bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Sve su popularniji

Razgovarali smo s Panterima: Tko su oni i kako djeluju?

Tko su Panteri? Iz organizacije koja javno razotkriva pedofile tvrde da ih ne napadaju, već ih sramote. Otkrivamo njihove metode i kako ih tretiraju institucije.

Sjedim u jednom mostarskom kafiću i čekam na sastanak s ljudima o kojima posljednjih mjeseci bruji regija. Oni se predstavljaju kao Panteri, organizacija koja javno razotkriva pedofile i koja, kako sami kažu, djeluje isključivo u svrhu zaštite djece i nemoćnih.

Ubrzo mi prilaze trojica mladih momaka. Jedan od njih pruža ruku i predstavlja se kao Kenan Alić. Pri prvom dojmu djeluju organizirano i ozbiljno, od njihove pojave do načina komunikacije. To odmah ruši mit o tome da se radi o nasumičnoj grupi nasilnika koja bez plana i reda napada ljude.

Počeli sa zaštitom životinja, a nastavili s borbom protiv pedofilije

Razgovor započinjemo pričom o tome kako je nastala organizacija. Panteri su, kako mi objašnjavaju, prvotno bili grupa volontera koja se bavila zaštitom životinja. Sve se promijenilo kada su doznali za slučaj seksualnog zlostavljanja djece.

"Kad smo čuli za jedan slučaj pedofilije, shvatili smo koliko je to stravičan zločin, ali još strašnije bilo je vidjeti koliko su institucije nezainteresirane za rješavanje problema", priča mi Kenan dok otpija gutljaj kave.

Tada su odlučili preusmjeriti svoj rad i posvetiti se razotkrivanju onih koji zlostavljaju djecu.

panteri - Razgovarali smo s Panterima: Tko su oni i kako djeluju?
panteri - Razgovarali smo s Panterima: Tko su oni i kako djeluju?

Kako dolaze do osoba koje razotkrivaju?

Panteri tvrde da ne koriste lažne profile, već im se javljaju braća i roditelji žrtava, koji su očajni jer sustav ne čini dovoljno.

"Naši psiholozi tada preuzimaju dopisivanje s predatorima. Stalno naglašavaju kako imaju 13 ili 14 godina i više puta pokušavaju odvratiti osobu od sastanka, ali pedofili ne odustaju. Tek kada smo potpuno sigurni da se radi o pokušaju zlostavljanja, prelazimo na sljedeći korak", objašnjava Kenan.

A taj sljedeći korak nije fizički obračun.

"Javno ih sramotimo, ali ih ne napadamo. Na sastanak dolazi punoljetna žena. Kada potvrdimo identitet osobe, nastupamo. Naša fizička snaga služi da ih zaplašimo, ali nikada ih ne tučemo. Ni jednom nije pala ni dlaka s glave, osim jednog kojeg smo ošišali, čisto da mu nanesemo sramotu", kaže kroz smijeh.

Kako ih tretiraju institucije?

U Bosni i Hercegovini, tvrde, nemaju podršku institucija, dok je situacija u drugim državama drugačija.

"U Hrvatskoj imamo podršku od policajaca i vrlo dobro surađujemo s njima. U BiH, nažalost, institucije nemaju sluha za naš rad", govori Kenan.

Na pitanje boje li se prijetnji, odgovaraju da su one postale svakodnevica.

"Prijetnje su stalne, i nama i našim obiteljima. No, kada ovo jednom počneš raditi, ne možeš stati. To postane jače od tebe", dodaje.

Politika i kriminal nisu opcija

Dok su rasli u popularnosti, pojavile su se i spekulacije o njihovoj povezanosti s politikom ili kriminalom. Kenan to odlučno odbacuje.

"Imali smo ponudu od jednog čovjeka da reketiramo za njega i dobijemo dio novca, ali smo to jasno odbili. Poštivanje zakona za nas je ključno", kaže ozbiljno.

Osim toga, u njihovim redovima nema mjesta za podjele na osnovi nacionalnosti ili ideologije.

"Imali smo pripadnike obje mostarske navijačke skupine i sjajno su surađivali. Ne zanima nas politika, nacionalnost, vjera i ostalo već je jedino što nas zanima zaštita slabih", naglašava.

Kako se financiraju i što rade kada ne love predatore?

"Financiramo se isključivo donacijama i članarinama. Odbijamo biti pod ičijom kontrolom. Svi imamo svoje poslovne obveze, sve što radimo je humanitarno", pojašnjava.

Njihov rad ne prestaje na zaštiti djece, oni pomažu i životinjama

"Brinemo se o lutalicama. Imam nekoliko pasa koje hranim i o kojima se brinem. Bilo bi divno kada bismo imali no-kill azile gdje bi im se mogla osigurati hrana i toplina dok ih netko ne udomi", dodaje Kenan, pokazujući mi slike psa kojeg je spasio iz šume.

Treba li javno objaviti popis osuđenih pedofila?

Jedna od najkontroverznijih tema vezanih uz zaštitu djece jest pitanje treba li javno objaviti imena osuđenih pedofila.

"Naravno da treba. Ako imamo listu poreznih dužnika kojima zbog malog duga objave sve podatke, zašto netko štiti pedofile koji su presuđeni? Imamo osjećaj da ih se jako štiti", zaključuju.

''Samo molim te napiši na kraju kako se zahvaljujem svim Panterima u svim državama'', kaže za kraj dok se pozdravljamo

Tko su zapravo Panteri?

Kroz višesatni razgovor s ovim mladićima dobio sam dojam organizirane, odlučne i visoko motivirane grupe ljudi koja vjeruje da čini pravu stvar. Koliko su njihove metode zakonite i legalne neka odrede institucije, upravo one zbog čijeg nemara i dolazi do stvaranja ovakvih grupa.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO