Trgovina utjecajem

Podignuta optužnica protiv Amira Zukića, Asima Sarajlića i Mirsada Kukića

Vijesti / Flash | 10. 03. 2017. u 16:02 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Županijsko Tužiteljstvo u Sarajevu podiglo je optužnicu protiv Amira Zukića, tajnika Stranke demokratske akcije (SDA) i još osam osoba za udruživanje radi činjenja kaznenih djela kao što je primanje nagrade ili drugih oblika koristi za trgovinu utjecajem, kao i za protuzakonito posredovanje.

Uz Zukića, optužnicom su obuhvaćeni: Safet Bibić, Senad i Nedžad Trako, Ramiz Karavdić, Esed Džananović, Asim Sarajlić, Mirsad Kukić i Seid Fazlagić, javlja Birn.

Prema optužnici, Zukić i Bibić su u tijeku 2016. godine organizirali grupu kojoj su se pridružili Senad i Nedžad Trako te Karavdić.

Prema optužnici, oni su kao članovi grupe pronalazili osobe koje su spremne da daju novac za zaposlenje u Elektroprivredu BiH, nakon čega je Zukić koristeći svoj utjecaj preko Džananovića realizirao nezakonita zapošljavanja u ovo poduzeće.

Sarajlić i Kukić, kako se navodi, terete se da su koristeći svoj položaj posredovali prilikom zapošljavanja, čime su počinili krivično djelo primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem.

Županijsko tužiteljstvo u Sarajevu je također predložilo produženje pritvora Zukiću, Bibiću, Senadu i Nadžadu Traki, Karavdiću, Džananoviću i Fazlagiću.

Optužnica je proslijeđena Općinskom sudu u Sarajevu na potvrđivanje.

Projekt zapošljavanje

Žurnal.info podsjeća da je proteklih mjeseci intenzivno pisao o nezakonitim zapošljavanjima u Elektroprivredi BiH, koja su vršena isključivo po nalogu visokopozicioniranih kadrova SDA. Veći dio činjenica koje su objavili, obuhvaćen je optužnicom Tužiteljstva Županije Sarajevo.

Tako optuženog Amira Zukića, koji se nalazi u pritvoru, Tužilaštvo tereti da je od travnja do kolovoza 2016. godine organizirao grupu čiji su članovi na terenu tražili klijente, koji su, potom, zaposleni u javnim poduzećima. Samo s optuženim Safetom Bibićem, inače uposlenikom Kliničkog centra Sarajevo, Zukić je razmijenio skoro dvije stotine SMS-ova, te niz telefonskih razgovora u kojima dogovara zapošljavanja u Elektroprivredi BiH, koristeći pritom termin “projekt”. Kao protuuslugu za zapošljavanje Zukić i njegovi suradnici zahtijevali su novčani iznos od 10 do 30 tisuća maraka, ovisno od stručne spreme i radnog mjesta.

Amir Zukić je, tako, u neformalnom razgovor s Esedom Džananovićem, članom Glavnog odbora SDA koji je tada obavljao funkciju izvršnog direktora u Elektroprivredi BiH, saznao da će u svibnju 2016. godine biti raspisan natječaj za više radnih mjesta u Elektrodistribuciji u Zenici. Nakon toga Zukić obavještava Safeta Bibića, koji potom zadužuje Senada i Nedžada Traku iz Visokog da na području Zeničko-dobojse županije traže klijente. Za posrednika u prikupljanju novca zadužen je poštar iz Banovića Ramiz Karavdić u čijem su rokovniku pronađene cijene radnih mjesta. Nakon toga, grupa uspostavlja kontakt sa Sejadom Keserovićem te mu daju upute “da samostalno ne poduzima druge radnje mimo Ramiza Karavdića'', te da može biti siguran u njega, jer nije prvi put da zapošljava za novac. Kao preduvjet za zapošljavanje Sejadovog sina Ismeta Keserovića, osim novca, Zukić i ostali tražili su da im dostavi i potvrdu da je član SDA, piše Žurnal.info.

Keserović je svoje radno mjesto namjeravao platiti 16 tisuća maraka, a policija je, prilikom primopredaje novca, uhapsila Ramiza Karavdića, a potom i ostale članove ove grupe. Po istom principu, osim Keserovića, ista grupa je zaposlila ili namjeravala zaposliti djevojke iz Bihaća, Merimu Avdić i Edinu Hairlahović. Bibić, Trake i ostali su pronašli klijentice, potom su podatke proslijedili Zukiću, koji je na kraju od Eseda Džananovića tražio da navedene osobe zaposli u Elektrodistribuciji Bihać.

Završi ono Omerovo

Prema jednoj od točaka optužnice, Amir Zukić je zajedno sa stranačkim kolegama Esedom Džananovićem, Asimom Sarajlićem i Mirsadom Kukićem, organizirao je nezakonito zapošljavanje Amela Škalje, sina federalnog zastupnika SDA Omera Škalje. Iako su znali da je Amel imao lošu biografiju, jer je studirao 14 godina, Kukić, Zukić i Sarajlić vršili su pritisak na Džananovića da ga zaposli.

''Evo me sa Asimom, s Kukićem i sa Omerom. Završi za ono Omerovo dijete gore. Do tebe je, evo sva četvorica slušamo ako bude kakvih za... Mirsada Kukića zovi”, kazao je Zukić u telefonskom razgovoru sa Esedom Džananovićem, koji nakon svega pita da li je Kukić dao zeleno svjetlo.

Telefon je, potom, preuzeo Asim Sarajlić koji je objasnio Džananoviću da je sve u redu, te da je doktor Kukić dao suglasnost. Istog dana, Alem Škaljo je zaposlen u Elektroprivredi BiH.
Nakon što su saznali za ove sumnje, Zukić, Sarajlić i Kukić su u nekoliko navrata pokušali su uticati na čitav proces. Tako je Amir Zukić zajedno za svojim vozačem Seidom Fazlagićem, pozvao direktora sarajevskog zatvora Amera Softića od kojeg su tražili da prenese pritvorenom Esedu Džananoviću da “ujutro ne potpisuje nikakav sporazum”.

Upravo zbog tog pritiska na svjedoke, Amir Zukić je zajedno sa svojim vozačem uhapšen i određen mu je jednomjesečni pritvor.

Bigrafija Asima Sarajlića

Potpredsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Asim Sarajlić je rođen 1975. godine u Vogošći. U toj sarajevskoj prigradskoj općini živi sa suprugom Eminom, kćerkom Esmom i sinom Ibrahimom.

Diplomirao je 2001. godine na Odsjeku za obranu i sigurnost Fakulteta političkih znanosti u Sarajevu. Trenutno je na postdiplomskom studiju Politologije.

U Stranku demokratske akcije (SDA) se upisao kao petnaestogodišnjak, 1990. godine, a od 1996. postaje aktivan član. Potpredsjednik je stranke SDA od 2013. godine, piše Cin.

Karijera

Početkom siječnja 2003. godine zapošljava se u Hotelima Ilidža d.d. Sarajevo na poziciju glavnog hotelskog inspektora i menadžer-direktora. Ovaj posao je obavljao do kraja oktobra 2004. godine, kada je na lokalnim izborima izabran za načelnika Općine Vogošća. Drugi mandat načelnika Općine dobio je četiri godine kasnije.

Općinsku funkciju napušta u pola mandata, jer je 2010. godine izabran u Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

Na općim izborima 2014. godine obnovio je mandat sa 18.618 glasova birača.

Imovina

Sarajlić posjeduje stan sa dvije garaže u Vogošći, a prijavio je i suvlasništvo nad obiteljskom kućom i zemljištem.

U imovinskom kartonu iz 2014. godine prijavio je automobil Toyotu Yaris, kupljen iste godine za 20.000 KM, koji se, kako je rekao novinarima CIN-a, vodi na supruginom imenu. Na računu u banci ima 13.000 KM.

Svu ušteđevinu koju je prije četiri godine prijavio na ime supruge i djece, kao i dionice iz Fonda „Bonus“, pretvorio je u dionice „Eurohausa“. Njihovu vrijednost procijenio je na 25.000 KM.

Biografija Amira Zukića

Amir Zukić, generalni tajnik Stranke demokratske akcije (SDA), rođen je 1966. godine u Rogatici. Živi u Sarajevu sa suprugom Elmom s kojom ima sinove Mehmeda i Kemala. Pravo je diplomirao u Sarajevu 1992. godine, a magistrirao je dvanaest godina kasnije. Stranci se priključuje 1990. godine. Treći put zaredom je izabran za generalnog tajnika SDA-a.

Karijera

Osnivač je Muslimanskog omladinskog saveza (MOS) 1990. godine, a na čelu ove omladinske organizacije SDA-a bio je do 1994. godine. Kraj rata dočekuje kao načelnik Odjela za izbjegle i raseljene osobe Općine Centar, a 1996. godine je imenovan za tajnika Vijeća ove općine.
Zukić se četiri godine kasnije kandidira za načelnika Općine Centar, ali nije izabran. Na općim izborima 2002. godine postaje zastupnik SDA-a u Skupštini Kantona Sarajevo (KS). Obnovio je mandat četiri godine kasnije. Zukić je istovremeno obavljao funkciju predsjednika Kluba Bošnjaka u Domu naroda Federacije BiH.

Na općim izborima 2014. godine kandidirao se za Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH. Nije osvojio dovoljno glasova, ali je dobio kompenzacijski mandat.

Imovina

Zukić je prijavio da je vlasnik kuće u Sarajevu, vikendice te zemljišta od 50.000 m2 u Rogatici. Sa suprugom Elmom dijeli vlasništvo nad kućom u Sarajevu, dok Elma ima kuću u Dubrovniku i 50.000 m2 zemljišta u Trebinju, javlja Cin.

Zukić je rekao novinarima CIN-a da supruga Elma ima 25.000 KM ušteđevine, međutim, to nije prijavio u imovinskom kartonu. Zukić nije prijavio ni prihod od izdavanja nekretnina o kojem je, također, govorio novinaru CIN-a. Međutim, iznos ovog prihoda Zukić nije otkrio.

U imovinskom kartonu 2010. godine je prijavio tri kredita u ukupnom iznosu od 450.000 KM. Izjavio je da ih je koristio za izgradnju kuće. Ove kredite je vratio, a za CIN je rekao da je podigao nove u iznosu od 49.000 KM.

Biografija
Kopirati
Drag cursor here to close