bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Zvornik

Na suđenju za zločine na području Zvornika: Ubijen 21 Selimović, djeca nisu znala za muški rod

Na suđenju za ratne zločine počinjene na području Zvornika, svjedokinje Tužiteljstva Bosne i Hercegovine ispričale su kako su svjedočile odvajanju muškaraca od žena u Bijelom Potoku, među kojima su bili i njihovi članovi obitelji
11.02.2025. u 16:29
text

Zarfa Suljić svjedočila je da je vidjela optuženog Petka Panića u Bijelom Potoku, nakon što je bila prisiljena napustiti selo Kučić Kula. Navela je da je prišla Paniću, kojeg je poznavala kao susjeda, nakon što je ugledala svoje sinove i muža kako stoje s rukama na potiljku među grupom muškaraca.

Molila da joj puste djecu

"Molila sam ga da mi pusti djecu, bila su maloljetna," rekla je svjedokinja, dodajući da je Panić, koji je nosio policijsku uniformu, rekao njenim sinovima da se popnu u kamion. Svjedočila je da su njen muž i njegova dva brata ostali s ostalim muškarcima, dok su žene i djeca odvedeni u Sapnu.

Navela je da kosti njenog muža Sakiba i osam članova obitelji nikada nisu pronađene. Na pitanje obrane optuženog Panića, rekla je da nije vidjela čin razdvajanja muškaraca od žena, već da ih je zatekla već odvojene.

"On je meni djecu spasio. Rekao je: ‘Bježite tamo u kamion’," dodala je, ali nije mogla potvrditi njegovu ulogu u zločinima.

Na suđenju suđenja Petku Paniću, zajedno s Vinkom Radovićem i Dragomirom Vasićem, tereti ih se za prisilno preseljenje, nečovječno postupanje i zatvaranje civila na području Zvornika. U početku je među optuženima bio i Dragan Spasojević, no postupak protiv njega je razdvojen.

Svjedočanstva preživjelih: Razdvajanje obitelji i masovne egzekucije

Sabaheta Đulić, stanovnica sela Đulići, opisala je kako su naoružani vojnici naredili civilima da se okupe na raskrižju u Klisi, gdje je čula da je optuženi Radović došao na tenku. Nakon toga, prema njenim riječima, svi su upućeni u Bijeli Potok u koloni.

"Tada se počelo okupljati više vojnika… započelo je razdvajanje muškaraca," rekla je svjedokinja.

Ispričala je kako je s maloljetnim sinom ušla u kamion, dok je njen muž ostao u Bijelom Potoku. Svjedočila je da su odvojeni njezin muž, svekar, devet članova šire obitelji i brat s maloljetnim djetetom. Također je vidjela kako vojnici tuku Ismeta Selimovića, koji je bio invalid i nije imao nogu.

Dodala je da su žene i djeca prevezeni u Memiće, a da su kosti njenog muža i svekra pronađene 2005. godine na Crnom vrhu.

Suada Selimović, također iz Đulića, opisala je kako je nekoliko dana prije 31. svibnja vidjela konvoje kamiona sa srpskim vojnicima koji su išli iz Zvornika prema Sapni, zbog čega su se mještani skrivali u podrumima.

Ispričala je kako su naoružani vojnici naredili civilima da se okupe u Klisi, gdje je provela noć, a zatim ih prisilili da krenu prema Bijelom Potoku. Dok je hodala u koloni sa svojim mužem i troje djece, vidjela je tenk, vojsku i policiju.

"Zaustavili su nas pored jednog voćnjaka. Jedan mlađi vojnik brao je zelene šljive i njima gađao moju bebu u glavu," prisjetila se.

U Đulićima je, prema njenim riječima, vidjela optuženog Radovića, kojeg je poznavala od ranije. Svjedočila je o razdvajanju njenog muža, njegovog oca i braće, koji su potom odvezeni kamionima.

Dodala je da je 21 muškarac iz obitelji Selimović ubijen te da nisu pronađeni posmrtni ostaci svih nestalih.

"Moja djeca nisu znala za muški rod u obitelji. Nisu imali koga zvati ni babo, ni amidža… Za njih su postojale samo žene," rekla je.

Svjedočanstva o spaljenim selima i prisilnim deportacijama

Sadika Hrustić iz Klise ispričala je da su u njenoj kući boravile izbjeglice iz sela Hajderovići i Kučić Kula, koja su ranije spaljena.

Rekla je da je s ostalima hodala u koloni prema Bijelom Potoku, gdje je vidjela autobuse i kamione. Opisala je trenutak kada su muškarci odvajani od žena, uključujući i njenog muža, kojeg je posljednji put vidjela s rukama na potiljku.

Njegovi posmrtni ostaci pronađeni su 2005. godine na Crnom vrhu.

Suđenje Petku Paniću, Vinku Radoviću i Dragomiru Vasiću nastavit će se 25. veljače, uz izmjenu u Sudskom vijeću, gdje će umjesto sutkinje Vesne Jasenković član biti Halil Lagumdžija, piše Detektor.ba.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO