''Alija Izetbegović, prvi predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, je čovjek koji je vlastitim angažmanom, odgovornošću i političkom zrelošću presudno utjecao na utemeljenje i ostvarenje ideje nezavisne, slobodne i cjelovite države BiH, multietničke zajednice ravnopravnih naroda i građana u njenim povijesnim granicama''.
Ovo je, u povodu obilježavanja deset godina od smrti Alije Izetbegovića, kazao predsjednik Udruženja za zaštitu tekovina borbe za BiH general Mustafa Polutak, potcrtavajući Izetbegovićevu nezamjenjivu ulogu u svojstvu političkog lidera, državnika i vrhovnog zapovjednika Armije RBiH.
''Od samog početka devedesetih godina Izetbegović radi na afirmaciji Bosne i Hercegovine i svih njenih naroda i građana'', naglašava general Polutak, podsjećajući da pritom treba imati u vidu tadašnje teške okolnosti kada je "na sceni" bilo nacionalističko djelovanje, orijentirano ka podjeli i nestanku BiH.
''U takvoj situaciji Alija Izetbegović je smogao snage i činio sve, da osujeti snage koje su ubrzano radile na razgradnji BiH, pokušavajući svim demokratskim sredstvima da ishodi rješenje i spriječi izbijanje rata, jer je bio duboko svjestan posljedica takvog razvoja situacije'', navodi Polutak.
Pojašnjava da sve to, međutim, nije bilo dovoljno da osujeti "apetite" agresora s istoka i zapada po matrici iz Karađorđeva, te da se pod Izetbegovićevim vodstvom pristupilo organiziranju obrambenih snaga BiH u čiji su sastav, inspirirani vrijednostima za koje se prvi predsjednik Predsjedništva RBiH zalagao, ušli svi patriotski orijentirani građani BiH.
''Izetbegović nikada nije pristao na podjelu BiH, a njegov odgovor takvim nakanama bio je ustroj, najprije, Teritorijalne obrane RBiH u skladu s Odlukom Predsjedništva od 8. travnja 1992. godine (formiran Stožer TORBiH, čime je, ujedno, ukinut Srožer TO bivše SRBiH), a koja je kasnije, točnije, 23. lipnja iste godine preimenovana u Armiju RBiH'', precizira Polutak, navodeći da su stasanje i uspjesi odbrambenih snaga RBiH omogućili očuvanje nezavisnosti, suvereniteta i integriteta države BiH, koji je potvrđen Daytonskim mirovnim sporazumom.
Stoga, je, smatra on, neophodno nastaviti putem izgradnje Bosne i Hercegovine, uvažavajući demokratske vrijednosti za koje se Alija Izetbegović nesebično zalagao, a čije je djelovanje trajna inspiracija svim probosanski orijentiranim snagama.
''Zahvaljujući demokratskoj širini, zadivljujućoj ustrajnosti i hrabrom vodstvu Alije Izetbegovića ključni cilj - očuvanje Bosne i Hercegovine je ostvaren, a na svima nama, koji držimo do vlastite zemlje, je da nastavimo njegovo djelo i borimo se za ostvarenje vizije države BiH u kojoj nikome neće biti tijesno i u kojoj će svi njeni narodi i građani biti jednako zainteresirani za njen napredak i prosperitet'', poručio je general Polutak.