Mostar ostaje u izvanrednom stanju, na Uborku znatno manje dima
Situacija na deponiji Uborak značajno je bolja, ali izvanredno stanje na području Mostara ostaje na snazi do daljnjeg, izjavio je mostarski gradonačelnik Mario Kordić nakon sastanka Gradske uprave Grada Mostara i Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara.
Sastanak je održan povodom požara na gradskoj deponiji Uborak, koji je izbio u ponedjeljak u jutarnjim satima. Nakon izbijanja požara na području grada proglašeno je izvanredno stanje, a požar je, zahvaljujući intervenciji vatrogasnih službi, Air Tractora i uključivanju Oružanih snaga BiH, lokaliziran.
Zatrpavanje deponijskih polja dalo rezultate
"Situacija na deponiji je značajno bolja, jutros smo dogovorili da će se zatrpati deponijska polja da se tako pokuša smanjiti dovod zraka na požarište. To je dalo dobre rezultate, značajno je manje dima", izjavio je Kordić nakon sastanka.
Dodao je kako se sa strukom razmatraju još neke ideje kako bi se dodatno ubrzalo gašenje sada već neaktivnog požara, odnosno zaustavilo tinjanje deponije.
Kordić je za srijedu najavio dolazak mobilnog laboratorija koji će biti smješten uz samu deponiju i koji će "na satnoj bazi skupljati podatke o kvaliteti zraka i štetnim česticama koje bi se eventualno mogle pojaviti".
Otpad se odvozi izvan Mostara
Gradonačelnik je naglasio kako je komunalna služba krenula redovito odvoziti smeće iz grada.
"U sjevernom dijelu grada određen je prostor za pretovarnu lokaciju, gdje se sav otpad pretovara i odvozi izvan grada. Nikomu ne pada na pamet praviti neku divlju deponiju, ali nažalost, vidim da neki ljudi tvrde drukčije. Ja kao gradonačelnik mogu garantirati da ta priča oko političkog nadmudrivanja u ovom slučaju neće proći", upozorio je Kordić.
Krizni stožer mostarske Civilne zaštite zasjedao je u utorak popodne razmatrajući stanje na terenu kada je riječ o požarištu na Uborku. Između ostalog, naglašeno je kako treba spriječiti dezinformacije u javnosti koje unose nemir i ometaju proces zbrinjavanja otpada, koji se nakon pretovara vozi na deponije u druge gradove u BiH.
Apel građanima da prate upute Civilne zaštite
Kordić je istaknuo kako se otpad adekvatno zbrinjava na drugim deponijima te da će tako biti do daljnjeg. Građane koji odlažu kabasti kućni otpad podsjetio je da u južnom dijelu grada postoji reciklažno dvorište komunalnog poduzeća.
Dodao je i kako je postignut dogovor "s oba Doma zdravlja da obznane kontakt telefone na koje se ljudi mogu javiti s eventualnim poteškoćama pri disanju".
Šef Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara Arnel Voljevica rekao je kako će se na području deponije Uborak obaviti i testiranje radi utvrđivanja eventualnog dodatnog zagađenja zemljišta i vode.
"Ja bih apelirao na građane da i dalje prate upute i naredbe Stožera Civilne zaštite, da se izbjegava boravak na otvorenom, što posebno vrijedi za trudnice, djecu i one koji imaju respiratornih poteškoća, kao i da se izbjegava korištenje vode iz otvorenih izvora u blizini deponije", rekao je Voljevica.
Mostarsko smeće privremeno se odvozi na druge deponije, dok se gašenje požara na Uborku sada provodi zatrpavanjem pijeskom jer se požar više ne može gasiti vodom. Kordić je potvrdio kako taj proces već daje određene rezultate jer se sprječava dovod zraka u požarište i smanjuje dizanje dima s deponije.
Kordić za Bljesak.info: Nikakve nove deponije neće biti
Ranije je Kordić za Bljesak.info rekao kako se pretovarna lokacija koristi isključivo za pretovar otpada te da nema govora o stvaranju nove deponije.
"Pretovarna stanica se koristi isključivo kao pretovarna stanica. Nije dobro da pojedinci i udruge ljude uvjeravaju da je to nova deponija. Postoji izričit zaključak Kriznog stožera Civilne zaštite Grada Mostara da će se taj lokalitet vratiti u prvobitno stanje čim se završi faza pretovara smeća. Nema nikakve šanse da to postane trajna deponija kako se to iznosi u javnosti i čime se plaše mještani", rekao je Kordić za Bljesak.info.
"Ne treba stvarati dodatnu paniku među ljudima. Nikakve nove deponije neće biti", rekao je Kordić i dodao kako ne želi da se i u ovom slučaju koriste politička nadmudrivanja.
Podsjetimo, građani i pojedini gradski vijećnici blokirali su u utorak dovoženje smeća na pretovarno mjesto u naselju Vrapčići koje je odredio Krizni stožer, tvrdeći kako se radi o stvaranju nove deponije.