''Pod lupom''

Peticija: 80.000 građana traži sprječavanje izbornih krađa

Uvođenjem novih tehnologija bi se vratio kredibilitet i integritet izbornog procesa, kao i povjerenje građana u izbore, a nove tehnologije na izborima doprinijele bi povećanju transparentnosti izbornog procesa i većoj izlaznosti na izbore.
Vijesti / Flash | 25. 01. 2022. u 09:03 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Koalicija za slobodne i poštene izbore "Pod lupom" uputila je otvoreno pismo javnosti u susret novoj seriji razgovora o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine u kojem između ostaloga još jednom skreće pozornost na važnost uvođenja novih tehničkih rješenja na izborima u BiH.

U prvih 15 dana kampanje Koalicije "Pod lupom" za potpisivanje građanske peticije, 80.000 građana BiH jasno je stavilo do znanja političarima da žele sprječavanje izbornih krađa i prijevara na izborni dan, uvođenjem elektronske identifikacije birača i uređaja za skeniranje glasačkih listića.

Koalicija "Pod lupom" naglašava da bi uvođenje novih tehničkih rješenja direktno utjecalo na sprečavanje izbornih krađa i prijevara na izborni dan zbog čega su pozvali izabrane predstavnike u Parlamentarnoj skupštini BiH da usvoje takva unaprjeđenja izbornog procesa.

Osim implementacije obvezujućih presuda domaćih i stranih sudova, Parlamentarna skupština BiH mora usvojiti i druga unaprjeđenja koja će značiti konkretan korak ka slobodnim i poštenim izborima u BiH, smatraju u ovoj nevladinoj organizaciji.

Ignoriranje takvih zahtjeva 80.000 građana bilo bi pogrešan potez i izrugivanje direktnom sudjelovanju građana u demokratskim procesima, kažu iz Koalicije, a što je jedno od njihovih temeljnih ljudskih i građanskih prava.

Uvođenjem novih tehnologija bi se vratio kredibilitet i integritet izbornog procesa, kao i povjerenje građana u izbore, a nove tehnologije na izborima doprinijele bi povećanju transparentnosti izbornog procesa i većoj izlaznosti na izbore.

Konkretno, uvođenje uređaja za skeniranje glasačkih listića ne bi promijenilo dosadašnji način glasovanja na koji su birači navikli, ali bi se spriječile izborne prijevare i falsificiranje izbornih rezultata, što je do sada bio slučaj, upozoravaju u priopćenju.

Elektronskom identifikacijom birača bi se spriječile zlouporabe vezane za identitet birača koji izlaze na glasovanje, a bilo bi moguće pratiti i izlaznost birača na izbore u realnom vremenu. Zavisno od tehnologije koja bi se primjenjivala, rezultate izbora mogli bi imati nekoliko sati ili minuta nakon zatvaranja biračkih mjesta.

Kampanja unaprjeđenja izbornog procesa Koalicije "Pod lupom" podrazumijeva aktivno sudjelovanje građana u zahtjevu prema vlastima za unaprjeđenje izbornog procesa.

Građani su imali priliku potpisati peticiju na štandovima u više od 70 općina i gradova u BiH, kao i online putem, u razdoblju od 15. do 30. prosinca prošle godine.

Kopirati
Drag cursor here to close