Jedan od razloga za donošenje Zakona o nasljeđivanju u FBiH, čiji je Prijedlog utvrđen na današnjoj sjednici Federalne vlade, je i taj što je još u primjeni Zakon o nasljeđivanju SRBiH iz 1973. godine.
Kako je obrazloženo, novi zakon ne znači radikalnu promjenu, već prije usuglašavanje s ustavnim reformama i provedenim procesom pretvorbe, kao i izmjenama drugih propisa. Na nizu mjesta odredbe Zakona o nasljeđivanju SRBiH ne nude potrebnu razinu zaštite, te ih je bilo nužno mijenjati ili dopunjavati.
Novi zakonski tekst vodi računa o garanciji prava vlasništva i slobodi raspolaganja oporučnim i ugovornim putem (npr. uvođenjem instituta ugovora o nasljeđivanju, proširenjem kruga zakonskih nasljednika, kako bi se izbjeglo da zaostavština lako bude bez nasljednika, te tako postane državno vlasništvo, ukidanjem ograničenja kod nasljeđivanja autorskih prava, itd.).
Tome treba dodati i činjenicu da su se u posljednjih pola stoljeća, osim promjene društveno - ekonomskog uređenja, promijenile i druge društvene prilike, što je imalo za posljedicu izmjenu ili donošenje drugih zakona. Prije svega se ima u vidu reforma stvarnog i zemljišnoknjižnog prava, te donošenje novog Obiteljskog zakona.
Kao i u ranijem Obiteljskom zakonu SRBiH iz 1979. godine, i ovaj izražava princip jednakosti između bračne i vanbračne zajednice, što nije bilo dosljedno provedeno u nasljednom pravu. Naime, za razliku od ranije SR Slovenije i SAP Kosovo koje su još u okviru bivše SFRJ priznavale vanbračnom partneru pravo na zakonsko nasljeđivanje, u nasljednom pravu SRBiH, odnosno Federacije BiH, ovo opredjeljenje obiteljskog zakonodavstva je bilo ostalo bez odjeka.
Stoga Prijedlog zakona o nasljeđivanju uvrštava vanbračnog partnera u krug zakonskih nasljednika i time slijedi tendencije u uporednom pravu. Nadalje, novim bi zakonom bila izvršena harmonizacija nasljednopravnih odnosa sa zemljama regije, što predstavlja postupanje po pozitivnim europskim standardima u ovoj oblasti.
U cilju rasterećenja sudova, Prijedlog zakona predviđa povjeravanje nespornih ostavinskih predmeta notarima, a čime bi Federacija BiH ispunila svoje obveze iz usvojene Strategije razvoja sektora pravde u BiH.
Za razliku od važećeg rješenja prema kojem se materijalno nasljedno pravo i ostavinski postupak reguliraju u dva različita zakona, Prijedlog zakona o nasljeđivanju u FBiH regulira obje oblasti. Inače, prije utvrđivanja Prijedloga, o Nacrtu zakona o nasljeđivanju u FBiH je, sukladno zaključcima oba doma Parlamenta Federacije BiH, provedena javna rasprava, navodi se u priopćenju iz Ureda za informiranje Vlade FBiH.