Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić dao je veliki intervju beogradskim Večernjim novostima, u kojem je prvi put otkrio da je imao špijuna u Predsjedništvu SFRJ-a, u vrijeme kad se bivša država raspadala.
Mesićev pouzdanik, tvrdi on, imao je prislušni uređaj na sjednicama Predsjedništva, a potom bi preko Mađarske putovao u Zagreb da Mesiću prenese nove informacije.
"Kad sam odlazio iz Beograda ostavio sam svog čovjeka u Predsjedništvu, u administraciji, koji je, to sada mogu otkriti, mogao ući u moj ured. A on je bio vezan s prostorijom u kojoj se održavalo krnje Predsjedništvo. Nisu više dolazili predstavnici Makedonije, Hrvatske, BiH i Slovenije, ostala četvorica jesu, kao i generali Adžić i Kadijević. I moj čovjek je snimao što se razgovaralo.Oni su između sebe gledali tko je izdajnik, a, vidite, bilo je tako jednostavno snimiti o čemu su govorili, otkrio je Mesić.
Prenosi i koje je konkretne informacije od njega dobio.
"Milošević postavlja pitanje zašto se JNA nepotrebno zadržava na Vukovaru. Zašto armija ne obiđe Vukovar i ide prema Zagrebu, direktno. Kadijević odgovara: Kad bismo krenuli prema Zagrebu, dok bi čelo kolone došlo do njega, Hrvati, koji su vojno ojačali, tukli bi nas po bokovima i ostalo bi samo čelo, odsječeno. Na taj rizik ne smijemo ići", prepričao je Mesić razgovor s jedne od sjednica.
Novinar Večernjih novosti inzistirao je na tezi da je zapravo Mesić inicijator rata u BiH, jer je njegova ideja bila da se Tuđman i Milošević sretnu i dogovore. To se i dogodilo, 26. ožujka 1991., kada su navodno dogovorili podjelu BiH. Mesić tvrdi da je s Borisavom Jovićem dogovorio da se sastanu hrvatska i srpska delegacija, na čelu s Tuđmanom i Miloševićem te da je on tu ideju osobno prenio Tuđmanu, a ovaj ga je potom izbacio iz igre.
"U Zagreb su došli stručnjaci iz Beograda, iz MUP-a, i uspostavili izravnu liniju između Tuđmana i Miloševića, oni su svaki dan bili na vezi. Nisam bio u Karađorđevu, dogovorili su se i sreli bez mene. Tuđman se otamo vratio ozaren. nije znao glumiti. Šef njegovog kabineta Hrvoje Šarinić drži karte pod rukom, položi ih na stol i pokazuje kako bi podijelili Bosnu. Pitam 'a gdje je tu Alija', a Tuđman mi odgovara 'kad se Srbi i Hrvati slože u škare, tu muslimani nemaju što tražiti'. Dakle, nisam ja dogovarao rat, dogovarao sam da ga izbjegnemo", pojasnio je Mesić.
Progovorio je i o tome što je Tuđman zapravo mislio o Miloševiću.
"Nikada ništa loše o njemu nije rekao. Govorio je da Engleska, Francuska i Rusija podržavaju podjelu BiH i da mi moramo tamo štititi naše interese. Tuđman je bio impresioniran kako Milošević osvaja prostore, a nitko ne reagira. I mislio je da s njim može dogovoriti podjelu Bosne. Kad sam ja u Beogradu, poslije sjednice Predsjedništva, izjavljivao da se granice ne smiju mijenjati, Tuđman bi me odmah zvao i rekao 'znaš, zaboravio si reći - silom'. Drugim riječima, dogovorom se mogu mijenjati, smatrao je Tuđman.
Bivši predsjednik je progovorio i o aktualnim odnosima Hrvatske i Srbije. Novinar ga je upitao bi li se usudio, da je iz Beograda, automobilom ići na ljetovanje u Dalmaciju.
"U Dalmaciji, barem u Splitu, nije lako ni Hrvatima. Još postoji dio radikalnih elemenata koji ne razumiju da nisu narodi krivi, nego pojedinci. Da sam iz Beograda, vjerojatno bih išao, ali s dozom rizika. Sad je to već nešto jednostavnije, koliko pratim situaciju na moru nije više čudno čuti da netko govori beogradski, ali postoje incidenti, i to je činjenica", zaključio je Mesić.
Komentirao je i hašku presudu Anti Gotovini, kazavši da su njegovi odvjetnici pogriješili, jer je "vojnike trebalo braniti vojnički i odvojiti ih od Tuđmanovog plana". Vojnici su, dodao je, bili izvođači koji su imali zadatak neprijatelja odbaciti do granice. "Ne i da se spali 20 tisuća kuća i protjeraju civili", intervenirao je novinar Večernjih novosti.
"Da, ali kuće su paljene poslije. Došao sam u Knin dva-tri dana poslije Oluje, imao sam tamo dvojicu prijatelja Srbina koji su sa mnom studirali i išao sam vidjeti da im se nije nešto dogodilo. Kad sam stigao, nijedno selo nije gorjelo. Kad sam se taj dan vraćao, sva sela su gorjela. Dakle, paljeno je nakon što je front otišao dalje. To su odvjetnici morali uzeti u obzir. Tko odgovara za ono kad prođe front? Organi sigurnosti", rekao je Mesić .
"Na mene se Gotovinina obrana ljuti. Ne naročito poznati američki odvjetnik našeg porijekla, Luka Mišetić, dobio je 34 milijuna eura za obranu, a Gotovina je dobio 24 godine zatvora", izjavio je Mesić i dodao da je Gotovina osuđen za prekomjerno granatiranje Knina, "a za Vukovar, hrvatski Staljingrad koji je sravnjen sa zemljom, nikad nitko nije odgovarao za prekomjerno granatiranje".