Stanovnici mostarskog naselja Carina pokrenuli su inicijativu za uklanjanjem srušenih dijelova Carinskog mosta iz korita rijeke Neretve.
Most je srušen 11.6.1992. i njegovi ostaci još uvijek 'leže' u Neretvi.
Održali su i prvi sastanak u vezi poduzimanja aktivnosti kako bi se riješio ovaj problem i kako bi- kako ističu ''konačno Neretvu vratili svojim građanima''.
Za početak će se obratiti gradskim vijećnicima i gradonačelniku. No, bez obzira kakav odgovor bude - uz pomoć vlasti ili bez njih, odlučni su da uspiju.
''Nijedan grad nema ovu ljepotu koja se zove Neretva a da u njoj i dan danas leže porušeni mostovi. Ovo je jedna od mogućnosti da nam se djeca vrate na obale Neretve. Jer u jednom momentu imati ćemo urađene kolektore i moći ćemo se vratiti na obale Neretve i družiti se'', kazao je Mirad Ćupina- stanovnik Mostara i jedan od onih koji su pokrenuli ovu inicijativu.
Građani su svjesni i da GV Mostara ima mnogo posla kada je u pitanju rješavanje brojnih problema u Mostaru. No, napominju i da je vađenje ostataka Carinskog mosta iz Neretve stvar javnog interesa, a ne interesa pojedinaca.
''Bitno je shvatiti zašto je važno izvući to kamenje. Da možemo koristiti Neretvu, da možemo razvijati sportive, da nam i kolektori prorade. Imamo ogroman resurs što se tiče poljoprivrede i razvoja turizma, sporta - sve u Neretvi'', za Bljesak je istaknula Alma Papić, stanovnica naselja Carina.