Kriminal, korupcija, zloupotrebe droga

Ministar nakon 100 dana rada tvrdi: BiH sigurnija nego prije nekoliko godina

Ocijenio je kako je za efikasnu borbu protiv organiziranog kriminala i svih drugih sigurnosnih prijetnji, neophodno daljnje kadrovsko jačanje i poboljšanje položaja policijskih službenika.
Vijesti / Flash | 24. 05. 2023. u 14:44 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto:FENA / Nenad Nešić

legalne migracije, organizirani kriminal i korupcija, kompjuterski kriminal i zloupotrebe opojnih droga, te nelegalna trgovina oružjem i trgovina ljudima, ključni su izazovi s kojima se suočava Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine.

Istaknuo je to ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić danas na pres-konferenciji u Sarajevu, referirajući se na pregled  aktivnosti, realiziranih u prvih 100 dana rada novog saziva resornog ministarstva.

''Od veljače, od kada sam na čelu Ministarstva sigurnosti, realizirali smo ključne zadatke koji su su bili fokusirani na ispunjavanje uvjeta na putu ka europskim integracijama, posebno nakon dodjele statusa zemlje kandidatkinje za članstvo u Europskoj uniji, jačanja regionalnih odnosa i poboljšanja suradnje i povjerenja s nižim razinama vlasti'', kazao je Nešić.

Ispunjen važan preduvjet

Naglasio je kako je u istom razdoblju ispunjen važan preduvjet za uspostavljanje operativne suradnje s EUROPOL-om, čime je otkočen višegodišnji zastoj na tom planu.

''Također, Europska unija je ponudila Bosni i Hercegovini sporazum o suradnji s Agencijom za europsku graničnu i obalnu stražu (FRONTEX), te smo započeli pripreme za vođenje pregovora'', podsjetio je Nešić, potcrtavajući posvećenost priključenju Bosne i Hercegovine Europskoj uniji i ispunjavanju 14 prioriteta u skladu s političkim ciljevima Vijeća ministara BiH u 2023. godini.  

On smatra da dobijanje statusa kandidata BiH za članstvo u EU treba iskoristiti kako bi se ubrzalo ispunjavanje preporuka EU i uspostavljanje suradnje sa sigurnosnim agencijama EU.

Istovremeno, navodi kako je radi ubrzanja ovih procesa i uspostave efikasne suradnje, održao niz sastanaka sa dužnosnicima Evuropske unije čiji rad je povezan za nadležnostima Ministarstva sigurnosti BiH, s ključnom porukom kako je za sigurnu i stabilnu budućnost regije zapadnog Balkana od presudnog značaja da se ubrza europski put BiH.

U istom kontekstu, Ministarstvo sigurnosti BiH je napravilo značajan iskorak i članstvom u Mehanizmu civilne zaštite EU.

Kada se radi o kapacitetima zaštite i spašavanja, Nešić podsjeća kako je nakon razornog potresa na području Turske Bosna i Hercegovina uputila pomoć u vidu spasilačkih timova i finansijske pomoći.

''Unatoč teškim uvjetima za rad naši spasitelji su iz ruševina spasili 30 osoba. Time su pokazali obučenost, spremnost i sposobnost za izvršavanje najsloženijih zadataka. Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan uručio je krajem travnja i zahvalnice za sudjelovanje spasitelja iz BiH'', naveo je Nešić, navodeći kako je Ministarstvo sigurnosti BiH koordiniralo i pomoć lokalnim zajednicama u BiH za saniranje posljedica potresa.

Kazao je i kako će i u narednom razdoblju biti nastavljene aktivnosti na jačanju međunarodne suradnje i  kapaciteta u oblasti zaštite i spašavanja.

''U travnju sam u Bakuu potpisao Sporazum o suradnji u oblasti zaštite protiv prirodnih i drugih nesreća s Azerbejdžanom, kojim su definirane procedure slanja i primanja pomoći u slučaju nesreća'', navodi Nešić, podsjećajući kako je u suradnji Ministarstva sigurnosti BiH i TIKA-e nastavljene su obuke pripadnika civilnih zaštita i gorskih službi spašavanja za urbano traganje i spašavanje.

Ministarstvo sigurnosti BiH je, kako nadalje navodi, opredjeljeno za intenzivniju suradnju sa zemaljama zapadnog Balkana, maročito na planu suprotstavljanja prekograničnom kriminalu, ilegalnim migracijama i trgovini ljudima, o čemu je u razdoblju od preuzimanja dužnosti razgovarao s ministrima unutarnjih poslova - Crne Gore, Slovenije i Sjeverne Makedonije.

