "Srđan Aleksić" u kategoriji "za doprinos zajednici" za rad na Bazi sudski utvrđenih činjenica o ratu u BiH.

Žiri je ocijenio da rad Rovčanina "nadmašuje dosege uobičajenog novinarskog rada".

"On je 'Bazu sudski utvrđenih činjenica o ratu BiH' učinio iznimno edukativnom, preglednom i živom, prilagođenom vizualnom senzibilitetu mladih generacija", navodi se u objašnjenju žirija, gdje se dodaje da, "u nacionalizmima opterećenim društvima", "njegov rad predstavlja ogroman i trajan doprinos borbi protiv manipulacija ratnom prošlošću".

Borba protiv manipulacija ratnom prošlošću

Rovčanin kaže da je izuzetno počašćen i sretan zbog činjenice da je petočlani žiri ovogodišnje Regionalne novinarske nagrade "Srđan Aleksić" u obrazloženju odluke naveo da rad na Bazi sudski utvrđenih činjenica predstavlja ogroman i trajan doprinos borbi protiv manipulacija ratnom prošlošću.

"Baza je, između ostalog, pravljena sa idejom da se konačno prestane manipulirati ratom i sudskim presudama koje se bave tom tematikom, relativiziranjem prošlosti i korištenjem samo dijelova koji odgovaraju u određenom trenutku, dok se ostali negiraju. Nagrada mi puno znači jer je u samo bazu uloženo dosta truda, mjeseci rada, pogotovo iznalaženja načina kako da je prilagodimo mladima i kako da njima bude korisna", kaže Rovčanin.

On se zahvalio žiriju što su prepoznali početnu namjeru baze sudski utvrđenih činjenica da bude edukativna i dodao da mu je nagrada dodatni podstrek za budući rad.

Doprinos miru

Baza sudski utvrđenih činjenica je projekt BIRN-a BiH uz podršku Fonda za demokraciju Ujedinjenih naroda, kojoj je cilj stvoriti izvore informacija zasnovane na činjenicama koji se mogu koristiti u obrazovne i informativne svrhe, što će doprinijeti borbi protiv dezinformacija i poboljšanju medijske pismenosti.

BIRN BiH je ranije poklonio sadržaj Baze Javnoj ustanovi "Fond Memorijala Županije Sarajevo", za edukacijske i znanstveno-istraživačke svrhe, kao i uspostavu muzeja stradanja, a sa Ministarstvom obrazovanja Tuzlanske županije potpisan je memorandum o suradnji koji uključuje korištenje Baze u nastavnom procesu, odnosno kao nastavni materijal u predmetu Historija. U listopadu ove godine, Rovčanin je i nastavnicima povijesti iz Sarajeva, zajedno sa Melisom Forić – Plasto, održao obuku za korištenje Baze na satima, a na osnovu suradnje sa Institutom za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Županije Sarajevo, javlja Detektor.

Haris Rovčanin je ranije dobio drugu međunarodnu nagradu "Fetisov" za 2021. godinu u kategoriji za izvanredan doprinos miru za serijal od četiri teksta.

Bio je dio tima BIRN-a BiH koji je 2020. godine dobio Specijalnu nagradu European Press Prize zbog "napora i uspjeha u osiguravanju pravde za žrtve ratnih zločina", za dugogodišnje profesionalno i kontinuirano izvještavanje o najosjetljivijim pitanjima.

Svečana dodjela nagrada

Osim Rovčanina ove godine su nagrađeni i novinarka KRIK-a iz Beograda Bojana Jovanović u kategoriji "za hrabrost", te Portal Novosti u kategoriji "za medije".

U ovogodišnjem žiriju nagrade bili su Ana Hegediš Lalić iz Srbije, Slavica Lukić i Boris Pavelić iz Hrvatske, Vladan Mićunović iz Crne Gore i Borislav Kontić iz Bosne i Hercegovine.

Svečana dodjela nagrada bit će organizirana na Međunarodni dan ljudskih prava 10. prosinca u Banja Luci kao dio događaja "Dani Srđana Aleksića".

Novinarska nagrada dodjeljuje se za profesionalno i kontinuirano izvještavanje o marginaliziranim i ranjivim grupama u bh. društvu i za razvoj društveno-odgovornog novinarstva.

Ovogodišnju dodjelu nagrada organiziraju Helsinški parlament građana Banja Luka, Mreža za izgradnju mira, Nazavisno društvo novinara Vojvodine, Institut za medije Crne Gore i Udruga za promicanje medijske kulture, umjetnosti i tolerancije "Lupiga – svijet kroz obične oči" iz Hrvatske.

Kopirati
Drag cursor here to close