bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Azem Vllasi

Politika Srbije u regiji se neće promijeniti

14.05.2012. u 11:02
text

Azem Vllasi, poznati kosovski političar, bivši čelnik Komunističke partije Kosova, veliki borac za neovisnost te zemlje i aktualni savjetnik Vlade premijera Hašima Tačija za vanjske poslove smatra da se ni nakon posljednjih izbora u Srbiji ništa bitno neće promijeniti u politici te zemlje prema državama regiji. Pogotovo u odnosima prema Bosni i Hercegovini i Kosovu.

"U suštini ostaje ista politika. Ni Bosna ne treba očekivati neku značajniju promjenu. Po pitanju Bosne, vjerujem, da će se nastaviti dosadašnja politika u kojoj Srbija, kao, priznanje Bosnu, ali da se o budućnosti države trebaju dogovoriti bosanski narodi. Ustvari, Beograd iza scene Srbima u Banjoj Luci govori da će ih podržati da se ništa ne dogovore sa druga dva naroda. Tako će se nastaviti politika obesmišljavanja države BiH, a afirmiranje Republike Srpske", izjavio je Vllasi za agenciju Anadolija.

Kad je riječ o Kosovu, nastavlja Vlasi, rezultati posljednjih izbora, također, stavljaju do znanja da neće biti zaokreta u politici prema Kosovu. Bez obzira da li će u drugom krugu srbijanskih predsjedničkih izbora 20. svibnja biti bolji lider demokrata (DS) Boris Tadić ili prvi čovjek Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić.

Komentirajući posljednje događaje u Makedoniji, kao i prošlotjedne prosvjede Albanaca zbog hapšenja grupe njihovih sunarodnjaka pod optužbom da su ubili petoricu Makedonaca kod Skoplja, Vllasi konstatira da ''to što se danas dešava ne ide u korist nikome, ali ide na štetu i Makedonaca i Albanaca''.

"Očigledno, tamo ima i pojedinaca i grupa ekstremista na raznim stranama. Ali, glavni je problem u nedostatku kapaciteta institucija u Makedoniji. Svaki incident destabilizira tu ionako krhku državu. Makedonska država nema sposobnosti da te procesa naziva kako valja. Ima indicija da se i sa strane petljaju prsti onih koji imaju interes da destabiliziraju Makedoniju i ostave dojam da postoje problemi svugdje gdje žive Albanci. U konkretnom slučaju, niko ne brani ubojice, nego su Albanci uvrijeđeni zbog prejudiciranja da se radilo o islamskom fundamentalizmu i albanskom ekstremizmu, a da sud nije rekao svoju riječ", pojasnio je Vllasi.

Osvrćući se na politiku Republike Turske na Balkanu, Vllasi je ocijenio da je ona vrlo ''principijelna i to ne samo prema BiH i Kosovu, već prema svim zemljama ove regije''.

"Turska ekonomija je jaka. U usponu je i ima interes za svoje investicije i plasman roba. Nažalost, Bošnjaci i Albanci malo koriste principijelnu podršku i dobru volju turske države da nam pomogne. Turska nas ne huška da se s nekim svađamo u regiji. Naprotiv, već da stabiliziramo naše države. Svi to slabo koristimo", smatra Vllasi.

Nadalje, on tvrdi da, usprkos turskoj dobronamjernosti, u Srbiji postoje brojni krugovi koji su zabrinuti što Turska, kao regionalna ekonomska, politička i vojna sila, principijelno podržava Bosnu i Kosovo u njihovom nastojanju da budu normalne države regije. Cilj je da se zapadni krugovi uplaše da se ''Turska šepuri na Balkanu i da bi joj trebalo malo spustiti nos''.

comment icon
svi komentari (0)