''Održao sam sastanke s predstavnicima ključnih međunarodnih organizacija u BiH s kojima Ministarstvo surađuje i ima dugogodišnje partnerske odnose na kojima su dogovoreni ključni prioriteti u budućoj suradnji. Održani su i sastanci s ambasadorima zemlja akreditovanih u BiH u cilju jačanja bilateralnih odnosa i podrške u zajedničkim projektima'', navodi Nešić, naglašavajući kako je tom prilikom istaknuta važnost brze i efikasne razmjene informacija i iskustava između sigurnosnih agencija u borbi protiv globalnih prijetnji.

Po njegovim riječima, osim jačanja nadzora i kontrole državne granice u proteklom razdoblju intenzivno je rađeno na omogućavanju lakšeg kretanja ljudi i bržeg protoka robe sa susjednim zemljama, kako bi se građanima, a posebno onim koji žive u pograničnom području olakšao svakodnevni život i obavljanje tekućih obiteljskih, privrednih i kulturnih djelatnosti.

''U proteklom razdoblju održan je sastanak Mješovite komisije Bosne i Hercegovine i Crne Gore na kojem je razgovarano o početku izdavanja pograničnih propusnica te uspostavljanja zajedničke granične kontrole na graničnim prelazima Klobuk-Ilino Brdo, na putnom pravcu Trebinje – Nikšić i Zupci- Sitnica, na putnom pravcu Trebinje – Herceg Novi. Također za zajedničku sjednicu Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Hrvatske predložio sam da u što skorijem razdoblju započnu pregovori za zaključivanja novog ugovora o graničnim prijelazima ili dopuna postojećeg Ugovora koji obuhvata i novi granični prijelaz u Gradišci te rješavanje statusa graničnog prelaza u Svilaju'', kazao je Nešić.

Efkikasna borba protiv organiziranog kriminala

Ocijenio je kako je za efikasnu borbu protiv organiziranog kriminala i svih drugih sigurnosnih prijetnji, neophodno daljnje kadrovsko jačanje i poboljšanje položaja policijskih službenika,  te da je jedan od prioriteta jačanje kapaciteta i opremanja policijskih agencija.

''U protekla tri mjeseca uz podršku međunarodnih partnera osigurali smo 59 specijalističkih i terenskih vozila, a nabavljena je i druga oprema za nadzor i kontrolu granice kao što su termalne kamere i druga oprema'', navodi ministar sigurnosti BiH.

Kada se radi o savremenim sigurnosnim prijetnjama poput prošlogodišnjeg sajber napada na institucije BiH, Ministarstvo sigurnosti BiH je u protekla tri mjeseca nakon višegodišnjeg zastoja intenziviralo aktivnosti na uspostavljanju Tima za odgovor na računarske incidente za institucije BiH (CERT).

''Moja namjera, kao ministra sigurnosti je da usmjerim svoje aktivnosti na promoviranje efikasnosti, etičnosti i profesionalizma, kako u radu, tako i u odnosu s građanima, te strateškim partnerima u cjelokupnom sigurnosnom sektoru u BiH i regiji…Mi imamo veliku odgovornost prema građanima i BiH kao zemlji kandidatu za članstvo u EU. U narednom razdoblju očekuju nas veliki izazovi i ozbiljan rad na ispunjavanju 14 uvjeta EU'', ističe ministar Nešić.

Ključnim izazovima koji su pred resornim ministarstvom označio je ilegalne migracije, organizirani kriminal i korupciju i kompjuterski kriminal, te zloupotrebu opojnih droga, nelegalnu trgovinu oružjem i trgovinu ljudima.

''Za rješavanje ovih problema ključan je dijalog, međusobno razumjevanje uvažavanje i suradnja svih institucija u skladu sa svojim zakonskim i ustavnim nadležnostima'', poručio je Nešić.

Odgovarajući na novinarski upit u vezi s aktuelnom sigurnosnom situacijom u BiH, kazao je kako je, prema informacijama kojima raspolaže, može ocijeniti dobrom.

''Nema ugrožavanja građana, niti imovine i možemo reći da smo na razini regije, te da se susrećemo s izazovima s kojima se susreću i druge zemlje'', kazao je Nešić, ocijenivši kako je Bosna i Hercegovina danas sigurnija nego prije nekoliko godina, dovodeći to u vezu s jačanjem kadrovskih i materijalnih kapaciteta policijskih agencija.

Kopirati
Drag cursor here to close