Povodom priopćenja Veleposlanstva Rusije, u kojem se približavanje BiH NATO savezu naziva neprijateljskim činom te se upozorava na reakciju Rusije, reagirala je Naša stranka.
''Priopćenje Veleposlanstva Rusije treba nas motivirati na što brže i odlučnije krupne korake ka NATO savezu''. Njihova prijetnja da će ‘praktično približavanje’ BiH NATO-u smatrati neprijateljskim činom govori da upravo Rusija radi ono za što optužuje NATO: slabi regionalnu sigurnost i stabilnost te generira psihologiju rata. Mi nećemo, zajedno sa Srbijom, ostati pusti ruski otok u srcu Europe koje služi samo liječenju njihovih geopolitičkih frustracija'', navode iz Naše stranke.
Za Bosnu i Hercegovinu članstvo u NATO savezu znači dugotrajan i stabilan mir koji Rusija ovim, ali i drugim istupima, narušava, poručuju.
''Ovakvo opasno uvjetovanje i ucjenjivanje BiH na polju njenih vanjskopolitičkih kretanja traži, također, i hitnu reviziju naših odnosa s Rusijom. Također, zadatak koji je pred nama, ali i pred dijelom međunarodne zajednice (SAD-om, EU te svim članicama PIC-a osim Rusije) jeste osmišljavanje i hitna provedba obuhvatne strategije na suzbijanju ruskog utjecaja u BiH'', naveli su iz Naše stranke.
"Priopćenje Veleposlanstva Ruske Federacije u kojem se dovodi u pitanje NATO put Bosne i Hercegovine predstavlja ponovno neprimjereno miješanje u unutrašnje stvari Bosne i Hercegovine", ističu u priopćenju iz SDA.
Stav Ruske Federacije, dalje navode, da praktično zbližavanje BiH s NATO-om predstavlja neprijateljski čin prema Rusiji je neutemeljen i izraz je želje da se državi BiH ukine pravo da samostalno vodi svoju vanjsku i obrambenu politiku.
“Parlamentarna skupština BiH je 2006. godine konsenzusom donijela Zakon o obrani, kojim je trasirala svoj NATO put, te kasnije i niz drugih odluka i strategija kojim je potvrdila svoje opredjeljenje ka članstvu u NATO-u. O svim pitanjima vezanim za sudbinu i budućnost Bosne i Hercegovine odlučivat će njene institucije i građani. I nitko drugi”, zaključuju iz SDA.
Bosna i Hercegovina i Rusija su dvije suverene i nezavisne zemlje i svaka za sebe bira društvo i budućnost u kojoj želi biti - priopćili su iz Nezavisnog bloka povodom reakcije Veleposlanstva Ruske Federacije u kojem se dovodi u pitanje NATO put Bosne i Hercegovine.
''Nažalost, negativni uticaj Rusije protiv NATO proširenja, kojem smo svjedočili u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji, događa se i u Bosni i Hercegovini, a naša zemlja ima jasno utvrđene vanjskopolitičke ciljeve i tu ne smije biti odstupanja. Pozivamo partnere iz NATO-a, prvenstveno Sjedinjene Države ali i Veliku Britaniju, Njemačku i druge zemlje da zajedno odgovorimo na ove prijetnje i radimo na punopravnom članstvu u EU i NATO-u, a to će značiti konačnu stabilnost naše regije. Ovi ruski trabanti predvođeni Miloradom Dodikom sprovode maligni uticaj na našu zemlju i on što prije mora biti otklonjen. Bosna i Hercegovina ne smije biti 'meki trbuh' Europe, nego stabilna članica najvažnijih alijansi modernog svijeta", izjavio je Senad Šepić, predsjednik Nezavisnog bloka.
Podsjetimo, Veleposlanstvo Rusije u Bosni i Hercegovini jučer je izdalo priopćenje u kojem, između ostalog navode da “u slučaju praktičnog zbližavanja BiH i NATO-a, naša zemlja (Rusija op. a.) će morati reagirati na ovaj neprijateljski korak”.
Savez za bolju budućnost BiH smatra potpuno nepotrebnim i neprimjerenim priopćenje Veleposlanstva Ruske Federacije u BIH u vezi saradnje Bosne i Hercegovine i NATO saveza.
Bosna i Hercegovina kao suverena evropska država će u svojim institucijama samostalno i neprihvatajući bilo čije pritiske ili prijetnje odlučivati o svojoj sigurnosnoj i odbrambenoj politici, kao i o eurounijskim i euroatlantskim integracijama kao prirodnom cilju kojem naša zemlja teži.
Priopćenje Veleposlanstva Ruske Federacije o NATO putu Bosne i Hercegovine ukazuje na zabrinjavajuću promjenu službene politike ruskih vlasti prema Bosni i Hercegovini, smatra Bisera Turković.
