Ponovno pred Uborkom

Građani ne prihvaćaju odluku Gradskog vijeća

Gradsko vijeće Mostara u utorak je ovlastilo gradonačelnika Marija Kordića da pokuša postići sporazum s ovim udruženjem, a što bi na koncu rezultiralo povlačenjem tužbe Grada prema Udruženju.
Vijesti / Flash | 01. 09. 2021. u 20:27 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nezadovoljni odlukama Gradskog vijeća Mostara koje su se odnosile na deponiju Uborak, aktivisti Udruženja "Jer nas se tiče" i građani koji naseljavaju sjeverni dio Mostara, ponovo su mirno prosvjedovali ispred deponije.

Gradsko vijeće Mostara u utorak je ovlastilo gradonačelnika Marija Kordića da pokuša postići sporazum s ovim udruženjem, a što bi na koncu rezultiralo povlačenjem tužbe Grada prema Udruženju, podnesene zbog navodnih gubitaka koje je Grad Mostar imao uslijed blokada deponije Uborak.

Ne zanima ih nagodba

Kako je objašnjeno, Gradsko vijeće je dalo ovlaštenje gradonačelniku da u ime Grada postigne izvansudsku nagodbu s Udruženjem "Jer nas se tiče", prenosi BHRT

Obveza Grada u tom slučaju bila bi da povuče tužbu, a obveza Udruženja da ni na koji način ne ometa plan prilagodbe koji je donijelo federalno Ministarstvo okoliša i turizma.

"Čim smo čuli što namjeravaju i što nam nude, odlučno smo rekli da nema potrebe da išta i započinju. Nikakvo uvjetovanje ne dolazi u obzir. Na kraju će njihova tužba ostati i mi ćemo već sutra imati prvo ročište", izjavio je predsjednik Udruženja "Jer nas se tiče" Omer Hujdur.

Dijalog izostao

Na plan prilagodbe u trajanju od pet godina nitko nije imao pravo žalbe, pa su u ovom udruženju odlučili tužiti federalno Ministarstvo okoliša.

Ako tužba na Kantonalnom sudu u Sarajevu ne naiđe na plodno tlo, aktivisti će s tužbom pred Međunarodni sud za ljudska prava u Strasbourgu.

"U Studiji utjecaja na okoliš navedeno je da je deponija Uborak zagađena i da se tu ne preporučuje nikakvo građenje ili rad. Također, kompletno lokalno stanovništvo bez izuzetka reklo je da ne želi deponiju na ovom mjestu. Nažalost, mi smo došli u situaciju da u BiH praktično više nemamo drugu stranu za dijalog", dodao je Hujdur.

Podsjetimo, zbog ometanja u zbrinjavanju, dovođenju i odlaganju otpada, Grad Mostar zajedno s komunalnim poduzećima tužio je Udruženje "Jer nas se tiče", zatraživši nadoknadu štete u iznosu od oko 639.000 KM jer aktivisti nisu dopustili odvoz smeća s ulica Mostara i okolnih mjesta.

Kopirati
Drag cursor here to close