Indeks efektivnosti

Manje od 10 posto građana imalo izravno iskustvo s bh. pravosuđem

Vijesti / Flash | 13. 04. 2017. u 12:57 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTVBiH) danas je, tijekom drugog dana sjednice u Sarajevu, primilo k znanju Nacrt izvještaja o Indeksu efektivnosti pravosuđa Bosne i Hercegovine za 2016. godinu, koji je pripremio USAID-ov Projekt podrške monitoringu i evaluaciji (Measure-BiH).

Indeks efektivnosti je pouzdan mjerni alat za praćenje pravosuđa i pri njegovoj izradi su korištene definicije i elementi iz međunarodnih indeksa/istraživanja, koji su relevantni za bh. kontekst i specifičnosti, uz suradnju s VSTV-om BiH na razvoju i implementaciji indeksa.

Edis Brkić, stručnjak „Measure-BiH“ projekta, je u prezentaciji nalaza istraživanja za 2016. godinu, istaknuo da su pri istraživanju tri izvora podataka korištene najrigoroznije znanstvene metode prikupljanja podataka. Tako je anketa o percepciji građana obavljena na reprezentativnom uzorku od 3.004 građanina i da je uzorak definiran rigoroznom znanstvenom metodom stratificiranog slučajnog odabira. Druga dva izvora podataka bila su pravosudna zajednica, pri čemu je obavljeno anketiranje 774 sudaca i tužitelja, te statistički podaci VSTV-a BiH koji je projektu dostavio podatke o gotovo 400.000 predmeta koji su bili u radu u sudovima i tužiteljstvima u glavnim vrstama predmeta koje prati Indeks u 2016. godini.

Pobljšana percepcija

Glavni nalazi istraživanja su pokazali da je došlo do poboljšanja efikasnosti pravosuđa u 2016. u odnosu na 2015. godinu od oko 4,4 posto, ali da pojedinačne vrijednosti pokazuju veće postotke poboljšanja.

Percepcija javnosti/građana poboljšana je za 7 posto, između ostalog i u oblastima smanjenja broja neriješenih predmeta u sudovima i tužiteljstvima i efikasnosti u borbi protiv korupcije.

Podaci pokazuju da je manje od 10 posto građana imalo izravno iskustvo s pravosuđem putem sudjelovanja u vlastitom sudskom predmetu, odnosno da je, najveći broj građana, njih oko 2/3, steklo mišljenje o pravosuđu na osnovu izvještavanja medija u čiju objektivnost vjeruje manje od polovine ispitanika.

Percepcija sudaca i tužitelja o efektivnosti pravosuđa je dvostruko bolja od percepcije koju ima javnost.

Poboljšanje kod ovog izvora se bilježi u postotku od 6.5 posto, a anketirani nositelji pravosudnih funkcija su primijetili napredak, između ostalog, i u sljedećim oblastima: praćenje radnih učinaka sudaca i tužitelja; pokretanje, pravičnost i objektivnost disciplinskih postupaka; sposobnost pravosudnog sustava u borbi protiv korupcije; te efikasnosti imenovanja sudaca i tužitelja na nove pozicije.

Nalazi istraživanja trećeg izvora, statističkih podataka o predmetima koji su u radu pred sudovima i tužiteljstvima, ukazuju na jedan od izvora koji je doveo do poboljšanja percepcije kod građana, sudaca i tužitelja. Tako je zabilježeno da su prvostupanjski sudovi i u 2016. godini nastavili sa trendom skraćivanja prosječnog vremena za rješavanje predmeta i sa smanjenjem broja neriješenih predmeta.

Štoviše, tužiteljstva su u ovim oblastima ostvarila zapažene rezultate. Nasuprot rezultatima osnovnih i općinskih sudova, drugostupanjski sudovi bilježe pogoršanje prosječnog vremena rješavanja predmeta, starosti i broja neriješenih predmeta, i u smislu ovog nalaza VSTV će poduzeti ciljane mjere na analiziranju preciznih uzroka ovih indikatora i trendova u sljedećem razdoblju, te donošenja odgovarajućih mjera.

Istraživanje pokazuje da je ostvaren još jedan važan rezultat rada VSTV-a BiH i pravosuđa, a to je da je došlo do porasta priliva predmeta iz oblasti korupcije.

Usvojen set zaključaka

Porast priliva ovih predmeta, uz podatak da se pred pravosudnim institucijama vodi preko 1.000 predmeta korupcije, te da je, kako je istaknula potpredsjednica VSTV-a BiH Jadranka Lokmić Misirača u diskusiji nakon prezentacije Indeksa, težište pravosuđa na procesuiranju predmeta ''teške korupcije'' s kaznama zapriječenim preko 10 godina zatvora i u kojima se procesuira više osoba, ukazuju na činjenicu da je bosanskohercegovačko pravosuđe veoma ozbiljno pristupilo borbi protiv ovog oblika kriminaliteta.

Po prezentaciji izvještaja, predsjednik VSTV-a BiH Milan Tegeltija se zahvalio USAID-u i predstavnicima projekta „Measure BiH“, istakavši vrijednost projekta u smislu dobivanja validnih i objektivnih podataka o percepciji javnosti i generalno, stanju u pravosuđu.
Tegeltija je rekao da u pravosuđu postoji mnogo dobrih vijesti, kao što je i današnja vijest, i da one putem medija moraju biti komunicirane građanima BiH kako bi oni mogli formirati realnu i objektivnu sliku o bh. pravosuđu i rezultatima njegovog rada.

Nakon prezentacije je usvojen i set zaključaka. Neki od njih predviđaju korištenje nalaza istraživanja Indeksa efektivnosti pravosuđa za dalje unapređenje rada pravosudnih institucija kroz rad stalnih komisija VSTV-a BiH, kao i kandidiranje ovog Indeksa za prestižnu nagradu Vijeća Europe ''Kristalna vaga pravde'' koja se dodjeljuje za inovativne i mjerljive prakse u funkcioniranju pravosudnih sistema, priopćeno je iz VSTVBiH.

Kopirati
Drag cursor here to close