''Dosad je službeni stav Ruske Federacije bio da će poštovati samostalne odluke institucija BiH kada je u pitanju NATO put, a sada ruske vlasti pokazuju otvorenu namjeru da, protivno međunarodnom pravu, ograničavaju suverenitet Bosne i Hercegovine.
NATO put BiH nije usmjeren na bilo koji način protiv Ruske Federacije, niti će Ruska Federacija diktirati hoće li BiH u NATO. Naš put u NATO je definisan kroz usvojene zakone i odluke, te će o njemu nastaviti da odlučuju isključivo institucije i građani BiH. Pozivam Rusku Federaciju da te odluke poštuje'', rekla je Bisera Turković, ministrica vanjskih poslova.
"Prije svega, potrebno je ambasadi Ruske Federacije skrenuti pažnju na niz činjenica utemeljenih na odlukama institucija Bosne i Hercegovine, odlukama koje bi ambasada Ruske Federacije morala poštovati, pogotovo kada imamo davno izražen stav Rusije o poštivanju odluka institucija Bosne i Hercegovine.
Dakle, Bosna i Hercegovina podnijela je zvaničan zahtjev za učešće u MAP-u ili Akcionom plan za članstvo u NATO-u, još 2009. godine u skladu s odlukom tadašnje saziva Predsjedništva Bosne i Hercegovine, koju je potpisao član Predsjedništva BiH, Nebojša Radmanović.
Naredne, 2010. godine, a na NATO zasjedanju u Talinu, Bosna i Hercegovina je pozvana u MAP, gdje je postavljen uvjet – upisivanje nepokretne vojne imovine. Taj je uvjet skinut na zasjedanju NATO-a, od 5. decembra 2018. godine, kada je Bosna i Hercegovina pozvana da sudjeluje u MAP-u. Podsjetio bih da je MAP, NATO-ov plan, namijenjen za zemlje koje imaju aspiracije za članstvo, započet 1999. godine, s ciljem pripremanja tih zemalja aspirantica za članstvo u NATO. Taj su put prošle Bugarska, Estonija, Latvija, Litva, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Albanija, Hrvatska, Crna Gora i Sjeverna Makedonija.
Sa svoje strane, Bosna i Hercegovina je svoje učešće u MAP-u započela dostavljanjem prvog Programa reformi, donesenog novembra 2019. godine, koji je odmah dostavljen u sjedište NATO-a u Briselu. Priprema toga Programa reformi trajala je mjesecima, kako bi se dostavio adekvatan i prihvatljiv Program. Učešće u MAP-u odvija se samo na jedan način – dostavljanjem godišnjih nacionalnih programa. Bosna i Hercegovina započela svoje učešće u MAP-u, podnošenjem svoga prvog godišnjeg nacionalnog programa pod nazivom – Program reformi Bosne i Hercegovine.
Nakon formiranja Komisije za suradnju s NATO-om, dostavljen je izvještaj o implementaciji prvog Program reformi BiH, dok se dostavljanje drugog Programa reformi Bosne i Hercegovine, očekuje u narednim mjesecima. Sve ovo jasno govori da se naše učešće u MAP-u nastavlja u okviru tempa i kriterija, koji postavlja sa NATO-om.
Što se tiče priopćenja iz Ministarstva vanjskih poslova Rusije, to je svakako kontinuitet njihove aktivnosti prema svim zemljama aspiranticama za članstvo u NATO-u i, nažalost, najčešće se takve aktivnosti manifestiraju kroz izazivanje većih i manjih teškoća. Tako je bilo u Crnoj Gori, pa poslije i u Sjevernoj Makedoniji, prilikom njihovog puta prema NATO članstvu. To je očito geopolitička igra Rusija koja ima za cilj da se zaustavi širenje NATO-a u Europi.
Međutim, to nije samo poruka Bosni i Hercegovini, nego i našim saveznicima u okviru NATO saveza kao što su Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Kanada, Njemačka i drugima. Politički govor koji obiluje 'uvijenim' prijetnjama sigurno nije prihvatljiv ni njima, a ni nama u Bosni i Hercegovini."
Predsjedavajući delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Parlamentarnoj skupštini NATO-a (PSNATO) Asim Sarajlić ocijenio je da je priopćenje Veleposlanstva Ruske Federacije neprimjeren i nediplomatski pritisak na BiH i njene institucije.
''Međutim, to priopćenje "kasni" otprilike 15 godina, jer je BiH još 2006. godine Zakonom o odbrani definirala opredjeljenje za pristupanje NATO-savezu'', podsjetio je Sarajlić.
Nakon toga su uslijedile odluke i strategije, ulazak u MAP, napominje Sarajlić, zbog čega je jasno da se BiH kreće ka članstvu u NATO-u.
''Posebno je važno naglasiti da su sve dosadašnje odluke donesene konsenzusom. Ovakav otvoreni ruski pritisak na BiH nije pitanje samo za nas u BiH, nego i za naše briselske i washingtonske partnere, tako da s te strane očekujem jasne poruke'', zaključio je Sarajlić.