Odlazak u mirovinu

Obustavlja se postupak protiv Branka Perića

Perić je za Detektor potvrdio da je dobio odluku VSTV-a da mu prestaje mandat suca zbog odlaska u mirovinu, u koju je Detektor imao uvid.
Vijesti / Flash | 11. 01. 2024. u 17:58 BIRN

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zbog odlaska u mirovinu, sucu Suda BiH Branku Periću obustavlja se disciplinski postupak jer ne postoji zakonska mogućnost vođenja ovakvog postupka protiv nositelja pravosudne funkcije kojem je utvrđen prestanak mandata, saznaje Detektor.

Ured disciplinskog tužitelja je protiv suca Perića formirao predmet po službenoj dužnosti nakon izricanja prvostupanjske presude u predmetu "Respiratori", a kasnije je protiv njega podignuta disciplinska tužba.

Tužba vraćena na doradu

U međuvremenu, Disciplinsko povjerenstvo vratilo je tužbu Uredu na doradu zbog utvrđenog propusta nenavođenja činjeničnog opisa prekršaja u jednoj od točaka koja se odnosi na neblagovremeno i neefikasno postupanje u donošenju odluke, na koji je ukazao Perić.

Ročište u ovom postupku se trebalo održati početkom studenog, ali je odgođeno za sredinu prosinca 2023. i tada je sudac Perić naveo kako odlazi u mirovinu i da ima interes da se završi ovaj postupak.

Perić je za Detektor potvrdio da je dobio odluku VSTV-a da mu prestaje mandat suca zbog odlaska u mirovinu, u koju je Detektor imao uvid.

"Ako sudac ode u mirovinu, obustavljaju se svi postupci. Barem je do sada bila takva praksa i mislim da će to i sada primijeniti. Nema logike, ne mogu izreći bilo koju mjeru u odnosu na mene kao suca. Dakle, nema osnove za disciplinski postupak, odnosno disciplinsku odgovornost. Ne mogu izreći mjeru da mi prestaje radni odnos jer je on prestao, ne mogu mi odbijati od plaće, ja ne primam više plaću kao sudac", pojašnjava Perić.

Kaže da nije dobio nikakvu informaciju o disciplinskom postupku protiv njega.

Ne postoji zakonska mogućnost

Perić navodi kako ima interes da se vodi postupak i poslije njegovog razrješenja i dodaje da je njegov postupak počeo u rujnu prošle godine, i da su se ročišta održavala svaki dan, ne bi se mogao okončati "s obzirom na njihovu dosadašnju praksu i da po godinu dana vode disciplinske postupke".

"Zamislite, Disciplinsko povjerenstvo zna da ja idem u mirovinu i zakazuju nastavak disciplinskog postupka za 30. siječanj. Disciplinski postupci se planiraju unaprijed i mogli su bar pokušati to okončati. Vidjeli ste kako je to otkazivano, mjesec dana od ročišta do ročišta", kaže Perić.

Iz VSTV-a su za Detektor ranije odgovorili da će za suca Perića zbog odlaska u mirovinu biti donesena odluka Prvostupanjskog disciplinskog povjerenstva o obustavljanju disciplinskog postupka.

"Ne postoji zakonska mogućnost da se vodi postupak nosiocu pravosudne funkcije kojem je utvrđen prestanak mandata", naveli su iz Vijeća.

Okončanje u roku od godinu dana

Prema njihovim riječima, Prvostupanjsko disciplinsko povjerenstvo je aktivno postupalo u ovom predmetu te zakazivalo i održavalo ročišta. Podsjetili su da je tužba iz svibnja 2023. godine, a njena dopuna iz lipnja 2023.

Na upit je li se predmet mogao okončati do Perićevog odlaska u mirovinu, iz Vijeća su odgovorili da se postupak za utvrđivanje disciplinske odgovornosti, u sva tri stupnja, mora okončati u roku od godinu dana od dana podnošenja službene tužbe disciplinskom povjerenstvu, osim ukoliko se ne utvrdi razlog koji produženje tog roka čini opravdanim.

Bivši glavni disciplinski tužitelj Arben Murtezić za Detektor pojašnjava da ukoliko sudac ili tužitelj protiv kojeg se vodi disciplinski postupak ode u mirovinu, ne može se izreći nijedna sankcija.

"Većina tih sankcija se ne može izreći, on više ne prima plaću, nema udaljenja, nema prebacivanja s radnog mjesta. Ne možete penzioneru izreći opomenu. Nema izričite odredbe, ali jednostavno gubi smisao. Ne znam kakva će odluka biti, ali nema tog postupka više", navodi Murtezić.

Izdvojeno mišljenje

S obzirom da već nekoliko mjeseci prije prestanka Perićevog mandata traje disciplinski postupak, Murtezić kaže da se on teoretski mogao okončati. Pojašnjava da je uobičajeno da prvostepeni postupak traje tri do četiri mjeseca, ali da poslije toga postoje mogućnosti za žalbe Drugostupanjskom povjerenstvu i Vijeću, kao trećem stupnju.

Disciplinskom tužbom Periću se na teret stavlja prekršaj "donošenje odluka kojim se očigledno krši zakon ili uporno i neopravdano krše pravila postupka" zbog izdvojenog mišljenja koje je iznio prilikom objavljivanja presude u predmetu "Fadil Novalić i ostali".

Tužba ga tereti i za ponašanje koje predstavlja ozbiljno kršenje službene dužnosti ili dovodi u pitanje povjerenje javnosti u nepristranost i kredibilitet sudstva, zbog priopćenja u kojem tvrdi da ga "tužiteljsko-medijska mafija želi i kazneno sankcionirati zbog iznošenja mišljenja".

Kakav bi efekt imala disciplinska sankcija?

Damjan Ožegović iz Transparency Internationala kaže da bez obzira na ovakvo stanje, upitno je kakav bi efekt imala disciplinska sankcija nekome tko odlazi u mirovinu i kada bi bio sankcioniran neposredno pred prestanak funkcije, osim eventualno moralne satisfakcije.

On je mišljenja da su disciplinske mjere takve da ne ostavljaju značajnije posljedice, pa tako pismena ili javna opomena ili smanjenje plaće na period do jedne godine, ili bilo koja druga mjera ne bi bila od posebnog kažnjavajućeg značaja za lice na koje se odnosi ukoliko neposredno nakon nje tom licu prestaje funkcija.

"VSTS bi trebalo biti korektivni faktor, ali mi zaista ne vidimo da on to jeste, a u prethodnom periodu smo bili svjedoci vrlo ozbiljnih disciplinskih prekršaja za koje su izrečene minorne kazne", kaže Ožegović.

Ranije je Detektor pisao o obustavljanju disciplinskih postupaka sudaca zbog njihovog odlaska u mirovinu, što je pokrenulo pitanje o efikasnosti ovih postupaka.

Glavna disciplinska tužiteljica Alena Kurspahić Nadarević je na konferenciji 5. listopada kazala da postoji veliki broj obustavljenih postupaka, te da su glavni razlozi za to odlazak u mirovinu ili ukoliko nositelji pravosudnih funkcija budu pravosnažno osuđeni za kaznena djela i budu razriješeni dužnosti.

"Međutim, ono o čemu bi se moglo razmisliti jeste samo prihvaćanje podnesenih zahtjeva za prestanak mandata", navela je Kurspahić Nadarević.

Iz Misije OSCE-a smatraju da, kao osnovni princip prava na fer suđenje i vladavinu prava, pravovremeno okončavanje svih disciplinskih postupaka jeste od suštinskog značaja, ne samo za one koji su direktno uključeni nego i u smislu očuvanja vjerodostojnosti i efektivnosti pravosudnog sistema u cjelini.

Kopirati
Drag cursor here to close