"Ovo je jedan vrlo važan prosvjed koji nije važan samo ženama nego i muškarcima. Pokušavamo skrenuti pažnju na niz femicida i na niz nasilja u obitelji koji poprima pandemijske razmjere", kazala je izvršna direktorica Inicijative građanki i građana Mostara Ifeta Ćesir Škoro.
Naime, obratila se ona medijima tijekom prosvjeda pod sloganom "NITI JEDNA VIŠE" koji je u srijedu održan na Španjolskom trgu u Mostaru.
Naime, prosvjedi su održani diljem Bosne i Hercegovine kao reakcija građana na dva okrutna femicida koja su se dogodila 11. u mjesecu.
Kako su istaknule organizatorice prosvjeda iz Inicijative građanki Mostara, riječ je o poruci onima na vlasti da moraju biti brži u zaštiti žrtava, kao i kažnjavanju počinitelja.
"U ovoj godini što znamo iz medija u BiH je bilo pet femicida i pet pokušaja femicida, a sami broj femicida u BiH zaista ne znamo. Kreće se od 70 pa nadalje i to samo znamo iz medija i samo s tim raspolažemo zato što policija, Agencija za statistiku i sve druge službe vode različite baze podataka. Mi danas u BiH jedinstveno šaljemo poruku, a u okviru 16 dana aktivizma ćemo naše zahtjeve koji se odnose na policiju, tužiteljstvo te na zakonodavnu i izvršnu vlast predati u Parlament Federacije BiH i NSRS", navela je aktivistica Aldijana Trbonja Tule.
Osvrnuli su se oni i na odaziv građana koji je u Mostaru bio neočekivano mal.
"Odaziv građana je ovakav kakav jest i značajno je da smo mi na ovom mjestu i da šaljemo jedinstvenu poruku s jedinstvenim zahtjevima i da zajedno radimo pritisak kako na institucije koje pomažu žrtvama, institucije koje kažnjavaju počinitelje i na izvršnu i zakonodavnu vlast da promijene zakone", poručila je Trbonja Tule.
Zašto prosvjedi?
One nisu krive! KRIV je, na prvom mjestu, u društvo duboko ukorijenjen sistem nejednakosti – naširoko njegovana patrijarhalna svijest koja žene i sve "druge" smatra niže vrijednim ljudskim bićima, objektima koje se posjeduje, subjektima koji se tlače i guraju na najnižu društveno-ekonomsku ljestvicu – prve na udaru prekomjerne zloupotrebe moći i upotrebe sile. U kući, na ulici, na radnom mjestu, u javnom prostoru. Nigdje se ne osjećaju sigurno.
KRIVE su institucije i politike koje to dozvoljavaju. KRIVA je javnost koja im to dopušta.
Stoga, TRAŽIMO hitnu i djelotvornu reakciju odgovornih institucija na svim nivoima u Bosni i Hercegovini, te korjenitu promjenu u svim društvenim sferama gdje se ovakva uvjerenja, oblici svijesti i prakse potiču, zataškavaju, ili prešutno odobravaju.
Svaki naredni slučaj femicida je ODGOVORNOST cijelog društva, navedeno je ranije iz Ženske Mreže.